Krzysztof Żuk o zatrzymaniu Piotra Kowalczyka: Poręczę za niego. Jestem zszokowany informacją o zatrzymaniu

AG
Piotr Kowalczyk w swoim oświadczeniu wyraził zgodę na publikację swego nazwiska i wizerunku
Piotr Kowalczyk w swoim oświadczeniu wyraził zgodę na publikację swego nazwiska i wizerunku archiwum
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało we wtorek cztery osoby, które zdaniem agentów są uwikłane w sprawę korupcyjną. Wśród nich jest Piotr Kowalczyk, były przewodniczący Rady Miasta Lublin. - Jestem zszokowany informacją o zatrzymaniu Piotra Kowalczyka przez CBA. Wierzę, że przed sądem udowodni swoją niewinność - powiedział w czwartek prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, z którym Kowalczyk współpracował przez wiele lat. Żuk podkreślił też, że poręczy za Kowalczyka.

Przypomnijmy. CBA poinformowało w środę o zatrzymaniu czterech mieszkańców Lublina, którzy mieli obiecywać biznesmenowi, iż dzięki wpływom w „instytucjach państwowych i samorządowych, m.in. w Urzędzie Miasta Lublin” załatwią pozwolenie na budowę i inne dokumenty potrzebne do budowy wieżowca przy ul. Zana w Lublinie. - W zamian za korzyść majątkową w wysokości 1 mln zł – dodało w środowym komunikacie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jak się okazało, jednym z zatrzymanych jest były przewodniczący lubelskiej Rady Miasta, Piotr Kowalczyk.

- Wszelkie informacje, jakie posiadamy w tej sprawie, pochodzą z komunikatu CBA, jak również z przekazów medialnych. W kontekście tego zatrzymania i komunikatu CBA nie wiem o żadnych sytuacjach, w których uczestniczyliby urzędnicy ratusza, czy o sytuacjach, które nosiłyby znamiona złamania prawa. W tej sprawie żadnych kontaktów z funkcjonariuszami CBA nie było i nie mamy żadnych informacji, płynących z konkretnych wydziałów, czy jednostek organizacyjnych - zaznaczył w czwartek prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.

I dodał: - To, co przeczytałem w środę w oświadczeniu Piotra Kowalczyka, pokazuje, że dotyczy to prywatnej działki, która ma uchwalony plan. Warto przypomnieć, że tu nie ma swobody w podejmowaniu decyzji przez upoważnionego urzędnika, ponieważ, jak jest plan, to decyzja o pozwoleniu na budowę jest określona przepisami prawa i to ściśle. Nie ma tam miejsca na uznaniowość. Nie istnieją więc przesłanki, o których była w tych komunikatach mowa. Stąd jestem zdziwiony informacją o powoływaniu się na wpływy w instytucjach państwowych i tu, w urzędzie miasta, bo ta sprawa, jak już mówiłem, jest precyzyjnie uregulowana w ustawie.

Piotr Kowalczyk to były polityk, samorządowiec, który w poprzedniej kadencji był przewodniczącym Rady Miasta w Lublinie. Nie kandydował w ubiegłorocznych wyborach samorządowych.

- Był moim wieloletnim współpracownikiem. Nigdy nie nadużył mojego zaufania, nigdy nie dał powodu, by podejrzewać go o jakieś nieprawidłowości w działaniach, w których uczestniczył. Jako przewodniczący Rady Miasta, radny, zawsze stawiał miasto jako główny cel swojej aktywności. Wierzę zatem, że przed sądem udowodni swoją niewinność w tej sprawie już jako przedsiębiorca, bo z urzędem nie jest już związany od ubiegłego roku - mówił w czwartek Krzysztof Żuk.

Na pytanie dziennikarza, czy poręczy za Piotra Kowalczyka, prezydent Lublina odpowiedział bez wahania: - Tak, oczywiście. Takie oświadczenie złożyłem.

Sam Kowalczyk jeszcze w środę za pośrednictwem swojego prawnika wydał specjalne oświadczenie.

- Oświadczam, że w dniu 3.12.2019 r. około godziny 16:00 padłem ofiarą prowokacji wykonanej przez agentów CBA. Sytuacja ta miała miejsce w moim biurze w trakcie podpisywania umowy o wykonanie prac projektowych z inwestorem ze Słowacji, który okazał się być podstawionym agentem CBA - czytamy w komunikacie Piotra Kowalczyka.

I dalej: - Umowa, którą w dobrej wierze zawarłem z rzekomym słowackim inwestorem (agentem CBA), dotyczy przygotowania dokumentacji niezbędnej do realizacji inwestycji znajdującej się przy ulicy Zana w Lublinie na prywatnym gruncie, dla którego od 2007 r. obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. We wspomnianej umowie, ani w żadnej innej formie, nie zobowiązałem się do czynności innych, niż wykonanie koncepcji architektonicznej, prac projektowych i dokumentacji prawnej niezbędnej do realizacji inwestycji. Podpisana przeze mnie umowa jest bezpośrednio związana z moją obecną działalnością zawodową – wspólnie z architektem prowadzę spółkę, w której jestem prawnikiem. Zaistniała sytuacja jest absurdalną próbą oczernienia i dyskredytowania mojej osoby oraz rodziny. Będę walczył o moje dobre imię, prawdę i udowodnię przed niezawisłym sądem, że wczorajsze zdarzenie to bezprawny i haniebny atak. Dołożę wszelkich starań, aby w pełni wyjaśnić tę sytuację.

Pandemiczna matura. Uczniowie czują strach

Wideo

Komentarze 44

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jan Nadmorski, Andrju von Konsul, Sylwian Majętny, "kandydat(ka) do Sejmu tego Państwa", może warto pomyśleć o dobrowolnym poddaniu się karze? Kolega za was poręczy...

G
Gość
5 grudnia, 20:00, Pod Prąd:

Tutaj widać stosunki jakie są miedzy Żukiem i Kowalczykiem https://www.cda.pl/video/147001d8

We wrześniu br., "kandydat do Sejmu tego Państwa", nie dopuściła na zebranie fundatorów, założyciela Fundacji OIC Poland... Wynajęci ochroniarze i nastawieni wrogo pracownicy, nie wpuszczali do budynku Fundacji byłego Prezydenta Lublina. Obecna Policja sporządziła notatki z zajścia...

P
Pod Prąd

Tutaj widać stosunki jakie są miedzy Żukiem i Kowalczykiem https://www.cda.pl/video/147001d8

G
Gość
5 grudnia, 16:35, Gość:

, Wyrok na Krzysztofa Żuka. Sąd: prezydent Lublina złamał ustawę antykorupcyjną, czyli co .... a teraz poręcza... dobre

5 grudnia, 16:55, Gość:

a jeszcze była ekspertyza prawna od faceta z dwóją w indeksie z prawa cywilnego...

POręczyciele wszystkich Afer łączcie się!

G
Gość
5 grudnia, 18:17, Gość:

Akcja ABC szyta grubymi nićmi. Brawo Panie Prezydencie że nie dałeś się zastraszyć. A hołota zawsze będzie mówiła że złodzieje itp. ludzie zawsze nienawidzili tych którzy chcą coś zrobić, takie polskie piekiełko. Chociaż nie jestem zwolennikiem PO Prezydent Żuk ma u mnie duży plus.

szyta grubymi nićmi AFERA!

G
Gość

Akcja ABC szyta grubymi nićmi. Brawo Panie Prezydencie że nie dałeś się zastraszyć. A hołota zawsze będzie mówiła że złodzieje itp. ludzie zawsze nienawidzili tych którzy chcą coś zrobić, takie polskie piekiełko. Chociaż nie jestem zwolennikiem PO Prezydent Żuk ma u mnie duży plus.

G
Gość

No nareszcie zawali się to co nasi. Pół roku temu wystarczyły do omamienia wyborców bilbordy z wielkimi twarzami bab a teraz chyba to nie wystarczy. A może peruka przykryje urok ratusiowego gościa.

G
Gość
5 grudnia, 15:00, ojro:

Krętacz za krętacza będzie ręczył...hahahahaha

Bez pomówień... to, że ktoś siedzi w konwencie WSEI obok pana doktora od afery Powiśla, nie oznacza od razu złej woli...

G
Gość
5 grudnia, 16:35, Gość:

, Wyrok na Krzysztofa Żuka. Sąd: prezydent Lublina złamał ustawę antykorupcyjną, czyli co .... a teraz poręcza... dobre

a jeszcze była ekspertyza prawna od faceta z dwóją w indeksie z prawa cywilnego...

G
Gość

, Wyrok na Krzysztofa Żuka. Sąd: prezydent Lublina złamał ustawę antykorupcyjną, czyli co .... a teraz poręcza... dobre

G
Gość

To już chyba nastąpi schluss nasi lubelskiej Masady.

G
Gość

A czy Prezes Kaczor poręczył za Banasiem czy czeka na wynik śledztwa i wyrok Sądu. A tu sprawa ledwo zaczęła się a glaca już POręcza.

G
Gość

Fundacja Wolności opublikowała wykaz wpłat na Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztof Żuk. – Ten wykaz służy temu, aby była jawność, kto wspierał finansowo kampanię tego komitetu finansowo. Kto stoi faktycznie za tym komitetem, za osobami, które kandydowały. Naturalne jest, że sami kandydaci wpłacają, bo zależy im, żeby zostać radnym, żeby mieć środki na plakaty i billboardy. Natomiast ciekawe są wpłaty osób, które nie kandydowały – a jednak wpłacały. Jeśli to mała kwota – to nie robi to wrażenia. Lecz gdy ktoś wpłaca 30 tys. zł. na komitet wyborczy, to jest to bardzo ciekawe, wyjaśnia Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności. Wykaz wpłat na KWW Krzysztof Żuk. Rekordzistka wpłaciła 30 tys. zł Pani Monika Drozd, która jest radcą prawnym zatrudnionym w Urzędzie Miasta – wpłaciła dość pokaźną sumę, więc taka informacja jest cenna dla organizacji, dziennikarzy i wszystkich, którzy monitorują zależności, powiązania i sytuacje, które mają miejsce w urzędzie. Jestem przekonany, że te informacje są ważne społecznie – dodaje K. Jakubowski.

G
Gość
5 grudnia, 12:33, Gość:

Krakowskie Przedmieście twierdzi,ze Kowalczyk i prezydent mają spółkę deweloperską.Albo Krakowskie wie co mówi,albo mówi,bo tak trzeba mówić?

TBV

G
Gość

Rekordzistka wpłaciła 30 tys. zł Pani Monika Drozd, która jest radcą prawnym zatrudnionym w Urzędzie Miasta – wpłaciła dość pokaźną sumę, więc taka informacja jest cenna dla organizacji, dziennikarzy i wszystkich, którzy monitorują zależności, powiązania i sytuacje, które mają miejsce w urzędzie. Jestem przekonany, że te informacje są ważne społecznie – dodaje K. Jakubowski.

Dodaj ogłoszenie