Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest nadzieja na więcej miejsc w lubelskich żłobkach

Maria Krzos
Michał Sikora/Polskapresse
Nie tylko żłobki, ale również kluby dziecięce, opiekunowie dzienni i nianie. Takie zmiany w przepisach dotyczących opieki nad dziećmi do 3. roku życia wprowadza nowa ustawa. Dzięki niej w lubelskich żłobkach może pojawić się więcej miejsc.

W naszym mieście działa 8 żłobków. Mają łącznie 719 miejsc, ale potrzeby są znacznie większe (400 maluchów czeka w tej chwili na miejsce). Zgodnie z obowiązującymi na razie przepisami żłobki to zakłady opieki zdrowotnej. To oznacza, że muszą spełniać m.in. bardzo surowe normy sanitarne. Nowa ustawa to zmienia. Wymogi stawiane przed lokalami, w których działają żłobki nie są aż tak rygorystyczne. - Mając na uwadze liberalizację zasad będziemy szukać dodatkowych miejsc w tych żłobkach, które w tej chwili funkcjonują w naszym mieście - mówi Monika Lipińska, z-ca prezydenta Lublina. - Oczywiście w sposób, który nie będzie skutkował obniżeniem jakości opieki świadczonej przez nasze żłobki. W tej chwili przygotowujemy się do wprowadzenia zmian przewidzianych w ustawie, ale czekamy również na pojawienie się szczegółowych przepisów regulujących poruszone w niej kwestie.

W ślad za nową ustawą żłobkową rząd chce wprowadzić w życie program "Maluch", w ramach którego będzie przekazywał dofinansowanie dla samorządów na rozwinięcie systemu opieki nad najmłodszymi dziećmi. Kwota przewidziana na jego realizację w tym roku to 40 mln zł. - Znamy założenia tego programu, nasze wstępne plany idą w kierunku pozyskania dodatkowych środków, które przyspieszyłyby budowę żłobka przy ul. Wolskiej - mówi Lipińska. (W tym samym obiekcie ma być również przedszkole - red.)

Nowa ustawa to również nowe formy opieki nad maluchami (szczegóły w ramce). Poza tym stwarza ona możliwość tworzenia żłobków przez osoby prywatne czy stowarzyszenia. W tej chwili prywatnych żłobków nie ma. Eksperci twierdzą, że przyczyną są wysokie koszty związane m.in. z koniecznością posiadania lokalu spełniającego wszystkie wymogi.

Co nowego dla malucha?

Kluby dziecięce: dla dzieci od ukończenia 1 r. ż. do 3 lat, w wyjątkowych przypadkach do 4. Czas przebywania dziecka w klubie nie będzie mógł przekroczyć 5 godzin dziennie. Opiekunowie dzienni: osoby zatrudniane przez samorząd. Mają sprawować opiekę nad dzieckiem w swoim domu lub mieszkaniu albo lokalu udostępnionym przez gminę. Nianie: zatrudniane przez rodziny, budżet państwa będzie im opłacać składki.

Czytaj także:
* Mieszkańcy Felina: Musimy mieć żłobek i przedszkole
* Pierwsze w Lublinie przedszkole dla dzieci z autyzmem
* Lubelskie przedszkola muszą zaciskać pasa. Brakuje kasy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski