Kolejne trzy medale pływaków AZS UMCS podczas Zimowych Mistrzostw Polsk juniorów w kategorii 17-18 lat

Marcin Golianek
Reprezentanci AZS UMCS Lublin wywalczyli trzy kolejne medale, podczas drugiego Zimowych Mistrzostw Polski Juniorów, w kategorii 17-18 lat. W sobotnich zmaganiach srebrne krążki zdobyły: Martyna Piesko na 50 m grzbietem i Maja Piotrowicz na 100 m stylem klasycznym, natomiast brązowy Jan Adamczyk na 200 m stylem zmiennym. Czempionat jest rozgrywany na 25-metrowym basenie Aqua Lublin.

Martyna Piesko, rywalizująca na 50 m stylem grzbietowym, w wyścigu finałowym uzyskała rezultat 27,96. 17-letnia lublinianka przegrała tylko z Adelą Piskorską z UKS Shark Rudna (27,88). Na najniższym stopniu podium stanęła natomiast Zuzanna Herasimowicz z AZS-AWF Warszawa (28,44).

‒ Drugi dzień, drugi medal, więc jestem bardzo szczęśliwa. Walka na dystansie 50 metrów jest jak loteria. Tu wszystko może się wydarzyć i nawet najmniejszy błąd zmniejsza szansę na wygraną. Ja trochę zepsułam dopłynięcie, więc myślę, że to zadecydowało o tym drugim miejscu ‒ komentuje Martyna Piesko, zawodniczka AZS UMCS. ‒ Po trzech dniach zawodów w Lublinie, we wtorek jadę walczyć na Zimowych Mistrzostwach Polski Seniorów, które odbędą się w tym roku w Olsztynie. Po nich planuję zasłużoną, dwutygodniową przerwę, natomiast od stycznia powrót do treningów ‒ dodaje.

Swój drugi medal w lubelskim czempionacie zdobyła także jej koleżanka klubowa - Maja Piotrowicz, która tym razem była druga na 100 m żabką. Zawodniczka AZS UMCS w sobotnim finale popłynęła w czasie 1.10,00, ulegając tylko Alicji Wojtkowiak z UKS G-8 Bielany Warszawa (1.08,14).

Trzeci medal w sobotę dla AZS UMCS był dziełem Jana Adamczyka, który wywalczył brąz na 200 zmiennym (2.02,24). Lublinianin musiał uznać wyższość multimedalisty Pawła Uryniuka z G-8 Bielany Warszawa (1.59,77), który szykuje się do mistrzostw Polski seniorów w Olsztynie oraz Kamila Sieradzkiego z Unii Oświęcim (1.59,81).

‒ Na najbliższych mistrzostwach Polski seniorów w Olsztynie, będę skupiał się przede wszystkim na dystansie 100 metrów stylem zmiennym. Zdecydowałem się tam wystartować w takich stylach, których nie wybrałem tutaj w Lublinie. Zamierzam walczyć o medal, ale to będzie ciężkie zadanie ‒ mówi Paweł Uryniuk, który po dwóch dniach zmagań w lubelskim czempionacie ma już na koncie sześć krążków.

Przypomnijmy, że w piątek lubelscy akademicy wywalczyli sześć krążków. Złoty medal zdobył Adam Mróz (400 m zmiennym), a w tej samej konkurencji na najniższym stopniu podium stanął Jan Adamczyk. Srebro wywalczyła Martyna Piesko (200 m grzbietem), natomiast trzecie lokaty zajęli: Maja Piotrowicz (50 m żabką), Adam Szczerba (200 m dowolnym) oraz Adam Szczerba, Kacper Sobieszuk, Norbert Zacharzyński i Patryk Janiczuk, w sztafecie 4×200 m stylem dowolnym.

Po dwóch dniach rywalizacji na prowadzeniu w rankingu medalowym jest ekipa G-8 Bielany Warszawa, która ma na koncie 14 krążków (8 złotych, 3 srebrne i 3 brązowe). Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajmuje Unia Oświęcim - 14 medali (6 złotych i 8 srebrnych), a trzecie AZS-AWF Warszawa - 6 medali (2 złote, 1 srebrny i 3 brązowe). Na czwartym miejscu plasuje się aktualnie drużyna AZS UMCS Lublin - 9 medali (1 złoty, 3 srebrne i 5 brązowych).