Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Julia Hartwig przyjechała do Lublina na 90-lecie Unii

KOS
Na zaproszenie III LO im. Unii Lubelskiej oraz Ośrodka Brama Grodzka. Teatr NN do naszego miasta przyjechała dziś Julia Hartwig. Poetka, eseistka, tłumaczka, od 2009 r. honorowa obywatelka Lublina. Powodem odwiedzin jest uroczysty jubileusz 90-lecia III LO. Julia Hartwig jest absolwentką tej szkoły. I choć kobiecie lat liczyć nie wypada, przy tej okazji nie można nie wspomnieć, że ona i "Unia" to równolatki.

Julia Hartwig przyjechała do Lublina pociągiem. Na dworcu PKP, na peronie 2 czekali na nią przedstawiciele szkoły i teatru, dziennikarze oraz uczennice III LO. Po powitaniu na dworcu PKP na Hartwig czekała niespodzianka - podróż przez miasto Ziutkiem, zabytkowym trolejbusem, który specjalnie w tym celu podstawiło MPK.

- Takie powitanie to dla mnie nie tyle niespodzianka, co prawdziwy szok - opowiadała uczennicom "Unii", które podczas podróży przez Lublin przeprowadzały z nią wywiad do szkolnej gazetki. - Choć oczywiście miałam nadzieję, że ktoś mnie czeka tutaj.

Pobyt Julii Hartwig w Lublinie potrwa 3 dni. W czwartek jeszcze Hartwig spotkała się ze studentami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w ramach projektu "Miłosz w Lublinie".

Dzisiejszy dzień poświęci swojej dawnej szkole. W planach jest spotkanie z uczniami, które poprowadzi Grażyna Lutosławska i Józef Szopiński z Radia Lublin (w programie m.in. prezentacja nowego numeru "Scriptores" poświęconego Julii Hartwig, tomiku wierszy lubelskich "Powroty" oraz okolicznościowych druków). W sobotę weźmie udział w uroczystościach jubileuszowych w III LO.

Julia Hartwig to poetka, tłumaczka, eseistka. Przez Miłosza nazywana "Pierwszą damą polskiej poezji". Urodzona i wychowana w Lublinie. Pochodzi z rodziny znanych fotografików (fotografią zajmował się jej ojciec Ludwik i brat Edward). Jej rodzice przyjechali do naszego miasta z Rosji. Ma w dorobku 25 tomów wierszy, jest także autorką szkiców, felietonów, poematów prozą, monografii pisarzy i poetów, z których za najważniejszą uważa się monografię poświęconą Apollinaire'owi. W 2009 r. władze Lublina nadały jej Honorowe Obywatelstwo naszego miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski