Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja Kuriera: Plac Zamkowy na naszej widokówce

Artur Jurkowski
Plac Zamkowy powstał w sercu dawnej dzielnicy żydowskiej. Widok obecny
Plac Zamkowy powstał w sercu dawnej dzielnicy żydowskiej. Widok obecny Jacek Babicz
Przed II wojną światową było to centrum ówczesnej dzielnicy żydowskiej. W miejscu obecnego placu Zamkowego przebiegała gówna ulica tego obszaru Lublina, czyli ul. Szeroka. Ten dawny trakt wylotowy był pierwotnie miejscem, gdzie zakładali swe siedziby bogaci i wpływowi lublinianie wyznania mojżeszowego. Znajdowały się tu ważne żydowskie instytucje, m.in. Sejm Czterech Ziem, najstarsza drukarnia hebrajska.

Kres obecności Żydów w Lublinie i żydowskiego miasta przyniosła II wojna światowa. Od 1941 roku ul. Szeroka stała się główną ulicą lubelskiego getta. Sklepy i synagogi zamieniono na przytułki. Wiosną 1942 roku Niemcy wywieźli większość mieszkańców ul. Szerokiej do obozu zagłady w Bełżcu. A budynki zaczęto wyburzać.

W środę kolejna widokówka z naszej kolekcji. Tym razem zobaczycie plac z lat 50. XX w. Kupcie papierowe wydanie Kuriera Lubelskiego

W 1944 po dawnej żydowskiej dzielnicy zostały tylko ruiny. W 1954 - 22 lipca, z okazji 10-lecia ogłoszenia manifestu PKWN - na miejscu dawnej ul. Szerokiej uroczyście otworzono nowy plac. Pierwotnie nosił nazwę placu Zebrań Ludowych, obecnie pl. Zamkowy. Plac o owalnym kształcie z wybudowanymi od podstaw kamieniczkami jest uznawany za jedną z najlepszych realizacji socrealizmu w architekturze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski