Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapitał intelektualny Lubelszczyzny 2010-2013: Jaki wspólny wizerunek tworzymy?

Oktawian Bielecki
Jacy jesteśmy? Jaki wspólny wizerunek tworzymy? Czy to, czym dysponujemy, daje nam możliwość konkurowania z innymi regionami w kraju? Pytania te stały się kluczowe na konferencji pt. "Kapitał intelektualny Lubelszczyzny 2010-2013", która odbyła się w Lublinie.

Kapitał intelektualny Lubelszczyzny to projekt badawczy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Stanowi próbę przedstawienia specyfikacji regionu lubelskiego pod kątem zasobów społecznych, indywidualnych, strukturalnych i relacji międzyludzkich.

- To ważny projekt, który pokazuje nam, gdzie w chwili obecnej znajduje się województwo lubelskie i co powinniśmy zrobić, by w szybkim tempie rozwijało się zarówno w sferze gospodarczej, jak i społecznej - zaznaczył wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk. - Mamy wiele do nadrobienia, jeśli chodzi o wzajemne zaufanie, umiejętności, gospodarkę opartą na wiedzy i informacjach, którymi dysponujemy. Jeśli te elementy poprawimy i dobrze wykorzystamy fundusze europejskie, kierując je jednocześnie na infrastrukturę, czyli szybsze i lepsze połączenie regionu Lublina z Warszawą, to możemy osiągnąć sukces.

Zgromadzone badania natemat kapitału intelektualnego Lubelszczyzny, mogą przyczynić się do wzrostu jego konkurencyjności i innowacyjności.

- Powstały cztery duże panele badawcze, opracowane przez Urząd Statystyczny w Lublinie, a także dokonano 87 ekspertyz - wyjaśniał Piotr Janczarek, dyrektor Departamentu Gospodarki i Innowacji (Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie).

O sposobach wykorzystania zgromadzonych danych i formach badań przeprowadzonych w ramach projektu mówił dr Andrzej Wodecki (UMCS) i dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie Krzysztof Markowski.

- Mamy wyższy potencjał kapitału intelektualnego niż inne regiony w Polsce. Dominujący jest spajający kapitał społeczny, który wypracowała Lubelszczyzna. Pozwala on lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach - skomentował dr Wojciech Misztal, koordynator projektu ds. procesów badawczo-analitycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski