Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamil Wroński, genialny 8-latek został studentem politechniki

Marcin Koziestański
Kamil Wroński w przyszłym tygodniu zacznie przychodzić na zajęcia na Politechnice Lubelskiej.
Kamil Wroński w przyszłym tygodniu zacznie przychodzić na zajęcia na Politechnice Lubelskiej. Jakub Krzysiak
Kamil Wroński, chociaż chodzi jeszcze do podstawówki, już za kilka dni rozpocznie studia techniczne na PL, na kierunku mechatronika.

- W przyszłym tygodniu Kamil rozpocznie studia na naszej uczelni. Najpierw będzie uczęszczał na indywidualne zajęcia. Pozna specyfikę i atmosferę studiów, nasze laboratoria i najnowocześniejsze sprzęty. Potem zostanie przydzielony do jednej z grup studentów mechatroniki - tłumaczy Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka prasowa Politechniki Lubelskiej.

Mowa o Kamilu Wrońskim, genialnym 8-latku z Lublina. W środę podpisane zostało porozumienie między jego tatą, Politechniką Lubelską, UMCS, Szkołą Podstawową nr 21 im. Królowej Jadwigi w Lublinie i Kuratorium Oświaty. Dzięki specjalnej umowie chłopiec będzie rozwijał swoje zainteresowania naukami ścisłymi pod okiem nauczycieli akademickich. - Nasi pracownicy pomogą Kamilowi w pogłębianiu jego zdolności matematycznych i informatycznych, natomiast naukowcy z UMCS będą czuwać nad jego rozwojem poznawczym, emocjonalnym i społecznym - mówi rzeczniczka PL.

Kamil jest uczniem III klasy Szkoły Podstawowej nr 21. Interesuje się mechatroniką i robotyką. - Jest ciekawy świata, lubi eksperymentować - opowiada Patryk Wroński, tata Kamila. Chłopiec nie mógł być obecny na wczorajszej uroczystości. - W wieku 4,5 lat Kamil wygrał konkurs na konstrukcję robota z klocków Lego, w którym udział brali 10-latkowie. Jako siedmiolatek zbudował samochód, który potrafił odbijać się od przeszkód. Szybko zaczął mówić, ma bogaty zasób słów i terminologii technicznej - dodaje tata.

Chłopiec nie zostanie jednak normalnym studentem. - System nauczania w Polsce nie pozwala mu przeskoczyć kolejnych szczebli nauki, dlatego Kamil będzie nadal uczniem naszej szkoły - mówi Jerzy Piskor, dyrektor SP 21. - Będziemy się starać, żeby chłopcu udało się pogodzić lekcje w szkole i zajęcia na uczelni.

Co ciekawe, Kamil na tyle przewyższa swoich rówieśników, że sprawdziany z matematyki i informatyki pisze na poziomie IV klasy. - Jednak jego znajomość matematyki jest już na poziomie akademickim. Nie- obce są mu zadania z algebry, całki czy ciągi - precyzuje tata Kamila.

Dlatego uczelnia zamierza stworzyć chłopcu specjalne warunki, odpowiadające jego możliwościom i potrzebom. Dziecko nie będzie oczywiście zdawało egzaminów i przygotowywało się do sesji.

- Kamil będzie chodził na zajęcia i rozwijał swoją pasję. Przygotujemy dla niego specjalny program nauczania. Podejście do tak młodego studenta będzie na pewno nie lada wyzwaniem - mówi prof. Paweł Droździel, prodziekan ds. studenckich Wydziału Mechanicznego PL.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski