Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapsuła Czasu ruszy w przyszłość. Mieszkańcy Lublina zostawili wiadomość dla potomnych

Anna Chlebus
Anna Chlebus
- Co w Lublinie lubisz, czego życzysz przyszłym mieszkańcom, co chciałbyś im przekazać - tłumaczą studenci kierunku media i dziennikarstwo WSPA. Te i inne wiadomości zostawili w środę (11 października) dla kolejnych pokoleń mieszkańcy i mieszkanki Lublina. Zostaną zakopane w kapsule czasu, która zostanie otwarta dopiero za 100 lat.

Kapsuła czasu to kolejna z licznych inicjatyw związanych z obchodami Europejskiej Stolicy Młodzieży.

– W tym wyjątkowym roku naszym miastem rządzi młodzież, a my słuchamy i uczymy się od niej tego, w jakim świecie chce żyć, jakie wartości są dla niej ważne oraz jakiego wsparcia od nas oczekuje. W kapsule czasu zatrzymamy wspomnienia i obraz Lublina z 2023 roku – mówił prezydent Krzysztof Żuk.

W jakiej formie wiadomość w przyszłość zostanie wysłana? Przede wszystkim będą to krótkie nagrania wideo, które odbyły się właśnie w środę (11 października) na placu Litewskim, nieopodal tak zwanego "baobabu" (pod którym skądinąd z okazji jubileuszu 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi zakopana została poprzednia kapsuła czasu). Każda chętna osoba miała możliwość nagrania 30-sekundowej wiadomości audiowizualnej, która następnie została zapisana na nośniku i trafiła do kapsuły. Co się stanie z nią dalej?

- W drugiej połowie października zapakujemy ją, dodamy do niej informację, żeby otworzyć ją najwcześniej za sto lat i zakopiemy w Parku Ludowym - mówi Oksana, studentka kierunku Media i dziennikarstwo Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, który jest odpowiedzialny za realizację tego przedsięwzięcia.

Co najczęściej przewija się w wiadomościach?

- Chcieliśmy zebrać nie tylko życzenia dla przyszłych Lublinian, ale także prawdziwe słowa o tym jakie nasze miasto jest, co w nim lubimy, co chcielibyśmy zmienić, a czego broń Boże nie ruszać - wylicza Łukasz, jeden w wykładowców na kierunku i koordynatorów projektu. - Najczęściej przychodzą uczniowie szkół. Słyszymy, że Lublin jest fajny, że tu się dobrze żyje, że nie ma korków - śmieje się. - W ich wypowiedziach przewija się też ten wątek "żebyśmy my mieli więcej do powiedzenia i decydowania".

Nie tylko nagrania mogą znaleźć się w kapsule.

- Do 13 października do Hej! przy ul. Peowiaków 11 można przynieść przedmioty, które kojarzą się z Lublinem jako Europejską Stolicą Młodzieży, np. naklejkę, przypinkę, pocztówkę czy inny drobny przedmiot o szczególnym znaczeniu - zachęca Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski