Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komendant mówi: - Mam dość policji działającej z krzaków

Łukasz Chomicki
Insp. Jacek Buczek, komendant miejski policji w Lublinie
Insp. Jacek Buczek, komendant miejski policji w Lublinie Kamil Krupa
Podwyższenie dozwolonej prędkości na alei Spółdzielczości Pracy we wskazanych miejscach do 70 km/h oraz nowe maszty dla fotoradarów przy al. Spółdzielczości Pracy i w Prawiednikach. To zmiany proponowane przez lubelską policję.

Jacek Buczek, komendant miejski policji, chce też, żeby drogówka częściej słuchała uwag kierowców na temat bezpieczeństwa na danych odcinkach dróg i wykorzystywała je w czasie służby.

Wszystko to efekt analizy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jaką ostatnio przeprowadziła lubelska policja. Funkcjonariusze twierdzą, że kierowcy nadal nie przestrzegają podstawowych zasad. Sprawdziła to m.in. za pomocą fotoradaru ukrytego w śmietniku.

Są już pierwsze wnioski. I tu niespodzianka. Policja chce, żeby ograniczenie prędkości przy al. Spółdzielczości Pracy w Lublinie zostało podniesione do 70 km/h. - Chodzi o wskazane przez nas odcinki. Wniosek w tej sprawie trafi do zarządcy drogi - zapewnia inspektor Jacek Buczek, komendant miejski policji w Lublinie. - To zdecydowanie poprawi płynność ruchu na prostym odcinku drogi, a w konsekwencji wpłynie na poprawę bezpieczeństwa - tłumaczy komendant.

Z drugiej jednak strony policja chce, żeby przy al. Spółdzielczości Pracy pojawiły się maszty na fotoradary. To ma studzić zapędy kierowców.

Komendant zapowiada, że lubelska drogówka będzie bardziej przyjazna kierowcom. - Mam dość policji "krzakowej". Nasze radiowozy muszą być widoczne. Funkcjonariusze mają służyć ludziom. Chcę, żeby w razie potrzeby policjant wysiadł z radiowozu i w newralgicznych punktach pokierował ruchem - tłumaczy Buczek. - Chcę też, żeby policjanci ruchu drogowego gromadzili jak najwięcej informacji od kierowców. Wiedzieli, w których miejscach w mieście jest niebezpiecznie i reagowali na te zagrożenia - dodaje.

Co mówią statystyki?

Tylko w pierwszych 10 miesiącach tego roku na terenie Lublina i powiatu lubelskiego doszło do 388 wypadków, w których zginęło 36 osób, a 495 zostało rannych.

Wśród ofiar było 151 pieszych. Jak mówią policjanci, jedną z podstawowych przyczyn wypadków była nadmierna prędkość i niedostosowywanie jej do warunków panujących na drodze. Do kolejnych przyczyn wypadków policja zaliczyła nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski