Koszykarze TBV Startu Lublin wygrali na wyjeździe z Polpharmą Starogard Gdański

Marek Jedynak
Marcin Dutkiewicz, rzucając 23 punkty i notując pięć zbiórek, poprowadził TBV Start do wygranej w Starogardzie Gdańskim z Polpharmą 78:72. To drugie z rzędu wyjazdowe zwycięstwo lubelskiej drużyny.

Spotkanie w Starogardzie Gdańskim nie rozpoczęło się po myśli koszykarzy TBV Startu. Lublinianie popełnili masę błędów w pierwszej kwarcie, grając na styku z rywalem tylko dzięki Amerykanom: Jamesowi Washingtonowi i Chavaughnowi Lewisowi. Zawodnicy stopniowo zmniejszali straty zespołu. Po dłuższej chwili do walki włączyli się także Marcin Dutkiewicz i Michael Gospodarek, robiąc to na tyle skutecznie, że po 10 minutach rywalizacji był remis 20:20.

Druga kwarta to dobra gra Darryla Reynoldsa, a także znów świetnie punktującego Dutkiewicza. Po stronie gości wyróżniali się Marcin Flieger i Przemysław Szymański. W końcówce pierwszej połowy lubelscy koszykarze starali się odskoczyć gospodarzom, jednak ci za sprawą formy rzutowej Bojicia nie dawali za wygraną. Ostatecznie ta część meczu należała do graczy TBV Startu Lublin, którzy przy prowadzeniu 43:37 mogli schodzić na przerwę z podniesionymi głowami.

W drugiej połowie zawodów ponownie byliśmy świadkami poprawnej gry Lewisa i Washingtona. Drużyna Startu intensywnie pracowała w obronie, notując zbiórki pod własnym koszem, gdzie wyróżniał się Uros Mirković. Trzecią kwartę czerwono-czarni mogli niewątpliwe zaliczyć do udanych momentów gry, prowadzili wtedy bowiem różnicą 14 oczek.

Na ten obrót spraw Polpharma zareagowała celnymi rzutami Ameena Tanskleya, który zmniejszył przewagę gości. Swojemu koledze pomógł jeszcze Thomas Davis i obydwa zespoły dzieliły tylko trzy oczka przed finałową odsłoną. Zapowiadały się zatem wielkie emocje w hali im. Andrzeja Grubby.

Koszykarze z Lublina mieli wszystko w swoich rękach, czasami brakowało tylko zdecydowania, które w czwartej kwarcie pokazał Mirković trafiając z dystansu rzut za 3 punkty. Gospodarze jednak nie zniechęcili się i kontynuowali swoje ataki na kosz Startu za pośrednictwem Joe Thomassona i Fliegera.

W ostatnich, nerwowych minutach swój zespół mobilizował Washington, który wykorzystał kluczowe rzuty osobiste i rozstrzygnął losy rywalizacji. TBV Start Lublin wygrał z Polpharmą Starogard Gdański 78:72, notując tym samym trzecie zwycięstwo z rzędu.

Polpharma Starogard Gdański – TBV Start Lublin 72:78 (20:20,17:23, 19:16,16:19)
Polpharma: Bojić 13, Flieger 12, Schenk 10, Thomasson 9, Szymański 8, Milovanović 8, Davis 6, Tanksley 5, Gołębiowski 1, Dąbrowski, Pruefer. Trener: Milija Bogićević.
Start: Dutkiewicz 23, Washington 21, Lewis 8, Mirković 7, Reynolds 6, Ciechociński 4, Szymański 2, Kowalski, Zalewski, Czerlonko. Trener: David Dedek
Sędziowali: Tomasz Trawicki, Paweł Białas, Michał Chrakowiecki Widzów: 1990