Łukasz Konstanty
Janusz Kołodziej. Zdjęcie ilustracyjne.
Janusz Kołodziej. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Adam Jastrzębowski
Janusz Kołodziej wygrał czwartą, ostatnią rundę indywidualnych żużlowych mistrzostw Europy, która odbywała się w czeskich Pardubicach. Tytuł mistrzowski trafił w ręce Duńczyka Mikkela Michelsena, dla którego jest to już trzeci w karierze triumf w cyklu.

Michelsen pojawił się w Pardubicach jako główny kandydat do wywalczenia tytułu mistrza Europy. Przed piątkowymi zawodami miał bowiem osiem punktów przewagi nad swoim rodakiem Leo Madsenem i aż dwanaście nad Kołodziejem. Już po dwunastu wyścigach dotychczasowy lider zapewnił sobie końcowy triumf. To trzecie złoto w dotychczasowej karierze żużlowca - wcześniej okazywał się najlepszy w 2019 i 2021 roku.

Drugie zwycięstwo Janusza Kołodzieja

Kołodziej w czterech biegach zdobył aż jedenaście punktów. Złożyły się na to trzy zwycięstwa i jedno drugie miejsce. Dla Polaka to drugi triumf w zawodach w tegorocznej edycji IME - na początku sierpnia okazał się najlepszy w niemieckim Guestrow. W klasyfikacji generalnej uplasował się na trzeciej pozycji - dwa punkty więcej zgromadził Madsen, który w Pardubicach zajął trzecie miejsce.

Bardzo dobrze w piątkowy wieczór spisał się także Dominik Kubera, który w czterech wyścigach zdobył dziesięć punktów, co pozwoliło mu na zajęcie drugiej lokaty. W łącznej klasyfikacji końcowej uplasował się na siódmej pozycji.

Dwaj Polacy w kolejnej edycji żużlowej IME

Tuż za podium w Pardubicach zmagania zakończył Michelsen. Z kolei Patryk Dudek zajął dopiero 9. miejsce, siedem wywalczonych punktów pozwoliło mu na zakończenie czteroczęściowego cyklu na czwartej pozycji. Tym samym razem z Kołodziejem, Madsenem, Michelsenem i Łotyszem Andzejsem Lebedevsem zapewnił sobie prawo startu w kolejnej edycji zawodów.

Zmagania w Czechach zostały zakończone po 16. wyścigach ze względu na silne opady deszczu.