18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki: Kurier prezentuje nowości

LUB
Zachęcamy do rzucenia okiem na zapowiedzi książek, nowości jeszcze pachnących drukarską farbą. Być może coś przyciągnie Waszą uwagę, skusi i zachęci do wizyty w księgarni. Miłej lektury.

Joanna Miszczuk, "Matki, żony, czarownice", Prószyński i S-ka, 32 złTo książka o miłości, zdradzie i wielkiej tajemnicy. 40-letniej szczęśliwej mężatce wali się na głowę jej cały uporządkowany świat, ale los otwiera przed nią kolejne drzwi. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności poznaje przeszłość swojej rodziny i własne korzenie. Zwyczajne życie z problemami (małżeńska zdrada, wychowanie dziecka, utrata pracy, wiązanie końca z końcem) zmienia się po poznaniu tajemnicy, która skrywała zaskakujące losy wielu pokoleń z jej rodu. To historia kobiet, które powinny odnosić w życiu same sukcesy, a bywały skazane na porażkę jedynie
dlatego, że kochały.

Margaret Peterson Haddix, "Wśród ukrytych. Wśród oszustów", Wydawnictwo Jaguar, 37,90 złNad światem ciąży widmo głodu. Rząd ustanawia prawo populacyjne, które zakazuje rodzinom posiadania więcej niż dwoje dzieci, jednak niektórzy ukrywają przed światem nielegalnych potomków. Jednym z takich dzieci jest Luke Garner. A totalitarne społeczeństwo nie zna miłosierdzia. Książka "Wśród ukrytych. Wśród oszustów" otwiera siedmiotomowy (w Polsce czterotomowy) cykl antyutopijnych powieści dla młodzieży w wieku powyżej 12 lat o prawie do wolności słowa, przekonań, do decydowania o własnym życiu. Atuty: mimo trudnej tematyki szybkie tempo akcji.

Barbara Stanisławczyk, "Ostatni krzyk. Od Katynia do Smoleńska...", Rebis, 45,90 złJak inaczej można jeszcze napisać o Katyniu 1940 i Smoleńsku 2010, żeby nie powielać innych? Barbara Stanisławczyk sięgnęła do historii dziewięciu rodzin, które straciły swoich najbliższych najpierw w Katyniu, a potem w Smoleńsku. Przedstawiła wydarzenia odległe i bliższe, z okresu wojny, stalinizmu, PRL i czasów obecnych. Czytelnikom - kierując się lokalnym patriotyzmem - polecam szczególnie wspomnienia o rodzinie Smorawińskich i generale Mieczysławie Smorawińskim, który od 1934 r. był dowódcą Okręgu Korpusu w Lublinie. Pasjonująca jest też opowieść o działalności wdowy po Jerzym Łojku, historyku i działaczu opozycji.

Oliver Harris, "Podwójne życie", Prószyński i S-ka, 37 złNietypowa książka, jeśli chodzi o fabułę powieści kryminalnej. Policjant Nick Belsey został bez dachu nad głową, pieniądze rozeszły się na hazard i alkohol, w oczy zagląda mu widmo bankructwa. Do tego jeszcze jego zwolnienie z pracy jest właściwie przesądzone, między innymi za sprawą romansu z żoną szefa. Nieoczekiwanie jednak los daje mu drugą szansę: Przypadkowo trafia do niego sprawa dziwnego zaginięcia mieszkańca z Bihops Avenue, najbogatszej ulicy Londynu. Belsey postanawia zmyć swoje winy, posługując się w tym celu majątkiem zaginionego. Jednak nie tylko on interesuje się Aleksiejem Devereux.

Marco Patricelli, "Ochotnik. O rotmistrzu Witoldzie Pileckim", Wydawnictwo Literackie, 49,90 złPodręcznikowy niemal bohater czasów II wojny światowej. W czasach PRL - z wiadomych powodów - jego dokonania skrywała cenzura, znane były bardzo wąskiemu gronu odbiorców. Kto jeszcze nie wie, kim był Witold Pilecki, ma okazję to nadrobić. Włoski historyk, w barwnie napisanej i bogatej w szczegóły monografii, opowiedział historię rotmistrza, który przedostał się do obozu zagłady Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu, i skąd zbiegł, by przekazać polskiemu podziemiu raporty o obozie. Przez władze komunistyczne Polski Ludowej został skazany na karę śmierci i stracony w 1948 r. l

Kasia Klich, "Bajkowa drużyna", Prószyński i S-ka, 36 złKolorowa, pełna radości książka, łącząca zabawę z mądrymi tekstami w znakomitym wykonaniu. Oryginalny, multimedialny projekt dla dzieci w każdym wieku. Autorką wszystkich tekstów i rysunków jest znana piosenkarka Kasia Klich. Książce towarzyszy płyta z piosenkami w wykonaniu autorki i wierszami w brawurowej interpretacji m.in.: Marii Czubaszek, Anny Dymnej, Liroya, Grzegorza Miecugowa, Artura Orzecha.

Maria Nurowska, "Requiem dla wilka", WAB, 34,90 złPowieść traktuje trochę o świecie wilków i bieszczadzkiej głuszy, ale moim męskim zdaniem, więcej w niej o skomplikowanej, kobiecej naturze i psychice. Młoda reżyserka przyjeżdża w Bieszczady, aby spotkać się ze swoim idolem, wybitnym filmowcem w podeszłym wieku, i samotnie zamieszkuje w chacie bez wygód planując swój pierwszy film dokumentalny. I już można by się spodziewać romansu między dziewczyną a nim, gdy tymczasem...


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski