KIEDY ZMIANA CZASU NA LETNI 2019? Kiedy przestawić zegarki z czasu zimowego na letni? Być może to już ostatni raz w historii

  • Kurier Lubelski

red

[KIEDY ZMIANA CZASU NA LETNI 2019?] Zmiana czasu z zimowego na letni zbliża się wielkimi krokami. Już wkrótce przestaniemy funkcjonować w tzw. czasie zimowym i przestawimy zegarki na tzw. czas letni. Kiedy to się stanie? Sprawdźcie! Być może będzie to ostatnia zmiana czasu w historii naszego kraju, bo trwają prace nad likwidacją tej procedury.

Zmiana czasu jest rozwiązaniem, które budzi coraz więcej kontrowersji, a jego sensowność jest coraz częściej kwestionowana.

Mówi się o konieczności odejścia od procedury zmiany czasu, która zdaniem wielu osób, niesie ze sobą więcej problemów niż korzyści. Trwają nawet prace Komisji Europejskiej nad likwidacją tzw. zmiany czasu. Nie zmienia to faktu, że przed nami kolejna zmiana czasu. I to już niedługo.

CZYTAJ TEŻ: W UE trwa dyskusja o zasadności zmiany czasu

Zmiana czasu na letni w 2019 r.

W 2019 roku zegarki na czas letni przestawimy w niedzielę w nocy, 31 marca (z godziny 2 na godzinę 3). Wszystkim miłośnikom snu przypominamy, że tej nocy będziemy spać krócej.

Zmiana czasu na letni i zimowy. Po co?

Przez lata państwa europejskie podchodziły do zmiany czasu dobrowolnie. Ustalenia zmierzające do zsynchronizowania przechodzenia z czasu letniego na zimowy i odwrotnie pojawiły się w latach 80-tych. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady ze stycznia 2001 r. nałożyła na państwa członkowskie obowiązek przejścia na czas letni w ostatnią niedzielę marca i powrotu na czas zimowy w ostatnią niedzielę października. Potrzebę zmieniania czasu argumentuje się oszczędnościami w energii.

Coraz częściej słychać jednak opinie, że owe oszczędności są marginalne, a pływ zmiany czasu na zdrowie ludzi - niejednoznaczny.

Zmiana czasu. Przestawianie zegarków niepotrzebne?

Zmianę czasu zwykle kojarzymy z koniecznością przestawienia zegarków. Technologia sprawiła jednak, że większość z nas nie musi tego robić. Telefony komórkowe, nowoczesne zegarki czy wyświetlacze zwykle ustawiają się automatycznie. Coraz rzadziej potrzebna jest w tej sytuacji ingerencja człowieka.

Zmiany czasu w poprzednich latach:

  • Zmiana czasu w 2009 r.: 29 marca, 25 października
  • Zmiana czasu w 2010 r.: 28 marca, 31 października
  • Zmiana czasu w 2011 r.: 27 marca, 30 października
  • Zmiana czasu w 2012 r.: 25 marca, 28 października
  • Zmiana czasu w 2013 r.: 31 marca, 27 października
  • Zmiana czasu w 2014 r.: 30 marca, 26 października
  • Zmiana czasu w 2015 r.: 29 marca, 25 października
  • Zmiana czasu w 2016 r.: 27 marca, 30 października
  • Zmiana czasu w 2017 r.: 26 marca, 29 października
  • Zmiana czasu w 2018 r.: 25 marca, 28 października

Zmiana czasu na letni. Wpływ na nastrój i samopoczucie

Są osoby, które bardzo szybko przystosowują się do zmienionego czasu. Inni potrzebują trochę czasu by odnaleźć się w nowej sytuacji. Zmiana czasu może przyczyniać się do:

  • gorszego samopoczucia
  • rozregulowania zegara biologicznego
  • zmniejszenia chęci do działania
  • obniżenie jakości snu
  • problemy z koncentracją i opanowaniem

CZYTAJ TEŻ: Walentynkowe życzenia dla chłopaka, kolegi i przyjaciela. Dużo pomysłów!

Zmiana czasu na letni 2019. Jak ją przetrwać?

  • powoli przyzwyczajaj organizm do zmiany pory aktywności
  • nie przeciążaj organizmu w okresie zmiany czasu
  • bądź dla siebie wyrozumiały/wyrozumiała
  • postaw na ulubiony sport, by dodać sobie energii
  • wygospodaruj więcej czasu na odpoczynek
  • zdrowo się odżywiaj

Zmiany czasu w najbliższych latach:

  • Zmiany czasu w 2019 r.: zmiana z zimowego na letni - 31 marca, z letniego na zimowy - 27 października
  • Zmiany czasu w 2020 r.: zmiana z zimowego na letni - 29 marca, z letniego na zimowy - 25 października
  • Zmiany czasu w 2021 r.: zmiana z zimowego na letni - 28 marca, z letniego na zimowy - 31 października

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

19.03.2019, 08:45

a " Monika " pisząca na pewno jeszcze bardziej rozreguluje chętnym "rytm dobowy"

19.03.2019, 08:43

do autora "co za bezmózgi" - zastanów się, czy to ty nie masz kłopotów ze zrozumieniem ( czyli z .. mózgiem)

16.03.2019, 22:02

Jak na razie czasy są dwa: letni (polski naturalny) i zimowy (pruskiego zaborcy) i chyba tak zostanie przez co najmniej dwa lata...

16.03.2019, 20:41

Dlaczego nie z soboty na niedzielę tylko z niedzieli na poniedziałek jak zaspię to będzie na tych co nie myślą przestawiając zegarek

12.03.2019, 19:56

Cześć wszystkim mam na imie Monika i mam 22 lata :). Napisz do mnie na http://prywatnesexogloszenia.pl/monika22 jeśli jesteś koneserem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą

02.03.2019, 00:03

Od kiedy czas naturalny(zimowy) jest "Niemieckim czasem okupacyjnym" A czas nienaturalny(letni) wymyślony przez niemców naturalny???

01.03.2019, 23:59

Jak byś nie wiedział, ale czas naturalny(zimowy) jeszcze trwa... I niedługo czas naturalny się skończy się w tym miesiącu.

01.03.2019, 12:31

Masz rację! Zimowy to czas berliński, czyli NIEMIECKI CZAS OKUPACYJNY.

24.02.2019, 08:06

Jeszcze 5 tygodni i powrócimy do CZASU NATURALNEGO- właściwego dla naszego miejsca w Europie! Zaczęło się odliczanie dni: 35, 34, 33, 32...

20.02.2019, 10:04

Ja mam lepsze określenia: letni- POLSKI CZAS NATURALNY i zimowy- NIEMIECKI CZAS OKUPACYJNY.

19.02.2019, 22:31

Jeszcze zima sie nie skonczyla , a oni juz nie moga sie doczekac do czasu letniego, jeszcze troche cierpliwosci , czas zostanie zmieniony w ostatnia Sobota Marca jedna godzine do przodu !

19.02.2019, 13:06

bo normalny i ulgowy.............

18.02.2019, 11:45

Teraz "piłka jest po polskiej stronie", dziś Sejm, jutro Senat, a pojutrze podpis Prezydenta i zmiany czasu przechodzą do historii. Jeszcze tylko powrót do właściwych dla naszego miejsca w Europie wskazań zegara (31.03.2019) i już bez zmian.

13.02.2019, 20:15

Zimowy to NIEMIECKI CZAS OKUPACYJNY wprowadzony pod koniec XIX wieku za czasów "kajzera". Wcześniej Polacy posługiwali się czasem słonecznym, odpowiadającym dzisiejszemu CEST. Dopiero w 1916r I wojna światowa wymusiła na Niemcach przywrócenie na naszych ziemiach czasu naturalnego (na kilka wiosenno-letnich miesięcy), by lepiej wykorzystywać światło słoneczne i ograniczyć używanie energożernego oświetlenia. Ten czas (dla nas naturalny) nazwali Sommerzeit. Tak się zaczęła historia zmian czasu.

12.02.2019, 12:45

Czas zimowy jest naturalny ale dla Berlina A nie dla Polski

11.02.2019, 16:39

Nie pisz bzdur, czas zimowy jest naturalny związany z położeniem geograficznym naszego kraju,

09.02.2019, 21:55

niech zmieniają nawet co miesiąć ........nie czuje tematu

05.02.2019, 21:18

Masz rację. Czas środkowoeuropejski letni jest właściwy dla naszego miejsca w Europie. Łatwo to sprawdzić przy pomocy patyka wbitego w ziemię i obserwacji długości cienia, lub przez porównanie godziny wschodu i zachodu słońca.

05.02.2019, 21:11

Sorry, ale w tym przypadku PSL ma rację. Stały czas środkowoeuropejski letni to bardzo dobry pomysł. To jest czas właściwy dla naszego miejsca w Europie.

05.02.2019, 21:05

Nie jest tak źle, np. w Norwegii rano jasno robi się jeszcze później i jakoś tam dzieci funkcjonują. We Francji też szybko słońce nie wschodzi.
Grudniowe i styczniowe wschody słońca w okolicach godziny 9 rano (czasu naturalnego) nie są niczym nadzwyczajnym. Po prostu wynika to z naszego położenia geograficznego. Dlatego jest jeszcze stosowany czas, który kiedyś został narzucony przez pruskiego zaborcę (tzw. zimowy), by rano było łatwiej wstać.

05.02.2019, 20:57

Rzeczywiście o godz. 7.30 polskiego czasu naturalnego na przełomie grudnia i styczna jest ciemno jak w d... i chyba tylko dlatego jest (jeszcze) stosowany NIEMIECKI CZAS OKUPACYJNY ( tzw. zimowy).

05.02.2019, 18:50

ja wstaję o 4.50 i widziałem ,no i co????

05.02.2019, 17:22

Moje w tym roku szkolnym ma 3 razy w tygodniu na drugą zmianę więc póki co całą zimę wraca po ciemku ze szkoły. Jak ma na rano to zawożę je w drodze do pracy.... A przecież są jeszcze zajęcia pozalekcyjne - też w ciemnościach. To ja już wolę żeby rano było ciemno a po południu chociaż do tej 16 jasno.....

05.02.2019, 02:35

Taak, nasze dzieci beda wstawac w srodku nocy.. i isc PO ciemku na przystanek.. czasami nawet kilka km.. PO ciemku!! - przez jakiegos barana...

05.02.2019, 02:31

Odly z peselul jezdza limuzynami z kierowca..za POdatnika pieniadze od dziesiesiecioleci! - nie robiac NIC.. Wiec glupie POmysly im przychodza do pustych lbow..z nudow?? Itd.