Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Kobiety - Polki w polityce". Konferencja z okazji rocznicy przyznania kobietom w Polsce praw politycznych

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
archiwum / zdjęcie ilustracyjne
W poniedziałek (27 listopada) odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa pn. „Kobiety – Polki w polityce” w ramach cyklu „Kobiety w sferze publicznej”. Wydarzenie będzie miało miejsce w przeddzień 105. rocznicy przyznania kobietom w Polsce praw politycznych. Uczestniczki i uczestnicy będą dyskutować o roli kobiet w polityce oraz ich wpływie na kształtowanie przyszłości społeczeństwa.

"Kobiety - Polki w polityce"

Jak podaje prof. Krystyna Leszczyńska-Wichmanowska brak równowagi w udziale kobiet i mężczyzn w procesie podejmowania decyzji politycznych oraz wyraźny niedostatek reprezentacji kobiet na kluczowych szczeblach decyzyjnych w latach 1989-2019 r. przedstawia się następująco:

  • Sejm - 19%,
  • Senat - 12,7%,
  • Prezydent RP - 0%,
  • Rada Ministrów - 12,5%.

- Ta kilkunastoprocentowa reprezentacja kobiet w parlamencie i rządzie jest wynikiem nie tylko wadliwie działających procedur demograficznych, ale również utrwalonych stereotypów związanych z płcią - zaznacza Leszczyńska-Wichmanowska.

- W polskiej przestrzeni społeczno-politycznej identyfikującej prestiż i władzę z męskością niezwykle trudno jest przełamać utrwalony przez setki lat stereotyp kobiety jako "istoty rodzinnej", która powinna funkcjonować w sferze prywatnej. Osiągnięcie równości faktycznej nie jest proste. Po pierwsze, wymaga przyjęcia i wdrożenia skutecznych przepisów prawnych o równym traktowaniu i zakazujących dyskryminacji z powodu płci. Po drugie, konieczne jest opracowanie strategii i planów, popularyzowanie i upowszechnianie dobrych praktyk oraz stałe monitorowanie sytuacji kobiet. Po trzecie, potrzebne są czynniki „sprawcze” o charakterze społecznym i kulturowym, ponieważ łatwiej zmienić literę prawa niż stereotypowe wyobrażenia na temat ról społecznych – podkreślają organizatorzy.

Celem konferencji jest ukazanie dróg do stanowisk zajmowanych przez polskie czołowe polityczki:

  • pochodzenie społeczne, czynniki wywierające wpływ na kształtowanie osobowości w procesie socjalizacji: a) fakt istnienia albo nieistnienia przodków zajmujących się zawodowo polityką, b) kolejność urodzenia (teoria „kolejności urodzenia”),
  • dzieciństwo i młodość: a) etapy edukacji, b) rozwój zainteresowań, predyspozycji i zdolności,
  • etapy rozwoju kariery politycznej na szczeblu lokalnym/regionalnym, ogólnopolskim, międzynarodowym ze wskazaniem w jaki sposób pełnienie jednej funkcji publicznej wpłynęło/wpływa na późniejsze szanse sprawowania innych,
  • życie prywatne a działalność polityczna, stereotyp płci a autorytet w środowisku identyfikującym prestiż i władzę głównie z płcią męską,
  • próba oceny efektów działalności politycznej na poziomie krajowym i międzynarodowym) z zaakcentowaniem tzw. rozpoznawalności i ewentualnej skuteczności w działalności w środowisku międzynarodowym; udziału w międzynarodowych gremiach politycznych (i spoza polityki); nagród i wyróżnień.

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną sylwetki kobiet – Polek w polityce w kontekście polskim i międzynarodowym: Hanna Suchocka, Ewa Kopacz Beata Szydło, Małgorzata Kidawa-Błońska, Olga Krzyżanowska, Zofia Kuratowska, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Izabela Jaruga-Nowacka, Zyta Gilowska, Aleksandra Jakubowska, Danuta Waniek, Danuta Hübner, Henryka Bochniarz, Barbara Nowacka.

Organizatorami wydarzenia są Katedra Systemów Politycznych i Praw Człowieka (Instytut Nauk o Polityce i Administracji UMCS) oraz Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych - Oddział w Lublinie.

Konferencja odbędzie się w formule zdalnej. Link do wydarzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski