Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs na kuratora lubelskiej oświaty. Joanna Mucha: Zależy nam bardzo na tym, żeby odpartyjnić, odpolitycznić polską edukację

OPRAC.: Anna Paszkowska
Katarzyna Link/LUW/Facebook
Zależy nam bardzo na tym, żeby zmieniać standardy w oświacie, żeby odpartyjnić, odpolitycznić polską edukację. Kurator może być apolityczny – podkreśliła w poniedziałek w Lublinie wiceminister edukacji Joanna Mucha. Zapowiedziała również zmiany w wymiarze godzin religii.

Podczas poniedziałkowej (8 stycznia) konferencji prasowej wiceminister Mucha powiedziała, że resortowi edukacji najbardziej zależy na nowych standardach w oświacie. Zapowiedziała także, iż osoby powoływane teraz na pełniących obowiązki kuratorów „nie będą startowały w konkursach” na to stanowisko. Funkcja ta przypadnie osobie najlepszej w konkursie, a nie „osobie wskazanej przez polityków”.

- Zależy nam bardzo na tym, żeby ten standard w oświacie zmieniać, żeby odpartyjnić, odpolitycznić polską edukację – zwróciła uwagę wiceminister.

Pytana przez dziennikarzy o zastrzeżenia wobec poprzedniej lubelskiej kurator oświaty Teresy Misiuk, Mucha odparła, że kurator nie była osobą „wolną od politycznego sznytu”, a resort chce pokazać, że „kurator może być apolityczny, niepartyjny, że może robić po prostu najlepiej swoją robotę” – wyjaśniła.

- Chcemy, żeby kurator był wsparciem dla nauczycieli, żeby kuratoria były miejscami, gdzie pomaga się sprawować funkcje wychowawcze, edukacyjne, a nie tylko ciągle sprawdza – zaznaczyła wiceminister.

Powiedziała, że kuratorzy powinni „rozumieć transformację systemu edukacji”, polegającą na tym, żeby nasz system edukacji „wyrwać z poprzedniego stulecia” i „przestawić na tory nowoczesnej edukacji”, dbającej o „kompetencje przyszłości, o kreatywność, o twórczość, o rozumienie roli komunikacji, o empatię”.

Zapytana o komentarz do słów metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego podczas orszaku trzech króli w Krakowie, który powiedział: „Formułowane są plany, aby redukować lekcje religii w szkole, by umieszczać je na początku albo na końcu dnia. Próbuje się gasić światło Chrystusa w sercach i umysłach młodzieży”.

Mucha powiedziała, że resort chce, aby uczniowie mieli godzinę religii w szkole. Zaznaczyła też , że jeśli Kościół katolicki życzy sobie, żeby ten wymiar był większy, może zorganizować dodatkowe lekcje, dla uczniów, którzy będą chcieli w nich uczestniczyć.

- Nie mamy tutaj żadnych przeciwskazań, natomiast w polskiej szkole będzie jedna godzina tygodniowo – dla dzieci, których rodzice wyrażą zgodę na to, żeby uczestniczyły w tej lekcji – poinformowała Mucha.

Odnosząc się do konkursu na stanowisko lubelskiego kuratora oświaty, wojewoda lubelski Krzysztof Komorski poinformował, że zostanie on ogłoszony 12 stycznia br. W skład komisji konkursowej wejdzie trzech przedstawicieli MEN, dwóch Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego i sześciu wojewódzkich związków zawodowych zrzeszających nauczycieli. 14-16 lutego zaplanowano posiedzenie komisji konkursowych i merytoryczną ocenę kandydatów oraz przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych.

- Potem nastąpi ogłoszenie wyników. Myślę, że będzie to ostatnia dekada lutego – zapowiedział Komorski.

Źródło :PAP

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski