Joanna Lewicka, reżyserka teatralna: Skandalistki są wśród...

  Joanna Lewicka, reżyserka teatralna: Skandalistki są wśród nas

  Sylwia Hejno

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Joanna Lewicka

  Joanna Lewicka ©Małgorzata Genca

  Joanna Lewicka, reżyserka teatralna młodego pokolenia, pracuje zarówno w polskich, jak i niemieckich teatrach. W swoich spektaklach dokonuje zarówno bardzo współczesnej adaptacji klasyki, jak i podejmuje tematy bieżące. W przyszłym roku jedzie z teatralną misją do Kambodży.
  Joanna Lewicka

  Joanna Lewicka ©Małgorzata Genca

  Jak to jest być jednoosobową, niezależną kompanią teatralną?
  Pracowicie. Musisz pilnować każdego kabla, każdego światła, uczestniczyć przy montażu i demontażu, być koordynatorem, reżyserem, producentem, pijarowcem i sprzątaczką. O dziwo, okazało się, że doskonale odnajduję się w różnych organizacyjnych czynnościach, których nie znoszę, a wszystko działa jak powinno. Funkcjonowałam przy różnych instytucjach, ale tylko przez krótki okres. Na przykład w Lublinie pracowałam ze Sceną Prapremier InVitro i Centrum Kultury, z Chatką Żaka i z Zapalonymi. To były krótkie strzały, ale bardzo owocne, wydaje mi się, że dzięki temu, że nigdzie nie zabawiłam na stałe, udało mi się zachować pewną świeżość i dystans.

  Nie tęsknisz, jak większość Polaków, za stabilizacją, za tymi wszystkimi składkami na ZUS?
  Myślę, że poczucie stabilizacji trzeba mieć przede wszystkim wewnętrzne, człowiek musi ją sam w sobie stworzyć, bez względu na to, gdzie i z kim jest w danym momencie. Wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa to jest bardzo fajna i konstruktywna sprawa, człowiek nigdy nie jest bezdomny, bo wie, że dom ma w sobie. Będąc tutaj tęsknię za Niemcami, z kolei w Niemczech tęsknię za Polską, to bardzo dziwne uczucie, ale ono nieustannie pcha mnie do przodu.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo