Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Jatymy" Grażyny Lutosławskiej. O mnie, o tobie, o nas, o wszystkim, co ważne

Sylwia Hejno
Sylwia Hejno
archiwum
"Jatymy” - trochę bajki, trochę przypowieści albo dialogowane mikroeseje. W nowej książce Grażyny Lutosławskiej głos zabiera codzienność, a w niej: ja, ty, my, oni...

Pewien zając się nie bał, bo wolał nauczyć się śpiewać. Spotkał niedźwiedzia, który zdziwiony odszedł. Gąsienice uparły się, by dogadać się z kamieniem, ale ten uparcie milczał. A pewna starsza pani, przy pomocy pysznej herbaty z termosu, zaczarowała cały przedział, zamieniając obcych sobie ludzi w miłych współpasażerów.

Opowiastki Grażyny Lutosławskiej, choć króciutkie, można czytać bez końca, odkrywać coraz to nowsze, niezwykłe sensy. I łapać się za głowę, że sprawy tak oczywiste, wcale takimi w praktyce nie są.

„Jatymy” - rzewne, wesołe, o miłości - przypominają scenki, które odgrywamy codziennie, nie wiedząc, że w tym teatrze codzienności jesteśmy przez kogoś obserwowani. Występują w nim zabiegani dorośli, kobiety, mężczyźni, dzieci, jednostki nieco niepasujące do konsumpcyjnej rzeczywistości, zwierzęta, w tym np. latający reniferek, krasnoludki, słońce czy tajemnicze, baśniowe cienie.

Akcja „Narodowe czytanie” w bibliotece i Teatrze Osterwy (ZDJĘCIA)

Wszystkie te byty ze sobą rozmawiają, albo przynajmniej próbują się dogadać. Od „ja” do „ty” wiedzie bowiem droga z przeszkodami - własnym, zindywidualizowanym postrzeganiem świata czy niedoskonałym językiem. W „Jatymach” nieporozumienia nie są wynikiem złośliwości czy złych intencji, ale właśnie nieprzystawalności różnych światów. Pięknie o tym mówi „Okno”, gdzie ktoś chce czytać książkę, ktoś słuchać głośno muzyki, a sąsiedzi krzyczą do siebie wcale się nie rozumiejąc.

Autorka z wdziękiem, i jakby mimochodem, opowiada o tym, co w życiu naprawdę ważne. Czasem subtelnie zdemaskuje egoizm albo jakąś głupotę. Językiem tak prostym i celnym, że każde dziecko zrozumie, a dorosły czasem będzie musiał trochę się pogłowić.

„Jatymy”, Grażyna Lutosławska, Wydawnictwo Episteme, Lublin, 2019.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski