Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja Kuriera "Lublin w Malarstwie" cz. 2: Poznaj dzieje Czechowa i rzeki Czechówki

Jacek Sadowski
Kolekcja Kuriera "Lublin w Malarstwie" cz. 2: Poznaj dzieje Czechowa i rzeki Czechówki
Kolekcja Kuriera "Lublin w Malarstwie" cz. 2: Poznaj dzieje Czechowa i rzeki Czechówki Jacek Babicz
Nieocenionym źródłem wiedzy o architekturze i układzie urbanistycznym Lublina są akwarele Adama Lerue (1825?-1863). Ten niezwykle uzdolniony artysta, absolwent warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, zostawił po sobie kilkadziesiąt obrazów Lublina i Lubelszczyzny zamieszczonych w dziele "Album Lubelskie". Razem z Kazimierzem Stronczyńskim w latach 1852-53, działając na zlecenie władz, dokumentowali i inwentaryzowali zabytki Królestwa Polskiego. Grafiki, które publikujemy w naszej kolekcji, przechowywane są w zbiorach Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Działalność tandemu Stronczyński - Lerue daje nam możliwość zobaczenia, jak wyglądał Lublin w połowie XIX w. Na reprodukcji widzimy nieistniejący dziś pałac Tarłów, położony na jurydyce nazywanej Czechówka Górna. Pierwsze wzmianki o murowanych zabudowaniach pojawiają się w 1470 roku. W XVI i XVII w. Lubomelscy i Gorajscy rozbudowują obiekt nadając mu charakter dworu obronnego. W połowie XVII wieku zabudowania zniszczyli Kozacy. Od 1681 roku jurydyka przechodzi w ręce rodziny Tarłów. Niestety, murowanego dworu już nie odbudowano.

Na akwareli Lerue widać Czechówkę od strony Wieniawy, tworzącą rozlewiska i stawy, oraz piaszczystą drogę prowadzącą do zabudowań folwarcznych. Rzeczka tworzyła jeszcze po wojnie rozlewiska i stawy, skąd wycinano lód potrzebny browarom i słodowniom. Oblicze doliny zmieniła dopiero jej regulacja i budowa trasy W-Z na przełomie lat 60. i 70.

Utrwalone na XIX-wiecznej grafice miejsce to dzisiejsza skarpa na skrzyżowaniu ulic Północnej i Paganiniego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski