Koronawiurs u dzieci. "Cały czas uczymy się tej choroby"

UWAGA! TVN
Mali pacjenci w szpitalu mierzą się też z samotnością i strachem
Mali pacjenci w szpitalu mierzą się też z samotnością i strachem UWAGA! TVN
Dzieci teoretycznie miały być bezpieczne. Okazuje się, że też zmagają się z COVID-19. Pojawiają się u nich objawy, których lekarze się nie spodziewali. Mali pacjenci w szpitalu mierzą się też z samotnością i strachem.

W Małopolsce jest tylko jeden oddział zakaźny, który leczy zakażone dzieci. Pod opieką lekarzy w Szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie jest już 150 dzieci.

- Mamy bardzo dużo przyjęć. Kilkoro dzieci jest z wynikiem pozytywnym, na wyniki kilkunastu czekamy – mówi dr Lidia Stopyra, która kieruje oddziałem chorób infekcyjnych i pediatrii w Szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Córka pani Marii jest zakażona koronawirusem. Początkowo przebywała w domu, ale kiedy jej młodszy brat zaczął mieć niepokojące objawy i wysoką gorączkę, rodzeństwo z mamą musiało trafić na dziecięcy oddział zakaźny.

- Znaleźliśmy się w szpitalu z powodu młodszego syna. Podobnie jak córka dostał ostrego bólu brzucha i gorączki. Nie chciał przyjmować żadnych leków doustnie więc była potrzeba podłączenia go pod kroplówkę – opowiada. I dodaje: Byłam mile zaskoczona reżimem sanitarnym, panującym w szpitalu. Podziwiam pracujących tu lekarzy, że się nie boją.

Rodzice dzieci zarażonych koronawirusem mówią o dużym strachu i niepewności. Pani Marta ze swoim czteromiesięcznym synem spędziła na oddziale zakaźnym tydzień. - Na początku był ogromny strach. Bałam się, że w izolatce nie dam rady. Też miałam wynik pozytywny i bałam się, że zabiorą mnie od dziecka z powodu mojego stanu zdrowia – opowiada.

- Cały czas uczymy się tej choroby. Często nie wiemy, czy wskazywane przez pacjentów objawy to sprawy towarzyszące COVID-19, czy zupełnie inne schorzenia. Wirusa znamy kilka miesięcy i cały czas poznajemy jego nowe oblicza – komentuje dr Lidia Stopyra.

Na oddziale zakaźnym przebywają nie tylko zakażeni koronawirusem. Dzięki organizacji pracy szpitala, wszyscy pacjenci są bezpieczni, a ryzyko rozniesienia wirusa jest minimalne. Podejrzani o zakażecie nie wchodzą wejściem głównym. Ich opiekunowie kontaktują się z oddziałem telefonicznie i dostają instrukcje, jak postępować.

- Pacjentów z podejrzeniem zarażenia przyjmujemy osobnym wejściem, prosto z parkingu. Nie ma możliwości, żeby w naszym szpitalu zetknęły się osoby z innymi chorobami. Jest bezpiecznie epidemiologicznie – przekonuje dr Stopyra.

- Zajmujemy się także rodzicami. Niekiedy zdarza się, że zostają przewiezieni do innego szpitala, ale jeśli zostają, to są także pod naszą opieką – dodaje Katarzyna Owczarczyk–Woźniczka, pielęgniarka oddziałowa.

Bardzo ważną rolę na dziecięcym oddziale zakaźnym odgrywa psycholog. - Coraz częściej korzystamy z usług psychologa dla naszych pacjentów. Wiadomość o pozytywnym wyniku testu zazwyczaj zmienia plany młodych ludzi. Może to być wyjazd na wakacje, urodziny kolegi lub inne ważne wydarzenia – mówi dr Lidia Stopyra. I dodaje: Są środowiska, w których wprost neguje się istnienie koronawirusa. I nagle dziecko widzi wynik, czuje, że jego objawy pasują do tego, co się mówi i pisze o tej chorobie. Dzieci czują się wtedy zagubione.

Każdego dnia, na oddział zakaźny Szpitala im. S. Żeromskiego trafia kilkanaście kolejnych osób. Lekarze alarmują i przypominają o obowiązku noszenia maseczek i zachowania dystansu.

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie