Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już jutro Lublin uczci pamięć ofiar ludobójstwa na Wołyniu

Jakub Sarek
Iwona Burdzanowska
11 lipca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach lubelskich obchodów przewidziano m.in. mszę w intencji pomordowanych, złożenie wieńców pod pomnikiem Ofiar Wołynia. Ulicami miasta przejdzie także Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej.

Lubelskie uroczystości rozpoczną się od mszy św. sprawowanej w kościele garnizonowym przy al. Racławickich. Początek nabożeństwa zaplanowano na godz. 10.

Po jego zakończeniu uczestnicy obchodów, wśród nich m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, przejdą pod zlokalizowany u zbiegu ul. Raabego i Głębokiej Pomnik Ofiar Wołynia. Tam o 11:30 nastąpi złożenie kwiatów i zniczy. W tym miejscu przewidziano także okolicznościowe przemówienia.

O 18 z pl. Litewskiego wyruszy Lubelski Marsz Pamięci Rzezi Wołyńskiej organizowany przez komitet społeczny pod przewodnictwem Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego.

- Marsz będzie miał charakter żałobny, dlatego prosimy o czarny strój oraz zachowanie ciszy podczas pochodu - informują organizatorzy.

Trasa przemarszu wiedzie przez Krakowskie Przedmieście, ul. Lubartowską, ul. Kowalską pod pomnik Symbolu Lwowa na pl. Zamkowym, gdzie uczestnicy zgromadzenia złożą kwiaty i zapalą znicze.

W związku z marszem kierowcy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu. Osoby biorące udział w pochodzie będą poruszać się jezdnią.

Z tego powodu ratusz prosi kierowców o zachowanie ostrożności.

Do 31 lipca na placu Teatralnym będzie można oglądać wystawę plenerową „Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego”. Ekspozycję przygotował lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Dlaczego 11 lipca?

To ważna rocznica - tego dnia - w 1943 r. doszło do tzw. "krwawej niedzieli", która stanowi apogeum rzezi wołyńskiej. 80 lat temu ukraińscy nacjonaliści zaatakowali 99 wsi, między innymi na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej oraz części Lubelszczyzny i Polesia. Według szacunków historyków, w wyniku dokonanych przez Ukraińców akcji eksterminacyjnych zginąć mogło nawet 100 tys. Polaków.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski