Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jasełka w Areszcie Śledczym w Lublinie. W przedstawieniu wystąpili osadzeni-studenci KUL. Zobacz zdjęcia

Adrianna Romanek
W Areszcie Śledczym w Lublinie odbyły się Jasełka, w których udział wzięli osadzeni- studenci Centrum Studiów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Jasełka w Areszcie Śledczym w Lublinie

W środę (24 stycznia) kilkunastoosobowa grupa osadzonych odbywających karę pozbawienia wolności, w tym studenci KUL, którzy kształcą się w Centrum Studiów KUL dla Osadzonych przy Areszcie Śledczym w Lublinie, kapelan więzienny i wolontariuszki z lubelskiego Centrum Wolontariatu zagrali w jasełkach. Widowisko z kolędami, humorystycznymi kwestiami, ale i przesłaniem, że w najtrudniejszych sytuacjach trzeba odnaleźć nadzieję, obejrzeli profesorowie oraz studenci uniwersytetu.

– Jesteście nie tylko dobrymi studentami, ale macie również inne talenty. Z przeszłości wyciągajcie wnioski, ale tak jak pisał w liście do was papież Franciszek, patrzcie w przyszłość, kierując się dobrem. Ono tkwi w każdym człowieku – zwrócił się do więźniów rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie od ponad 10 lat kieruje ofertę edukacyjną dla osób odbywających karę pozbawienia wolności. Umożliwiają one skazanym kształcenie na poziomie wyższym oraz przyswojenie przez nich istotnych wartości etycznych i humanistycznych. Osadzeni mogą kształcić się zarówno na poziomie licencjackim, jak i magisterskim na kierunku nauki o rodzinie.

Kto może podjąć takie studia?

Nie wszyscy, którzy odbywają karę pozbawienia wolności, kwalifikują się do tego, by rozpocząć kształcenie w Centrum Studiów KUL dla osadzonych. Kandydat poza wymogami formalnymi, jak zdana matura, nie może wykazywać zachowań ryzykownych.

– Empatia, cierpliwość, zrozumienie dla ograniczeń innych osób – są to cechy preferowane przy wyborze kandydatów. Skazany podczas odbywania kary powinien dać się poznać jako osoba tolerancyjna, nie stwarzająca konfliktów interpersonalnych, bez cech agresywnej dominacji wobec współosadzonych – podkreśla ppłk Anna Ausz, dyrektorka Aresztu Śledczego w Lublinie.

Skazani zakwalifikowani do drugiego etapu rekrutacji ubiegają się o przyjęcie na studia według zasad określonych przez KUL. Dopiero po wydaniu decyzji o przyjęciu na studia, możliwe jest przetransportowanie skazanego do Aresztu Śledczego w Lublinie.

Po raz pierwszy Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II podjął się realizacji innowacyjnego projektu w zakresie resocjalizacji przez edukację „Nowa socjalizacja" w roku akademickim 2013/2014. Na kierunku praca socjalna studia rozpoczęła wówczas grupa 36 osób z całej Polski, osadzonych w Areszcie Śledczym w Lublinie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski