Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książę czy żebrak? Millenium Docs Against Gravity w Lublinie

Sylwia Hejno
Michał Waszyński (z prawej) z Jasonem Masonem i Sophią Loren
Michał Waszyński (z prawej) z Jasonem Masonem i Sophią Loren Materiały prasowe
Michele Waszynski - książę i wielki filmowiec, Mosze Waks - ubogi Żyd czy po prostu Michał Waszyński? Jego biografią można obdzielić kilka osób. Ta filmowa w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego otwiera lubelską odsłonę Millenium Docs Against Gravity w Centrum Spotkania Kultur.

Urodził się synem kowala i handlarki drobiem z Wołynia, zmarł jako książę podczas wystawnej kolacji w Hiszpanii. Odpowiadał za realizację ponad kilkudziesięciu kinowych produkcji, w tym wielu hitów z Sophią Loren i Claudią Cardinale. Po drodze zamienił jednak własne życie w filmowy scenariusz. W „Księciu i dybuku” reżyserski duet próbuje się bliżej przyjrzeć tej intrygującej postaci.

Jeden film potrafił nakręcić w dwa tygodnie. W Polsce zrealizował ich 40 (m.in. „Znachor”, „Co mój mąż robi w nocy”, „Serce matki”, „Antek policmajster”). W momencie wybuchu wojny akurat kręcił film we Lwowie. Zesłany na Syberię, został potem żołnierzem w Armii Andersa, a po wojnie osiadł we Włoszech. Przedstawiał się jako polski książę na wygnaniu. Ożenił się włoską hrabiną, choć był homoseksualistą. I zajął się produkcją filmów z największymi ówczesnymi gwiazdami. Współpracował m.in. z Orsonem Wellesem i był odkrywcą talentu Audrey Hepburn. Jednak tylko jeden film stał się jego prawdziwą obsesją - „Dybuk”, wyreżyserowany przez niego mistyczny dramat oparty na starej żydowskiej legendzie.

- Któż z nas nie chciał być kiedyś kimś innym? Rzadko zdarza się, żeby komuś udało się zmieniać maski w tak mistrzowski sposób, jak Michałowi Waszyńskiemu. To jego niezwykły talent przyciągnął naszą uwagę i zainteresowanie. Na pierwszy rzut oka jego życie nie było tragiczne, przeciwnie - godne pozazdroszczenia. Jednak jaką cenę Waszyński zapłacił za swoje niebywałe maskarady? Czy można całkowicie odciąć się od swojej przeszłości i nie ponosić przykrych konsekwencji tej decyzji? - pytają reżyserzy.

„Książę i dybuk” Niewiery i Rosołowskiego otrzymał nagrodę w Wenecji jako najlepszy dokument o kinie i sztuce filmowej. Od kilkunastu lat pracują za granicą, a ich poprzedni wspólny dokument „Efekt domina” z akcją w nieuznawanej przez Rosję Abchazji, również doczekał się międzynarodowego uznania. Po projekcji w CSK będzie okazja, aby porozmawiać z nimi osobiście w czasie spotkania.

Festiwal dokumentów
Millenium Docs Against Gravity jest największym festiwalem filmów dokumentalnych w Polsce oraz jednym z największych w Europie. Na jego lubelskiej odsłonie zobaczymy kilkadziesiąt obrazów, w tym filmy VR (w wirtualnej rzeczywistości) oraz konkursowy cykl „Odcienie wolności”.

W najbliższych dniach przed nami m.in. filmowa sylwetka, tym razem Vivienne Westwood. „Westwood: punkówa, ikona, aktywistka” pokazuje wpływ na współczesną modę punk i nowej fali, a także niezwykłą kreatywność brytyjskiej projektantki mody. „Ex Shaman“ przeniesie nas do świata rdzennej ludności indiańskiej Brazylii , gdzie dawny szaman Perpera szuka sposobu, aby przywrócić społeczności dawną witalność. W Lublinie zawita także Boris Mitic, reżyser głośnego „Filmu o niczym“, kręconego w 70 krajach.

Program na najbliższe dni:

Niedziela: godz. 19.00, otwarcie, „Książę i dybuk”, reż. E. Niewiera i P. Rosołowski.
Poniedziałek: godz. 17.30, „Eks-szaman“, reż. L. Bolognesi;
godz. 19.30 „Film o niczym“ reż.Boris Mitic.
Wtorek: godz. 17.30 „Westwood: punkówa, ikona, aktywistka”, reż. Lorna Tucker;
godz, 19.30 „Bez przerwy“ reż. Leonard Retel Helmrich.
Środa: godz. 14.30: odcienie wolności;
17.30 „Walc Waldheima” reż. Ruth Beckermann;
godz. 19.30 „Człowiek Delfin” reż. Lefteris Charitos.

Centrum Spotkania Kultur bilet 12 zł, karnet 139 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski