18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Książki: 13 nowości, które Kurier poleca swoim Czytelnikom

LUB
Udostępnij:
Dziś przedstawiamy Wam aż 13 nowości, które znajdziecie w lubelskich księgarniach. Każdy Czytelnik, w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach, znajdzie tu coś dla siebie. Czytajcie i wybierajcie. Miłej lektury.

Krzysztof Varga, "Trociny", Wydawnictwo Czarne 44,50 złNajnowsza powieść Krzysztofa Vargi to niekończący się monolog o szarości życia 50-latka, a ta jego nędza i brzydota wylewa się na cały świat i na wszystkich ludzi, którzy go otaczają. Jeżeli nie podejdziecie z dystansem do lektury tej książki, grozi Wam przynajmniej depresja. Ale jeżeli założycie sobie na wstępie, że jest to przerysowany obraz współczesnej Polski i Polaków, a czasami karykaturalny, to przebrniecie przez ponad 360 stron książki bez uszczerbku dla zdrowia psychicznego i dojdziecie do wniosku, że jest on na swój sposób interesujący. Może nawet Wam się spodoba. Mnie się książka spodobała, choć nie jestem frustratem.Chyba...

Oliver Bowden, "Assassin's Creed: Tajemna krucjata", Insignis, 39,99 złKolejna, jeszcze "ciepła" książka o przygodach kultowego wśród dzieci i młodzieży Bractwa Asasynów, które zrobiło furorę w grach komputerowych. Lekturę książki polecam jednak także starszym czytelnikom, bo aż kipi od przygód. Niccolo Polo, ojciec Marco, ujawnia historię, którą utrzymywał w tajemnicy przez całe życie - historię Altaira, jednego z najznamienitszych Asasynów Bractwa. Altair podejmuje się doniosłej misji i wyrusza w podróż do Ziemi Świętej. By dowieść swojego poświęcenia, zmierzy się z dziewięcioma śmiertelnymi wrogami, pośród których znajdzie się sam przywódca templariuszy, Robert de Sable.

Katarzyna Terechowicz, Wojciech Cesarz, "Czego pragnie Maryla", Prószyński i S-ka, 32 złMaryla niedługo skończy 33 lata i zadręcza się dużą nadwagą. Co jeszcze? Marzy o tym, żeby być aktorką, ale pracuje jako suflerka w teatrze. Ma dziwne nawyki i fobie, a jej poczucie własnej wartości jest bliskie dna. Najdłuższy związek, jaki zaliczyła, trwał 155 dni i osiem godzin, a skończył się… dość żałośnie. Poza tym nigdy się nie dowiedziała, kim jest jej ojciec, matka myśli jedynie, jak nafaszerować ją prozakiem, a babka jest skandalistką i celebrytką z ADHD. I obie mają klucze do jej mieszkania. Czy może być gorzej? Komiczna, choć jakże prawdziwa opowieść o wyzwalaniu się z pęt tych, którzy "wiedzą lepiej".

Susan Abulhawa, "Wiatr z północy", Prószyński i S-ka, 33 złBurzliwa historia współczesnej Palestyny, opowiedziana przez pryzmat losów trzech pokoleń rodziny uchodźców. Rok 1948. Palestyńska rodzina Abulhejas zostaje przesiedlona do obozu uchodźców w Dżeninie. Tęsknota za domem, nagła śmierć najbliższych, rozłąka, bratobójcza walka - los nie będzie dla nich łaskawy. Powieść Abulhawy odsłania ludzką twarz jednego z najbardziej zagorzałych konfliktów naszych czasów, dowodząc uniwersalnego pragnienia wspólnoty i bezpieczeństwa oraz własnego miejsca na ziemi. To opowieść o nie-ustannej walce i woli przetr-wania, a także o uczuciu, co rzuca się bez strachu ku nieskończoności.

Władysław Cehak, "Bez retuszu", Rebis, 55,90 zł
Opowieść o wojennych perypetiach autora, który w książce przyobleka się w postać Andrzeja Krasickiego. We wrześniu 1939 r. walczył z Niemcami jako obserwator w samolocie Karaś. Zestrzelony przez pilota messerschmitta, został ranny i trafił do szpitala w Tarnopolu. Widział jak Sowieci wprowadzają na okupowanych ziemiach własne porządki. Po dojściu do zdrowia przedostał się do Lwowa, a potem wraz z przyjacielem chciał uciec na Węgry. Na granicy Andrzej został schwytany przez patrol sowiecki i trafił najpierw do więzienia, a potem, w grudniu 1940 roku, do łagru w Kraju Krasnojarskim.

Charlotte Chandler, "Marlena Dietrich", Prószyński i S-ka, 39,90 zł
Życie Marleny Dietrich opowiedziane przez nią samą i dziesiątki jej znajomych oraz przyjaciół, znanych ludzi filmu, kultury i sztuki. Autorka zawarła w książce ekskluzywny materiał, bo w połowie lat 70. przeprowadziła z gwiazdą kilka rozmów. Dają nam one pojęcie nie tylko o życiu Marleny, ale i o jej charakterze i osobowości. To postać z historii światowego kina bezsprzecznie warta poznania, zwłaszcza przez tych widzów, którzy urodzili się po epoce Marleny Dietrich. Dlaczego? Bo była jedną z najbardziej bajkowych gwiazd w historii Hollywood, była wampem, obiektem uwielbienia męskiej części kinowej widowni.

Marcia Willett, "Tydzień w zimie", Replika, 34,90 zł
Romantyczna historia o miłości, rodzinie i skrywanych sekretach, które skłócają bohaterów. Po śmierci męża, Maudie postanawia sprzedać Moorgate - położony w malowniczej i urzekającej Kornwalii dom, który należał do rodziny "od zawsze". Selina, córka zmarłego, która nigdy nie wybaczyła Maudie, że zajęła miejsce jej matki, nie zamierza do tego dopuścić. Konflikt narasta, a dodatkowym punktem zapalnym między kobietami jest to, że Posy, córka Seliny, ma z przyszywaną babką znacznie lepsze relacje niż z rodzoną matką. Jakby tego było mało, Selina zaczyna podejrzewać, że jej mąż nie jest z nią do końca szczery.

Kendare Blake, "Anna we Krwi", Prószyński i S-ka, 34 zł
Cas Lowood odziedziczył po ojcu niezwykły zawód. Został on zamordowany przez... ducha, którego sam miał uśmiercić. Teraz, uzbrojony w sztylet athame, Cas podróżuje po całym kraju ze swoją matką-czarownicą i potrafiącym wyczuć obecność zjaw kotem. Razem śledzą wątki lokalnych legend, próbując wyplenić co bardziej niebezpieczne upiory ze świata. Gdy przybywają do kolejnego miasta w poszukiwaniu ducha, nazywanego przez mieszkańców Anną we Krwi, Cas nie spodziewa się niczego odbiegającego od normy, ale... Zamiast tego spotyka obłożoną klątwą dziewczynę, istotę z jaką nigdy przedtem się nie zmierzył.

Piotr Sender, "Bóg nosi dres", Replika, 29,90 złPrzystaję na chodniku i wyciągam szluga. Poprawiam na piersi srebrny łańcuch, wyjmując go spod koszulki, żeby był lepiej widoczny. Poprawiam dres w kroku, bo uwiera mnie w jaja. Napinam się, kark prostuję, podpalam papierosa i idę przed siebie. To fragment powieści napisanej językiem - delikatnie mówiąc - kontrowersyjnym, przesyconej smakiem piwa i zapachem papierosów. Mamy nieszablonową tematykę i narrację, przewijające się w tle liczne wątki z epoki i ikony popkultury. A bohaterem jest dres. Ma potrzeby, przyjaciół, przeszłość i - przede wszystkim - problemy. Głównie cudze. Pozostaje sobą, nawet w butach do garnituru.

Gary Taubes, "Dlaczego tyjemy i jak sobie z tym poradzić?", Wydawnictwo Literackie, 32,90 złCo sprawia, że tyjemy? Nasilającą się niemal od 50 lat epidemię otyłości coraz wyraźniej charakteryzuje pewien paradoks: im "bardziej" wiemy dlaczego tyjemy, tym więcej mamy otyłych. Czy tłuszcz, cukier i zbyt mała ilość ćwiczeń to główni winowajcy? Gary Taubes - dziennikarz zajmujący się tematyką naukową, rozprawia się z wieloma mitami dotyczącymi odchudzania i rzuca podejrzenie na pewien rodzaj węglowodanów, jako głównych sprawców otyłości. Nie dziwi opór środowiska medyczno-żywieniowego, które musiałoby przyznać mniej więcej to: "Przez 30 lat byliśmy w błędzie".

Christos Tsiolkas, "Klaps", Replika, 39,90 złGrupa przyjaciół spotyka się przy grillu. Niespodziewanie jeden z gości wymierza klapsa dziecku znajomych. Ten pozornie błahy gest odbija się rykoszetem w życiu uczestników przyjęcia. Bezpośrednio lub pośrednio zaczyna wpływać na ich dalsze życie. Książka opowiada o miłości, seksie i małżeństwie, o rodzicielstwie i dzieciach. Opowieść gniewna i intensywna, pełna namiętności i sprzecznych przekonań - jak tylko może być życie rodzinne. Książka Tsiolkasa to wnikliwa analiza aspiracji i lęków wzrastającej w siłę klasy średniej, a zarazem przejmująca, prowokująca powieść o naturze lojalności i szczęścia, kompromisu i prawdy.

Terry Pratchett, "Niuch", Prószyński i S-ka, 29,90 złPowszechnie uznawana prawda głosi, że kiedy policjant wyjeżdża na urlop, zanim jeszcze zdąży otworzyć walizkę, już znajduje pierwsze zwłoki. Komendant Sam Vimes ze Straży Miejskiej Ankh-Morpork jest właśnie na urlopie na wsi - niewinnej i wesołej, ale nie dla niego są zwykłe trupy w szafie. Trupów jest więcej, bardzo wiele, a także pradawna zbrodnia, straszniejsza niż morderstwo. Vimes znalazł się poza swoją jurysdykcją, poza kompetencją, niekiedy zagubiony i poza granicami zrozumienia, pozbawiony kanapek z bekonem, ale nie przebiegłości. Podobno w końcu wszystkie grzechy zostają wybaczone. Ale chyba nie całkiem wszystkie...

Tanya Valko, "Arabska krew", Prószyński i S-ka, 39 złCiąg dalszy historii miłosnej w czasach współczesnej wojny. Autorka opisuje niezwykłe losy matki i jej córki. Przedstawia szarpane rewolucją kraje arabskie oczami Europejki, która próbuje za-aklimatyzować się w muzułmańskich realiach. Widzimy okropieństwa wojny, pasje i uczucia, a przede wszystkim podłoże psychiczne ludzkich czynów w ekstremalnych sytuacjach. Obnaża okrucieństwo i bezwzględność tyrana wobec cierpienia zwykłych ludzi. Czy obie bohaterki po odnalezieniu się po latach w Arabii Saudyjskiej będą już zawsze razem? Czy ich związki są udane i czują się w nich spełnione? Jak będzie wyglądała Libia po rewolucji?


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie