Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki: Kurier poleca nowości na lato

LUB
Dziś kolejny zestaw książek na lato. Zestaw - mówiąc nieskromnie, ale uczciwie - bogaty, obfity, po prostu kompletny, który zadowoli każdego miłośnika książek. Kilkanaście tytułów, wielka różnorodność i co najmniej kilka hitów. Z pewnością wybierzecie tu coś dla siebie. Życzymy wielu wrażeń podczas lektury!

Marcin Wroński "Portret wisielca" (WAB)Kolejna książka z długiej serii kryminałów autorstwa lubelskiego pisarza. Warta grzechu i poświęconego jej czasu. Amatorzy obyczajowych sensacji rodem z międzywojnia, oplecionych wątkiem kryminalnym, nie będą zawiedzeni.

W 2 poł. lat 30. lubelską jesziwą wstrząsa bunt młodzieży. Wysłany na miejsce komisarz Maciejewski znajduje w mykwie ciało studenta. Mimo dramatycznych okoliczności wszystko wskazuje na samobójstwo, zwłaszcza że młody człowiek miał osobiste powody do desperacji. Gdy jednak na terenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wiesza się polski student, sprawa staje się coraz bardziej niejasna. Obaj zmarli figurowali w aktach policyjnych – młody Żyd jako ofiara antysemickiej napaści, młody Polak jako jeden z chuliganów, którzy go pobili. Że władze obu uczelni starają się wyciszyć sprawę, to ani trochę nie dziwi Maciejewskiego, lecz co mają do ukrycia profesorowie, u których obaj studenci byli nieoficjalnymi asystentami?

Toni Morrison „Skóra” (Świat Książki) Sweetness mogła z łatwością uchodzić za białą. Gdy urodziła córkę o niespotykanym, wręcz granatowym odcieniu czerni, zszokowana, nie pozwoliła jej nawet nazywać się mamą. Małą Lulę Ann karała w taki sposób, by nie musieć dotykać dziewczynki: nie biła jej, a zamykała w pokoju, choć ta psociła celowo, by mama w zdenerwowaniu przynajmniej złapała ją za ucho! Nim Lula Ann stała się olśniewającą pięknością, podkreślającą swą czerń noszeniem wyłącznie białych ubrań, nim osiągnęła sukces zawodowy i finansowy, zdarzyło się jednak coś, co na zawsze położyło się cieniem na jej życiu… Najnowsza powieść afroamerykańskej noblistki, intrygujące opisanie połączenia „dobrego” ze „złym dotykiem”. Książka warta poświęconego jej czasu.

Lars Mytting "Płyń z tonącymi" (Smak Słowa)Edvard dorastał w domu dziadków, pośród pól i pastwisk, w sielskim pejzażu Norwegii. Jego rodzice zginęli we Francji, kiedy był jeszcze dzieckiem. Dlaczego właśnie tam? To jedna z wielu rodzinnych tajemnic skrywanych za zasłoną milczenia. W poszukiwaniu rozwiązania zagadki Edvard trafia na Szetlandy, gdzie krajobraz urzeka romantycznym pięknem, a zarazem nieustannie wróży katastrofę. Znajduje tam kolejne ślady minionych zdarzeń i tajemniczą kobietę, której nie potrafi zrozumieć. W końcu kiedy jedzie do Francji, nad Sommę, której brzegi pokryte są grobami poległych żołnierzy – i wszystko powoli zaczyna się układać w spójną całość, mimo że korzenie tej historii sięgają najbardziej tragicznych wydarzeń XX wieku, a Edvard musi rozstrzygać dylematy podobne tym, z jakimi zmagali się antyczni bohaterowie.

Poszukiwanie własnej tożsamości w zamęcie dziejów, porywy namiętności, chciwość i śmierć, a także miłość do cennego drewna, która niczym mitologiczna klątwa zawisła nad losami dwóch rodzin – o tym wszystkim jest ta książka.

Joanna Jabłczyńska „Nigdy dość. Biorę z życia wszystko” (Edipresse)Marzysz o roli w serialu, który przyciąga miliony widzów? Wszystko przed Tobą! Stawiasz sobie za cel przebiegnięcie maratonu? Nic trudnego! A może pociąga cię scena i kariera gwiazdy piosenki? To również da się zrobić. Oto historia zwykłej dziewczyny, która dzięki przebojowości, sprytowi i urokowi osobistemu, nie wie, co to nuda i przekonuje, że jak się chce, wszystko jest możliwe. Wystarczy jedynie bardzo chcieć. Niezależnie od tego, kim jesteś i jak abstrakcyjne wydają Ci się teraz Twoje marzenia, trzymam mocno za Ciebie kciuki, licząc, że ta książka będzie dla Ciebie startem do ich realizacji. Ja dopiero się rozpędzam i mam nadzieję, że nigdy nie będę miała dość!

Cezary Harasimowicz „Miejsce odosobnienia” (WAB)Takiego rozwoju wydarzeń Ewa Górska, analityczka kontrwywiadu, zupełnie się nie spodziewała. Nie zakończyła jeszcze sprawy „Olina”, rosyjskiego szpiega, którego utożsamiano z samym premierem Oleksym, gdy skierowano ją do sprawdzenia byłej rosyjskiej bazy wojskowej. Razem z byłym oficerem SB, Tadeuszem Kolskim, trafia na ślad afery, która mogłaby pokazać Rzeczpospolitą w bardzo złym świetle. Wszystko wskazuje na to, że do Polski przywożeni są więźniowie CIA.

Jeżeli lubicie klimaty służb specjalnych i teorii spiskowych, sensacyjną fabułę opartą na autentycznych wydarzeniach - to koniecznie sięgnijcie po tę książkę.

Justyna Sobolewska „Książka o czytaniu” (Iskry)Wszyscy jesteśmy czytelnikami. Mamy swoje ulubione książki, miejsca do czytania, sposoby układania na półkach i wspomnienia związane z czytaniem. Tymczasem nasze zwyczaje czytelnicze, sposoby ustawiania książek, zakładania stron, ulubione miejsca do czytania - wszystko to mówi o nas wiele. A książki, które czytaliśmy przez całe życie, w naszej pamięci układają się w rodzaj autobiografii. Pamiętamy o pewnych wydarzeniach, uczuciach, przełomach właśnie w związku z lekturami, które wtedy czytaliśmy. Wędrowanie śladem książek czasem otwiera kolejne szufladki w pamięci.

W Polsce nie mamy wielu takich książek o książkach i czytaniu. Książka Justyny Sobolewskiej stara się tę lukę wypełnić.

Christie Golden „Warcraft. Durotan” (Insignis)Bardzo popularna, nie tylko wśród młodzieży, seria fantasy. Ma swoich wiernych czytelników. Opowieść o przetrwaniu, konflikcie i magii, poprzedzająca wydarzenia przedstawione w filmie Warcraft: Początek.

W świecie Draenoru silny i niezależny Klan Mroźnego Wilka musi mierzyć się z coraz surowszymi zimami i malejącą populacją raciczników. Kiedy na Grani Mroźnego Ognia pojawia się tajemniczy Gul’dan i roztacza przed Wilkami wizję nowych, wspaniałych terenów łowieckich, wódz klanu, Durotan, staje przed niezwykle trudną decyzją - porzucić terytorium, dumę i tradycje klanu czy poprowadzić swój lud w nieznane?

Paul Du Noyer "McCartney w rozmowach" (Bukowy Las)W 1989 roku londyńskie biuro Paula McCartneya skontaktowało się z młodym dziennikarzem i zaprosiło go do przeprowadzenia wywiadu ze słynnym muzykiem. Obaj panowie spotykali się już przedtem i zawsze świetnie się rozumieli. W kolejnych latach Paul Du Noyer spotykał się, rozmawiał i współpracował blisko z Paulem McCartneyem. Ich konwersacja obejmowała rozmaite tematy, między innymi życie i muzykę w okresie działalności McCartneya w The Beatles, a potem Wings, a także jego prywatne opinie na temat Johna Lennona i ukochanej żony Lindy. Du Noyer rozmawiał z McCartneyem w ciągu ostatnich 35 lat wiele razy – z pewnością dużo częściej niż jakikolwiek inny dziennikarz.

McCartney w rozmowach, książka napisana z błogosławieństwem samego Paula, jest zwieńczeniem długiej znajomości dziennikarza z eks-Beatlesem. Czerpie ona ze wspomnianych rozmów, łącząc najskrytsze wyznania McCartneya ze spostrzeżeniami Du Noyera. Dzięki temu autorowi udało się nakreślić wierny literacki portret, obejmujący całą muzyczną karierę jego rozmówcy. Oto Paul McCartney, o jakim nigdy dotąd nie czytaliście.

Jenifer Lopez „Prawdziwa miłość” (Edipresse) Opowiada Jenifer Lopez: To opowieść o miłości. Zaczęło się od jej utraty. Czułam, jakby mój świat nagle się rozsypał. Potem była podróż, która mnie odmieniła. Podczas przygotowań do światowej trasy koncertowej - pierwszej w mojej karierze - musiałam stawić czoła dużym wyzwaniom i pokonać paraliżujący lęk, lecz dzięki moim niezwykłym dzieciom wyszłam z tego silniejsza niż kiedykolwiek. To historia o tym, jak odkryłam najprawdziwszą ze wszystkich miłości.

Jennifer Lopez jest aktorką, piosenkarką, tancerką, projektantką mody, producentką filmową, filantropką, a teraz także autorką książki. Zdobyła status światowej ikony i ugruntowała swoją pozycję w branży filmowej i muzycznej.

Graham Masterton „Rytuał” (Rebis)W ponurym domostwie na odludziu mieszka niesamowite towarzystwo, najwyraźniej związane jakąś tajemnicą. Każdemu z nich czegoś brakuje: a to ucha, a to palca czy nawet ręki. Co dziwniejsze, goszczą tam światowej sławy kucharze, zdrowi i jak najbardziej kompletni.

Graham Masterton pracował jako reporter i redaktor w czasopismach „Mayfair” i „Penthouse”. W roku 1976 debiutował horrorem Manitou, który stał się światowym bestsellerem. Od tego czasu napisał ponad 100 książek, które przełożono na 18 języków i wydano w 27 milionach egzemplarzy. Jego powieści otrzymały wiele międzynarodowych nagród. Oprócz horrorów Masterton pisze thrillery, powieści historyczne i romanse. Od lat zajmuje się również seksuologią.

Roman Dziewoński "Irena Kwiatkowska i znani sprawcy" (Wydawnictwo Szelest)Autobiografia Ireny Kwiatkowskiej, jednej z najwspanialszych i najpopularniejszych polskich aktorek wszech czasów. Odtwórczyni niezapomnianych ról: Kobiety Pracującej w „Czterdziestolatku”, Zofii Jankowskiej w „Wojnie domowej” i Makowskiej w „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy”. W książce opowiadają o niej m.in. Piotr Fronczewski, Wojciech Młynarski, Maria Czubaszek, Edward Dziewoński i Jan Kobuszewski.

Ryan Gattis „Miasto gniewu” (Czarna Owca)Zapis bezprawia, jakie zapanowało w Los Angeles w 1992 roku, które pochłonęło życie sześćdziesięciu osób i kosztowało kraj ponad miliard dolarów. To ambitna i fascynująca powieść z pogranicza literatury faktu i reportażu. Kiedy grupa policjantów oskarżona o pobicie niewinnego czarnoskórego zostaje uniewinniona, wściekli mieszkańcy wychodzą na ulice. Miasto popada w chaos, a jedyne prawo, które będzie obowiązywało przez kolejnych 6 dni w Los Angeles, będzie prawem silniejszego. Wykorzystują to członkowie gangu chicano, aby załatwić swoje porachunki. W szaleństwie opanowującym L.A. poznajemy kolejnych bohaterów - poprzez ich losy autor opowiada historię „powstania Rodneya Kinga”.

D.D. Everest „Archie Greene i sekret czarodzieja” (Rebis) Archie Greene, choć to dzień jego urodzin, nie spodziewa się tajemniczej paczki, którą przynosi mu do domu nad wyraz uprzejmy, elegancki doręczyciel. Ani towarzyszącego jej specjalnego polecenia. Nie wie też, że lada moment odkryje niezwykłą rodzinną tajemnicę. Kryje się w niej stara książka napisana w języku, którego chłopiec nie potrafi odczytać. Wkrótce przyjdzie mu odkryć nieprawdopodobny sekret rodzinny. Archie poznaje niezwykły świat Strażników Płomienia - świat ludzi oddanych idei odnajdywania i chronienia magicznych książek. Szybko też się dowie, że książka, którą otrzymał w urodzinowym prezencie, jest szczególnie zagrożona, ponieważ poszukują jej złe duchy.

Robert J. Szmidt „Wieża” (Insignis)Zwerbowany przez Czystych Nauczyciel otrzymuje zadanie: trzeba zażegnać kryzys w Nowym Watykanie. Nienawykły do wykonywania rozkazów, postanawia działać na własną rękę i próbuje udowodnić wszystkim, że mimo wielu lat bezczynności pozostał Czarnym Skorpionem, żywą legendą kanałów. Mierzy też znacznie wyżej: jego prawdziwym celem jest zapobieżenie bliskiej już wojnie z Lekterytami, a misja w Wolnych Enklawach to tylko rozgrzewka przed prawdziwym wyzwaniem, jakim będzie wypad do okupowanej przez kanibali Wieży.

Zanurz się w okrutny postapokaliptyczny świat, normalne życie jest tu niewyobrażalnym koszmarem, a historie ludzi wybijających się ponad przeciętność napawają czystym przerażeniem.

Siri Pettersen „Dziecko Odyna” (Rebis)
Cykl ten ma szansę stać się dla literatury fantasy tym, czym dla kryminału stały się książki Larssona, Nesbo i Läckberg.

Dzikus z Północy kaleczy nożem niemowlę, by ukryć, że dziewczynka urodziła się bez ogona. Gnijący członek Rady desperacko walczy o to, by wywołać wojnę. Ubóstwiany syn z arystokratycznego rodu wyrzeka się własnego dziedzictwa i godzi mieczem w swoich. Mieszkańcy opuszczają swoje domy i gospodarstwa ze strachu przed istotami, których nikt nie widział od tysiąca lat. A rudowłosa, bezogoniasta dziewczyna ucieka, by ratować życie, i nie wie, że to wszystko dzieje się z jej powodu.

Adam Jay Epstein, Andrew Jacobson „Chowańce. Pałac snów” (IUVI) W Bezkresji wreszcie zapanował pokój. Trojgu przyjaciołom - Aldwy-nowi, Skylar i Gilbertowi - udało się pokonać nikczemną Paksaharę. Teraz Rada organizuje przyjęcie urodzinowe dla królowej Loranelli. Monarchini pada jednak ofiarą okrutnej klątwy, a chowańce stają się głównymi podejrzanymi. Aldwyn, Skylar i Gilbert, o włos unikając wtrącenia do pałacowych lochów, wyruszają w podróż, by dowieść swej niewinności i zdobyć antidotum dla królowej. Misja skrzyżuje ich ścieżki z dawnymi przyjaciółmi i odwiecznymi wrogami oraz zawiedzie przez dalekie pola Bezkresji aż do pełnej magii Krainy Snów. Nic nie jest w stanie przygotować bohaterów na czekające ich tajemnice i czyhające niebezpieczeństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski