Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja Kuriera "Lublin w Malarstwie" cz. 2: Dom wikariuszy przy kolegiacie

Jacek Sadowski
Kolekcja Kuriera "Lublin w Malarstwie" cz. 2: Dom wikariuszy przy kolegiacie
Kolekcja Kuriera "Lublin w Malarstwie" cz. 2: Dom wikariuszy przy kolegiacie Małgorzata Genca
Dzisiejsza reprodukcja to akwarela z 1852 roku rysownika Adama Lerue (1825?-1863), kolejna na której utrwalił lubelskie Stare Miasto. Dom mansjonarski, czyli dom wikariuszy na placu Po Farze powstał prawdopodobnie w XVI wieku. Pierwotnie w tym miejscu stała baszta obronna z furtą w murach miejskich, przez którą przechodziło się do fary św. Michała. Baszta z czasem utraciła funkcję obronną i przebudowano ją na kamienicę na potrzeby niższej rangi duchownych. Jak widać na grafice, w połowie XIX wieku stan obiektów był bardzo zły. W 1846 roku podjęto decyzję o rozbiórce kolegiaty. Prace rozbiórkowe zakończono w 1852 r., a mansjonarię sprzedano prywatnym właścicielom. W 1857 roku teren placu przeznaczono na skwer.

Plac Po Farze jest jednym z najstarszych miejsc w Lublinie. Nieistniejąca fara pod wezwaniem św. Michała Archanioła przez wieki była najważniejszym kościołem miasta. Z jej powstaniem związana jest legenda, mówiąca o śnie Leszka Czarnego, który wyprawiając się na Jadźwingów odpoczywał pod dębem właśnie w tym miejscu. Wtedy ukazał mu się Archanioł Michał i wręczył miecz zachęcając do walki. Jednak historia tego miejsca jest dłuższa. Kościół powstał około 1282 r. w miejscu, gdzie wcześniej stała świątynia drewniana, później murowana. Po wielupożarach budynek wielokrotnie przebudowywano. W XVI w.był najwyższym obiektem w mieście, mierzył ponad 30 metrów. W latach 1826-1832 pełnił funkcję katedry. Gdyby kolegiata przetrwała do naszych czasów, byłaby najstarszym murowanym obiektem we wschodniej Polsce.

Pod koniec ubiegłego wieku plac poddano gruntownej rekonstrukcji. Odnowiono kamienice i odsłonięto fundamenty kolegiaty, tworząc atrakcyjny punkt widokowy na Zamek i jego okolice.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski