Kadetki AZS UMCS Lublin drugie w Polsce

Kamil Balcerek
Kadetki AZS UMCS TPS Lublin zdobyły srebrny medal młodzieżowych mistrzostw Polski w finale przegrywając z Pałacem Bydgoszcz. Obecność siatkarek z Lublina na podium to największa sensacja zakończonych finałów i największy sukces lubelskiej siatkówki od lat.

- Na pewno nie spodziewaliśmy się takiego wyniku - przyznaje Jacek Rutkowski, który prowadzi drużynę wspólnie z Renatą Łapą. - Bez dwóch zdań dziewczyny sprawiły największą sensację. Zajęły drugie miejsce choć trenują tylko trzy razy w tygodniu. Dziewczyny z innych drużyn mają dziesięć treningów tygodniowo.

Droga po medal nie była jednak łatwa. W fazie grupowej lublinianki zagrały trzy spotkania: wygrały 3:2 z Pogonią Proszowice, przegrały 1:3 z Pałacem Bydgoszcz i wygrały 3:0 z Gedanią Gdańsk. W półfinale stoczyły pięciosetowy bój z Dziewiątką Łódź, w finale przegrały w trzech setach z Pałacem. - Na pewno na naszą postawę w finale miał wpływ mecz z Łodzią. Dziewczyny straciły sporo sił, których w ostatnim meczu zabrakło - dodaje Rutkowski.

Oprócz sukcesu drużynowego nie brakowało także wyróżnień indywidualnych. Najlepszą zawodniczką drużyny UMCS została Natalia Gieroba. Najlepszą rozgrywającą imprezy była Ada Kołodziejczyk, a najlepszą zagrywającą Iga Jarosińska.

Finał
Pałac Bydgoszcz - AZS UMCS TPS Lublin 3:0 (25:20, 25:17, 25:17)
Półfinał
Dziewiątka Łódź - AZS UMCS TPS Lublin 2:3
Mecze grupowe AZS
AZS UMCS Lublin - Pogoń Proszowice 3:2 (27:29, 25:27, 25:19, 25:22, 15:10)
Pałac Bydgoszcz - AZS UMCS Lublin 3:1 (17:25, 25:13, 25:22, 28:26)
AZS UMCS Lublin - Gedania Gdańsk 3:0 (25:19, 25:10, 25:13)
Skład AZS UMCS TPS Lublin:
Natalia Gieroba, Ada Kołodziejczyk, Iga Jarosińska, Weronika Górzyńska, Agnieszka Janisz, Joanna Przerwa, Anna Drabko, Joanna Bożym, Iga Bogusz, Sylwia Olejnik, Małgorzata Mojska, Sylwia Marzewska, Klaudia Wójcik, Magdalena Piech. Sztab trenerski: Jacek Rutkowski, Renata Łapa