Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konfrontacje w weekend: Wojna, babuszki i Osama

Sylwia Hejno
"Niech żyje wojna"
"Niech żyje wojna" materiały prasowe
Bonnie i Clyde polskiego teatru - tak bywają określani Monika Strzępka i Paweł Demirski. I za tę wywrotową działalność są nagradzani. Niech żyje wojna, panie i panowie.

Tak brzmi tytuł ich wspólnego spektaklu (ona jest reżyserką, on autorem dramatu ), który zobaczymy w piątek na Konfrontacjach Teatralnych. W mediach zrobiło się o nich głośno, gdy otrzymali Paszport Polityki za żywiołową teatralność, która "łamie bariery dobrego smaku na rzecz dobrego myślenia". Pierwszy wspólny spektakl "Dziady. Ekshumacja" pokazali w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Wiele następnych powstało w Wałbrzychu. W Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego zrealizowali m.in. "Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej", gdzie stypa wspomnianego Andrzeja, laureata Oscara, staje się okazją do rozliczenia grzechów elit, oraz "Niech żyje wojna". Kto walczy? Chłopskość z inteligenckością, kobiecość z męskością, historia z serialem "Czterej pancerni i pies", którym spektakl jest inspirowany. O szczegóły można zresztą zapytać teatralny duet osobiście. Strzępka i Demirski będą dziś gośćmi na jednej z dyskusji poświęconych teatrowi krytycznemu.

W ten weekend czeka nas jeszcze spotkanie z Osamą. "Bohater Osama" w reż. Jacka Poniedziałka (Teatr IMKA) opiera się na tekście Dennisa Kelly'ego. Odbijają się w nim takie społeczne problemy jak: paranoiczny lęk, uprzedzenia czy obsesja na punkcie terroryzmu.

Polityczny komentarz jest także obecny w "Edypie. Psiej klatce" w reż. Vlada Troitsky'ego (Centrum Sztuki Współczesnej DAKH). Powstał z połączenia współczesnej rosyjskiej literatury i antycznego dzieła Sofoklesa.

W innym tonie utrzymane są "Babuszki" rosyjskiego Teatru Praktika. Tytułowe bohaterki zaświadczają o upływie czasu. Same potrafią też docenić jego wartość i dostrzec przemijanie. Babuszki przemawiają głosami z gawęd mieszkańców syberyjskich wiosek. Ich świat wypełniony obrzędami, pieśniami i tradycjami jest skrajnie różny od współczesnej miejskiej rzeczywistości i może się wydawać wręcz egzotyczny. Ich losy toczą się w cyklu przemijania: dziewczyna, kobieta, babuszka. Svetlana Zemliakova, reżyserka i autorka scenariusza, oparła się m.in. na książce "Rosyjska wieś w opowieściach jej mieszkańców" pod redakcją L.L. Kasatkina oraz wykorzystała materiały wizualne i dźwiękowe Instytutu Języka Rosyjskiego im. W.W. Winogradowa.

Program:

21.10 (piątek)17.00 - Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego - Niech żyje wojna!!! Warsztaty Kultury - bilet 40/50 zł
20.00 - Centrum Sztuki Współczesnej DAKH - Edyp. Psia klatka - Warsztaty Technikum Kolejowego - 40/50 zł
14.00 - Spotkanie z Moniką Strzępką i Pawłem Demirskim - Czarna Owca
19.45 - Wygnanie, reż. A. Zwiagincew - kino ABC
22.00 - Zjednoczenie Soundsystem - Czarna Owca

22.10 (sobota)
17.00 - Teatr IMKA (Warszawa) - Bohater Osama - Studio RL - bilet 20/30 zł
19.00 - I, CULTURE Orchestra - Filharmonia Lubelska - bilet 50/60 zł
21.30 - Teatr Praktika - Babuszki (70') - Warsztaty Kultury - bilet 40/50 zł
23.00 - DakhaBrakha - Studio RL - bilet 30/40 zł
15.45 - Jak spędziłem koniec lata, reż. Aleksiej Popogrebskij - kino ABC
22.00 - Mołotov Coctail Party - Czarna Owca

23.10 (niedziela)
18.00 - Teatroterapia Lubelska (Lublin) - Sześć postaci w poszukiwaniu aktora - Warsztaty Kultury - bilet 20/30 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski