Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki: Nowości, które Kurier poleca Czytelnikom

LUB
10 książek, każda warta poświęcenia jej czasu. Przedstawiamy je w skrócie, wybierzcie coś dla siebie i zachęcamy do wizyty w księgarni.

Bruno Schulz, "Sklepy cynamonowe", Wydawnictwo MG, 31,99 zł
Po raz pierwszy "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza zostały opublikowane w 1934 r. Szybko zyskały uznanie w środowisku polskich twórców, żeby wymienić tylko Stanisława Ignacego Witkiewicza czy Juliana Tuwima. Od tamtej pory twórczość Schulza zyskała miłośników na całym świecie. W tym roku nakładem Wydawnictwa MG ukazało się kolejne wydanie. Tym razem zbiór opowiadań został wzbogacony o ilustracje samego autora. Dla wielbicieli prozy Schulza to nie lada gratka. Pozycję tę warto mieć na półce, nawet jeżeli posiada się już inne wydanie "Sklepów cynamonowych".

Salman Rushdie, "Joseph Anton. Autobiografia", Rebis, 55,90 zł
Każdy o nim słyszał, ale niewielu wie, co się z nim działo, gdy w 1988 roku ukazały się jego "Szatańskie wersety", a w kilka tygodni później ajatollah Chomeini ogłosił fatwę, wzywając świat islamski do pomszczenia bezeceństw "przeciwko islamowi, prorokowi i Koranowi" zawartych w książce. Teraz możemy poznać historię pisarza zmuszonego do ukrywania się, wiecznie w towarzystwie obstawy. Jak on i jego rodzina żyli pod groźbą śmierci przez ponad dziewięć lat? Rushdie opowiada o swej batalii w obronie wolności słowa. Jest to książka napisana ze szczególną szczerością i otwartością, prowokacyjna i niezmiernie ważna.

Andrzej Andrusiewicz, "Krwawa dekada", Wydawnictwo Literackie, 59,90 zł
400 lat temu polskie proporce załopotały na Kremlu. To krótkie zdanie jest zwieńczeniem wielu zdarzeń, które doprowadziły do polskiej interwencji na wschodzie i kryzysu państwa moskiewskiego. Książka Andrzeja Andrusiewicza opowiada o tym właśnie epizodzie historycznym i wydarzeniach, które - mówiąc w skrócie - są dowodem ówczesnej siły polskiego oręża i polityki, a jednocześnie sromoty Rosjan. To wspomnienie do dziś wywołuje u nich niemiły dreszcz. Dlatego rocznica wyparcia Polaków z Kremla jest we współczesnej Rosji hucznie obchodzonym Dniem Jedności Narodowej.

Andrzej Garlicki, "Józef Piłsudski 1867-1935", wyd. kieszonkowe, Znak, 29,90 zł
Nowe wydanie książki, która w czasach PRL wywołała spore poruszenie i zainteresowanie czytelnicze. Pierwotnie wydana w kilku częściach, niby dotyczyła dziejów politycznych II Rzeczypospolitej, ale w gruncie rzeczy była biografią Józefa Piłsudskiego. A marszałek zawsze budził wielkie emocje i tak jest do dziś. Książkę polecam nie tylko z tej racji, by zaznajomić się z genezą legendy Piłsudskiego, by rozwiać mity i poznać fakty, dotyczące tej postaci. Otworzy ona Wam oczy także na to, jak się robi politykę, także współczesną, i kto w naszych czasach próbował lub próbuje małpować Piłsudskiego. Owocnych spostrzeżeń!

Agata Porczyńska, "Wada wymowy", Prószyński i S-ka, 39,90 zł
Opowieść w 29 odsłonach o momentach, scenach z życia, w których słowa, a nawet milczenie, zamiast łączyć, dzielą. "Wada wymowy" to warsztatowy popis debiutującej pisarki. Agata Porczyńska w 29 opowiadaniach krąży wokół perypetii, kolizji i konfuzji miłosnych. Wszystko tutaj układa się w jedną wielką komedię erotycznych pomyłek, z przygodą w tle. Różni bohaterowie i sytuacje, ale zawsze ona i on, "bycie z żabą" i "życie z babą", by nawiązać do dwu splecionych ze sobą opowiadań. Autorkę interesuje nasza śmieszność, bezradność, nade wszystko nieporadność, zwłaszcza ta komunikacyjna.

Taylor Downing, "Podniebni szpiedzy", Rebis, 47,90 zł
Podniebni szpiedzy to piloci RAF-u wykonujący zdjęcia lotnicze terenów okupowanej Europy i północnej Afryki oraz grupa interpretatorów fotografii. Umiejętności i odwaga tych pierwszych dorównywały osiągnięciom pilotów myśliwskich, a wiedza i wizjonerstwo tych drugich zapoczątkowały rozwój fotografii trójwymiarowej. Praca tej tajnej jednostki miała ogromne znaczenie w działaniach wojennych. Dzięki zwiadowi lotniczemu przeprowadzono wiele ważnych akcji bojowych, m.in. zatopiono krążownik Bismarck, namierzono stanowiska rakiet typu V na terenie Polski, zaplanowano lądowanie w Normandii, i ostrzegano przed Arnhem.

Olga Rudnicka, "Drugi przekręt Natalii", Prószyński i S-ka, 33 zł
W mieszkaniu Janusza Zawady, dawnego wspólnika ojca sióstr Sucharskich, zostają znalezione pozbawione głowy zwłoki młodego mężczyzny, a sam starszy pan znika bez śladu. Czy to jego szczątki były w spalonym, porzuconym nad Wartą samochodzie? Pięciu Nataliom trudno w to uwierzyć. Dochodzenie prowadzone przez policję ujawnia, że Janusz Zawada nie był zwyczajnym starszym panem. W przeszłości współpracował z potężnym gangiem złodziei dzieł sztuki, a w skrytce bankowej miał brylanty warte miliony. Śledztwo trwa, giną kolejni świadkowie. Brylanty znikają, a na scenę wkraczają siostry Sucharskie.

Jonathan Littell, "Zapiski z Homs", Wydawnictwo Literackie, 34,90 zł
Autor słynnej powieści "Łaskawe" znów porusza czytelnika naturalistycznymi opisami, tym razem arabskiej wiosny. To reportaż z masakrowanego miasta, pisany na gorąco w samym centrum wydarzeń. Styczeń 2012, miasto Homs, Syria. Serie z kałacha, naloty, bombardowania. Tłumy na demonstracjach i krwawe represje władzy. Inwigilacje, pobicia, tortury w więzieniach. Snajperski ostrzał na ulicach. Brutalne gwałty na kobietach. Podrzynanie gardeł dzieciom. W tym piekle Jonathan Littell spędził piętnaście dni. Nic nie ukrywa przed czytelnikiem, wszystko opisał.

John Lutz, "Seryjny", Prószyński i S-ka, 29,90 zł
Ofiarę obdzierano ze skóry żywcem. Oczy miała wytrzeszczone z przerażenia i wpatrzone w pustkę. Na nocnym stoliku leżała elektryczna lokówka. Każde z obrażeń wystarczało, by ofiara straciła przytomność, ale nie dano jej chwili wytchnienia. Podobnie jak przy poprzednim morderstwie, w powietrzu czuć było amoniak. Kolejne zabójstwa cechuje coraz większe okrucieństwo. Detektyw Frank Quinn wie, że, aby schwytać "Rzeźnika", musi najpierw zrozumieć motywy jego działania. Żeby dojść do szokującej prawdy, będzie musiał cofnąć się w przeszłość. Tam ukryte jest rozwiązanie zagadki.

Maggie O'Farrell, "Ona pierwsza", Rebis, 37,90 zł
Akcja toczy się w tym samym mieście ale w różnych epokach. Najpierw Londyn lat 50. Alexandra Sinclair, w samym sercu miejscowej bohemy, buduje swoje nowe życie u boku ukochanego mężczyzny. Sprawy się jednak mocno komplikują. I Londyn współczesny. Elina po traumatycznym porodzie usiłuje odnaleźć się w roli matki. Nie ułatwia jej tego partner, który boryka się z niejasnymi wspomnieniami z własnego dzieciństwa, zupełnie nieprzystającymi do wersji przedstawianej przez rodziców. Losy tych dwóch kobiet, żyjących w różnych czasach, okazują się w przedziwny, intrygujący sposób splecione.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski