Koszykarki Artego Bydgoszcz za mocne dla lubelskich akademiczek

Koszykarki Pszczółki Polski-Cukier AZS UMCS Lublin przegrały przed własną publicznością z ekipą Artego Bydgoszcz w 7. kolejce Basket Ligi Kobiet. Była to druga z rzędu porażka podopiecznych trenera Wojciecha Szawarskiego w hali MOSiR Bystrzyca. Akademiczki spadły na 10. pozycję w tabeli, mając na koncie trzy wygrane i trzy przegrane.

Przed niedzielnym starciem lublinianki doskonale zdawały sobie sprawę, że czeka je bardzo trudna przeprawa, gdyż Artego w tym sezonie nie przegrało jeszcze meczy w rozgrywkach BLK. Bydgoska ekipa przyjechała dodatkowo opromieniona i podbudowana środowym zwycięstwem 88:81 na wyjeździe ze Spartakiem Moskwa w rozgrywkach EuroCup.

Akademiczki rozpoczęły niedzielny mecz w dobrym stylu od celnych rzutów, najpierw Amerykanki Feyondy Fitzgerald, a następnie Marty Witkowskiej. Przyjezdne zaczęły przejmować jednak inicjatywę i po blisko 3 minutach gry po rzucie Amerykanki Jennifer O'Neill proawdziły już 10:4. W połowie pierwszej kwarty po trójce tej samej zawodniczki przewaga bydgoszczanek wzrosła do 8 oczek (15:7). Wynik tej odsłony dwoma celnymi rzutami osobistymi ustaliła dla Pszczółki Serbka Dajana Butulija (19:23).

W drugiej kwarcie Artego zaczęło stopniowo powiększać swoją przewagę 34:23, 39:25, schodząc ostatecznie na przerwę z 14-punktową zaliczką (41:27). Podopieczne trenera Wojciecha Szawarskiego były bardzo nieskutecznie w pierwszych dwóch kwartach, m.in. nie trafiły żadnego rzutu zza liinii 6,75 m, pomimo aż dziesięciu prób, przy pięciu celnych trójkach bydgoszczanek.

Po zmianie stron sygnał do odrabiania strat dała Fitzgerald, która dwukrotnie celnie przymierzyła za dwa punkty (31:41). Za chwilę celną trójką odpowiedziała jednak Elżbieta Międzik i Artego ponownie zwiększyło przewagę do 13 oczek. Bydgoszczanki taką przewagę utrzymywały praktycznie do końca tej odsłony, choć w 30 minucie prowadziły nawet 17 punktami (56:39).

Nadzieję na wygraną akademiczek odżyły w 34 minucie, gdy po rzucie Dajany Butulji strata do Artego wynosiła tylko 10 oczek (49:59). Gdy ponownie Serbka celnie przymierzyła za dwa, a następnie za trzy punkty lublinianki na blisko 4 minnuty przed końcem przegrywały 54:63, a po kolejnej akcji Fitgerald tylko 56:63. Doświadczone rywalki nie pozwoliły sobie już jednak odebrać prowadzenia do końca, zwyciężając ostatecznie 73:58.

Pszczółka Polski - Cukier AZS UMCS Lublin - Artego Bydgoszcz 58:73 (19:23, 8:18, 15:15, 16:17)
Pszczółka: Fitzgerald 21, Butulija 12, Witkowska 9, Ugoka 8, Dorogobuzowa 4, Mistygacz 2, Cebulska 2, Dobrowolska. Trener: Wojciech Szawarski
Artego: Stallworth 16, Mcbride 15, O'neil 14, Międzik 10, Stanković 8, Poboży 8, Żurowska-Cegielska 2, Adamowicz, Szot-Hejmej. Trener: Tomasz Herkt
Sędziowali: Grzegorz Czajka, Karina Kamińska, Bartłomiej Kucharski