MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy jest rekrutacja do żłobków 2024/2025? Jak zapisać dziecko do żłobka? Oto najważniejsze zasady i kryteria przyjęć

OPRAC.:
Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Kiedy jest rekrutacja do żłobka 2024/2025? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat zapisów do żłobka.
Kiedy jest rekrutacja do żłobka 2024/2025? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat zapisów do żłobka. Fot. Jelleke Vanooteghem / unsplash
Kiedy można zapisać dziecko do żłobka na rok szkolny 2024/2025? Jak przebiega rekrutacja do żłobków? Czy publiczne placówki są tańsze niż żłobki prywatne? W jakim wieku musi być dziecko, aby zostało przyjęte do żłobka? Co żłobki biorą pod uwagę, ustalając kolejność przyjęcia dzieci? Oto najważniejsze zasady rekrutacji do żłobka i wskazówki, na co warto zwrócić uwagę.

Spis treści

Czy warto zapisać dziecko do żłobka?

Chcesz albo ze względów finansowych musisz wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym? Może potrzebujesz wyjść z domu i masz okazję podjąć nową pracę? Chcesz się realizować nie tylko jako rodzic, ale też zawodowo? Zanim nastawisz budzik na poranną zmianę, musisz znaleźć opiekę dla dziecka.

Zwykle świeżo upieczone mamy mają spory problem z rozstaniem się z dzieckiem nawet na kilka godzin. Dlatego, jeśli już decydują się na powrót do pracy choćby w niepełnym wymiarze, zwykle oddają dziecko pod opiekę bliskich. Nadal najchętniej w takich sytuacjach wykorzystywana jest „instytucja babci”. Jeśli jednak nie mamy możliwości skorzystać z pomocy mamy lub teściowej – czy to ze względu na dzielącą nas odległość, czy stan zdrowia babci albo jej aktywność zawodową, dobrym wyborem jest właśnie żłobek.

Jakie są zalety żłobka? Już kilku- albo kilkunastomiesięczny malec nabywa istotnych umiejętności społecznych, ośmiela się, przebywa w gronie rówieśników. Zasady żłobkowej opieki są jasno ustalone, a działania placówki transparentne. Dlatego z pełnym spokojem możemy zostawić w żłobku dziecko, wiedząc, że będzie dobrze zaopiekowane, czyste i nakarmione. Opiekunki zadbają o rozwijające zajęcia plastyczne i muzyczne, oraz aktywizujące zabawy. Najczęściej to również żłobek zdejmuje z barków rodziców niełatwe zadanie odpieluszkowania malucha.

W jakim wieku dzieci przyjmowane są do żłobka?

Granicę wieku dziecka, które może być przyjęte do żłobka, określa sama placówka. Są żłobki, które z powodzeniem opiekują się już 3-miesięcznymi niemowlętami, niektóre placówki nie przyjmują dzieci młodszych niż 6-miesięczne. Najczęściej jednak do żłobka zapisywane są maluchy w wieku około 1 roku. Żłobek prowadzi zajęcia dla dzieci do 3 roku życia – stąd płynnie maluchy przechodzą już do przedszkola.

Jeśli rozważasz zapisanie swojego dziecka do żłobka, sprawdź, czy placówka, którą wybierasz, przyjmuje dzieci w tym wieku. Takie informacje powinny być dostępne na stronie internetowej żłobka, z pewnością można znaleźć takie zapisy również w statucie placówki.

Statut żłobka – to wewnętrzny dokument (regulamin) każdej tego typu placówki, który zawiera między innymi:

 • nazwę i adres żłobka,
 • warunki rekrutacji do żłobka (między innymi wymagany wiek dziecka),
 • informacje o opłatach za pobyt i wyżywienie,
 • informacje o celach i zadaniach żłobka wraz ze sposobem ich realizacji (ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnego rozwoju dziecka oraz wspomagania rodziny w jego wychowaniu; a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – ze szczególnym uwzględnieniem ich niepełnosprawności).

Kiedy rusza rekrutacja do żłobków 2024/2025?

Zasady przyjęć i terminy rekrutacji do żłobków określają samorządy, które są organami prowadzącymi placówki publiczne, albo samodzielnie określają je same placówki, jeśli są to żłobki prywatne.

Zapisy trwają cały rok. Pamiętaj, że każdy żłobek ma własne terminy i zasady rekrutacji. Możesz je sprawdzić w żłobku, na jego stronie internetowej oraz na stronie urzędu gminy lub miasta – czytamy na stronie rządowej.

Warto więc zawczasu sprawdzić strony internetowe placówek, które bierzemy pod uwagę, witryny internetowe urzędów gmin lub miast, które prowadzą żłobki publiczne. Szczegółowe informacje można otrzymać też telefonicznie albo jeśli wybierzemy się do placówki osobiście. W tym ostatnim przypadku można też na miejscu pobrać odpowiednie wnioski, chyba że rekrutacja odbywa się wyłącznie za pomocą systemu elektronicznego.

Żłobki, to placówki, które są zwykle mocno oblegane, a chętnych jest zdecydowanie więcej, niż dostępnych miejsc. Jeśli więc otrzymamy propozycję wpisania na listę rezerwową – skorzystajmy z tej możliwości. Bardzo często bowiem zdarza się, że część rodziców rezygnuje ze żłobkowej opieki, jeśli malec zbyt często choruje, albo gdy adaptacja dziecka w żłobku nie przebiega gładko. Dlatego w każdej chwili możemy otrzymać informację, że w placówce zwolniło się miejsce i nasze dziecko może zostać przyjęte.

Jakie są kryteria przyjęć do żłobka?

Termin złożenia wniosku zwykle nie decyduje o kolejności przyjęcia dziecka do żłobka. Warto się jednak upewnić w placówce, czy jest to jeden z elementów branych pod uwagę w czasie rekrutacji. W przypadku systemu elektronicznego, który np. umożliwia złożenie wniosku od określonej daty, najbardziej zdesperowani rodzice klikają w formularz już kilka minut po północy.

W większości żłobków preferowani są rodzice pracujący oraz ci, którzy wychowują dziecko samodzielnie. Na dodatkowe punkty mogą liczyć rodzice, których jedno dziecko już uczęszcza do placówki. W niektórych placówkach preferencyjnie traktowani są posiadacze Karty Dużej Rodziny albo lokalnych kart mieszkańca czy rodzin 3+. Te wszystkie kryteria powinny być podane w regulaminie rekrutacji albo na stronie internetowej placówki.

Ile kosztuje pobyt dziecka w żłobku?

W żłobkach publicznych wysokość opłat za pobyt oraz wyżywienie dziecka ustala urząd gminy lub miasta. W żłobkach niepublicznych – sama placówka.

W niektórych żłobkach możliwe jest częściowe lub całkowite zwolnienie z tych opłat. Na ulgi lub całkowicie bezpłatny pobyt wraz z wyżywieniem mogą liczyć w niektórych miastach i gminach posiadacze lokalnych kart dla rodzin wielodzietnych. Zniżki naliczane są często również w przypadku, gdy do placówki zapisujemy więcej, niż jedno dziecko. Warto sprawdzić, czy należą nam się zniżki lub dopłaty do czesnego w żłobku np. z ośrodka pomocy społecznej.

Wiele samorządów, aby rozwiązać problem braku miejsc w publicznych żłobkach, podpisuje porozumienia z placówkami prywatnymi. Miasto czy gmina dopłaca określoną stawkę za pobyt dziecka w żłobku, tym samym zrównując (lub zbliżając) opłaty za pobyt i wyżywienie z tymi, jakie obowiązują w placówkach publicznych. W zależności od placówki i jej lokalizacji, a także finansowego zaangażowania samorządu w opiekę żłobkową, dla rodziców jest to miesięczny wydatek od kilkuset złotych do kwoty nawet 2000 złotych.

Co zrobić, aby zapisać dziecko do żłobka?

Poniżej instrukcja – krok po kroku – co zrobić, aby zapisać dziecko do żłobka.

 1. Wybierz żłobek, do którego chcesz zapisać dziecko.
 2. Skontaktuj się z wybranym żłobkiem i dowiedz się, kiedy rozpoczyna się rekrutacja i czy żłobek prowadzi ją przez internet. Teraz masz 2 możliwości:

jeśli żłobek nie prowadzi rekrutacji przez internet:

 • odwiedź wybrany żłobek,
 • weź wniosek o przyjęcie do żłobka,
 • dowiedz się, czy będziesz potrzebować dodatkowych dokumentów,
 • wypełnij wniosek,
 • złóż gotowy wniosek w tym żłobku,

jeśli żłobek prowadzi rekrutację przez internet:

 • wejdź na stronę internetową żłobka, urzędu miasta lub gminy,
 • zapoznaj się z listą wymaganych dokumentów,
 • wypełnij i wyślij wniosek w internecie,
 • wydrukuj, podpisz i zanieś wniosek do żłobka (często gminy pozwalają zapisać dziecko do kilku żłobków podczas rekrutacji – dokumenty zanieś wtedy do tego, na którym najbardziej ci zależy),
 • obserwuj status swojego wniosku w internecie.

3. Czekaj na ogłoszenie listy przyjętych dzieci.
4. Jeśli twoje dziecko zostanie przyjęte – dostaniesz informację, do kiedy musisz potwierdzić, że dziecko będzie chodziło do żłobka i donieść dokumenty.

Listę wszystkich dostępnych żłobków znajdziesz:

źródło: MRPiPS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy jest rekrutacja do żłobków 2024/2025? Jak zapisać dziecko do żłobka? Oto najważniejsze zasady i kryteria przyjęć - Strefa Edukacji

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski