Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapituła 60. Plebiscytu Sportowego wybrała najlepszych sportowców w woj. lubelskim w 2021 roku (WIDEO + ZDJĘCIA)

Krzysztof Nowacki
Krzysztof Nowacki
Wideo
od 16 lat
My już wiemy, kogo kapituła Plebiscytu Sportowego wybrała sportowcem 2021 roku. Z ogłoszeniem wyników wstrzymamy się jednak do uroczystej gali, na której zgodnie z tradycją wręczymy wyróżnienia i przedstawimy dziesiątkę najlepszych sportowców województwa lubelskiego.

Wybór najlepszych sportowców nigdy nie był zadaniem łatwym, ale od 1962 roku, gdy po raz pierwszy nasza redakcja wyłoniła plebiscytową dziesiątkę, cieszyła się uznaniem i prestiżem środowiska sportowego.

- Plebiscyt Sportowy Kuriera Lubelskiego to najbardziej prestiżowy ranking sportowców w naszym województwie. Jego największym walorem jest to, że poświęcony jest sportowcom wszystkich dyscyplin na różnych szczeblach rywalizacji. Niewątpliwie prestiżu dodaje mu także kapituła, w której zasiadają ludzie sportu o niekwestionowanym autorytecie. Cieszy nas, że już 60. raz będziemy mogli wyróżnić najwybitniejszych sportowców naszego regionu - podkreśla Wojciech Pokora, redaktor naczelny Kuriera Lubelskiego.

Obrady kapituły plebiscytu w redakcji Kuriera pokazały, jak w indywidualny sposób potrafimy postrzegać sukcesy sportowców i szeregować ich wartość. Wybór każdego sportowca do dziesiątki poprzedzała więc długa dyskusja i wnikliwe analizowanie dokonań w ostatnich 12 miesiącach.

- To był dobry rok, tym bardziej, że świętowaliśmy sukcesy na igrzyskach olimpijskich, co rzadko nam się zdarza. Było wiele emocji, szczególnie przy startach naszej lekkoatletki Małgorzaty Hołub-Kowalik - przypomina Janusz Pożak, w przeszłości znakomity kolarz i laureat naszego plebiscytu, a dzisiaj organizator Święta Roweru w Lubartowie.

- Medal olimpijski, to najcenniejsze trofeum dla sportowca. Do tego startu przygotowuje się cztery lata i każdy medal mistrzostw świata chętnie zamieniłby na ten olimpijski. To duże osiągnięcie i taki sportowiec zasługuje na szczególne docenienie - dodaje Pożak.

Olimpijskie sukcesy polskich sportowców, w tym przedstawicieli Lubelszczyzny, szczególnie cieszyły Urszulę Jaros, prezeskę Lubelskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki. - To był cudowny rok dla lekkoatletyki. Dziewięć olimpijskich medali, w tym trzy dla Lubelszczyzny. Tego jeszcze nie było, więc radość jest ogromna - mówi Urszula Jaros, która w przeszłości również była laureatką plebiscytu i nie ma wątpliwości, że ta forma wyróżnienia sukcesów jest bardzo ważna dla sportowców.

- W 1983 roku zajęłam w plebiscycie drugie miejsce. Przegrałam tylko z ciężarowcem, Andrzejem Mąką, chociaż w ocenie wielu trenerów i działaczy, to ja powinnam wtedy wygrać. To było dla mnie bardzo ważne i do dziś pamiętam tamtą atmosferę, scenę i odbieranie nagród. Docenienie w tym plebiscycie jest bardzo ważne dla każdego zawodnika - uważa Urszula Jaros.

Na olimpijski medal województwo lubelskie czekało aż 33 lata, od igrzysk w Seulu w 1988 roku. Długie wyczekiwanie wynagrodziły fanom w regionie Małgorzata Hołub-Kowalik oraz Malwina Kopron. - Cieszy szczególnie medal Malwiny Kopron, bo to puławianka. Ale pamiętajmy też o wspaniałym wyniku Oli Mirosław, która była o krok od medalu, ale ustanowiła rekord świata - podkreśla Artur Domański, dyrektor Departament Promocji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego województwa lubelskiego.

Niewiele mniej, bo 30 lat, czekaliśmy na kolejny sukces lubelskich żużlowców, którzy w minionym roku powtórzyli wicemistrzostwo Polski z sezonu 1991.

- Sukcesy w sportach drużynowych, to nie tylko srebrny medal żużlowców, ale mieliśmy także kilka awansów. Na przykład siatkarze LUK awansowali do najwyższej klasy rozgrywkowej. Nie należymy do regionów najbardziej zasobnych, ale możemy pochwalić się chyba największą liczbą drużyn w najwyższych klasach rozgrywkowych - dodaje Artur Domański, reprezentujący podczas obrad kapituły marszałka województwa lubelskiego, Jarosława Stawiarskiego.

Oprócz siatkarzy z awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej cieszyli się również piłkarze Górnika Łęczna, a w gronie nominowanych znalazł się najlepszy strzelec zielono-czarnych, Bartosz Śpiączka. - Mocna osobowość na boisku i jako były trener mogę powiedzieć, że ciężko się gra przeciwko takiemu napastnikowi. Jest przy tym bardzo skuteczny i będę trzymał kciuki za niego - mówi Zbigniew Bartnik, prezes Lubelskiego Związku Piłki Nożnej.

Do kapituły plebiscytu, której przewodził Dariusz Kołacz, prezes Oddziału Polska Press w Lublinie, zaprosiliśmy również prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka oraz prezesa Klubu Środowiskowego Akademickiego Związku Sportowego w Lublinie, Zdzisława Targońskiego. Niestety, w ostatniej chwili obowiązki uniemożliwiły im uczestnictwo w obradach. Obaj panowie natomiast przesłali nam swoje propozycje najlepszej dziesiątki.

Gala Mistrzów

Nazwiska sportowców wybranych do plebiscytowej dziesiątki oraz laureatów wyróżnionych w dodatkowych kategoriach już poznaliśmy. Zostaną one na razie jednak wyłącznie do wiadomości redakcji, a zwycięzców ogłosimy na uroczystej Gali.

- Odbędzie się duża gala podsumowująca 60. jubileuszowy Plebiscyt Sportowy Kuriera Lubelskiego. Uroczystość uświetnią liczne występy artystyczne oraz muzyka na żywo - zaprasza Karolina Rudnicka, kierownik działu marketingu Kuriera Lubelskiego.

W specyficznych czasach, w których przyszło nam żyć, nie jest łatwo zaplanować tak duże wydarzenie, ale liczymy, że w zdrowiu spotkamy się 25 lutego w hotelu Victoria w Lublinie. - Stale obserwujemy sytuację epidemiologiczną w Polsce i na świecie, mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się na żywo nagrodzić najlepszych sportowców województwa lubelskiego - dodaje Karolina Rudnicka.

Sportowcy nominowani w 60. Plebiscycie Sportowym Kuriera Lubelskiego

Laura Bernat (AZS UMCS Lublin - pływanie), Konrad Czerniak (AZS UMCS Lublin - pływanie), Martina Fassina (Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin - koszykówka), Małgorzata Hołub-Kowalik (AZS UMCS Lublin - lekkoatletyka), Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik - lekkoatletyka), Michał Jurecki (Azoty Puławy - piłka ręczna), Malwina Kopron (AZS UMCS Lublin - lekkoatletyka), Katarzyna Krawczyk (Cement Gryf Chełm - zapasy), Dominik Kubera (Motor Lublin - żużel), Marcin Lewandowski (AZS UMCS Lublin - lekkoatletyka), Anhelina Łysak (Cement Gryf Chełm - zapasy), Angelika Mach (AZS UMCS Lublin - maraton), Mikkel Michelsen (Motor Lublin - żużel), Aleksandra Mirosław (Kotłownia Lublin - wspinaczka sportowa), Grzegorz Pająk (LUK Lublin - siatkówka), Izabela Paszkiewicz (AZS UMCS Lublin - biegi), Romana Roszak (MKS FunFloor Perła Lublin - piłka ręczna), Monika Skinder (MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski - biegi narciarskie), Michał Soczyński (Stara Szkoła Boksu Lublin - boks), Bartosz Śpiączka (Górnik Łęczna - piłka nożna), Kinga Wojtasik (AZS UMCS TPS Lublin - siatkówka plażowa)

Kapituła wyróżniła też sportowców niepełnosprawnych oraz nagrodziła w kategoriach: sport młodzieżowy, trener roku, drużyna roku, sport akademicki i impreza roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski