Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze, które warto przeczytać

lub
Wróciliśmy z urlopu i czas najwyższy nadrobić zaległości w prezentacji nowości książkowych. Oto 20 tytułów, które ostatnio pojawiły się w księgarniach. Polecamy je Waszej uwadze.

Deborah Moggach „Tulipanowa gorączka” (Rebis) Poruszająca powieść o ludzkich namiętnościach, którym nikt nie jest w stanie się oprzeć. Nie istnieją żadne granice, hamulce, zakazy moralne. Książka została już sfilmowana przez Justina Chadwicka, ale jeśli nie oglądaliście tego filmu, polecam najpierw lekturę książki. Warto poświęcić trochę czasu. Mamy tu pożądanie, chciwość, oszustwo i wreszcie karę za niegodziwość - a wszystko to rozgrywa się w scenerii XVII-wiecznego Amsterdamu owładniętego tulipanową gorączką. Historia zaczyna się niewinnie. Zamożny kupiec pragnie zyskać nieśmiertelność dzięki portretowi, na którym znajdzie się wraz ze swą młodą żoną. Zadanie powierza wziętemu malarzowi, nawet przez chwilę nie podejrzewając, jaki ciąg zdarzeń uruchomi.

Christie Golden „World of WarCraft: Arthas. Przebudzenie króla Lisza” (Insignis)Jest ucieleśnieniem zła, władcą Plagi nieumarłych, panem runicznego Ostrza Mrozu, wrogiem wszystkich wolnych ludów. Cała jego lodowata jaźń jest skupiona na knowaniach, jak zniszczyć wszelkie życie w świecie World of WarCraft. Nie zawsze jednak tak było. Na długo przed tym, jak jego dusza stała się jednością z duszą orkowego szamana Ner’zhula, Król Lisz był zwykłym człowiekiem - Arthasem Menethilem, pierwszym w linii sukcesji do tronu Lordaeronu i gorliwym paladynem zakonu Srebrnej Dłoni. Kiedy wszystkiemu, co ukochał, zagroził legion nieumarłych, Arthas wyruszył na poszukiwania potężnego runicznego ostrza, które pozwoliłoby mu ocalić ojczystą krainę.

Maciej A. Brzozowski "Sztuka bycia i obycia" (Wydawnictwo Muza)Książka poświęcona dobremu wychowaniu dedykowana tym, którzy uważają, że wcale jej nie potrzebują. Informacje zawarte w „Sztuce bycia i obycia” wskażą wyjście z trudnych sytuacji i podpowiedzą, jak zachować się w pracy, podróży, w łóżku czy na towarzyskich spotkaniach. W tej książce nie ma konkretnych porad dotyczących stroju czy makijażu, ale uniwersalne zasady, dzięki którym zrobimy dobre wrażenie i unikniemy towarzyskich gaf. W książce znajdziesz cenne podpowiedzi, jak zachować się w różnych sytuacjach oficjalnych i półoficjalnych, podczas spotkań towarzyskich oraz biznesowych.

Artur Nowaczewski „Hostel Nomadów” (Iskry) Ta książka to poetycka wędrówka po tzw. kręgosłupie Bułgarii, wypełniona wrażeniami, spotkanymi ludźmi, obrazami, smakami i zapachami kraju, który przez ponad pięć wieków trwał w granicach Imperium Osmańskiego, by ostatecznie uzyskać niepodległość dopiero w wieku XX. Bułgaria wydaje się ciepła i życzliwa. Zmienna i tajemnicza. Znajoma i nieznana. Intymnie bliska. Taka się jawi w opisie Artura Nowaczewskiego, poety z Trójmiasta: „Każdy z nas ma swoje mapy wewnętrzne, swoją topografię wyobraźni, stałe punkty, swój ruchomy, rozszerzający się i kurczący jak serce świat. Ten puls to jest właśnie życie. Życie jest zawsze gdzie indziej. A czemuż to »gdzie indziej« nie miałoby być właśnie w Bułgarii?”

Wilbur Smith „Faraon” (Albatros)Powieść przygodowa z wojenną fabułą, ale w starożytnej scenografii i tamtejszych realiach. Trwa ofensywa na Egipt, Luksor jest otoczony. Faraon Tamose został śmiertelnie ranny. Wydaje się, że wszystko już stracone. Taita, doradca faraona, przygotowuje się do ostatecznego ataku przeciwnika. Gdy nikt nie ma już nadziei na zwycięstwo, żołnierzom pozostaje liczyć na przebłysk geniuszu Taity. Albo na niespodziewane przybycie dawnego sprzymierzeńca. Szturm zostaje powstrzymany, a święta armia Egiptu uderza na wroga. Ale radość ze zwycięstwa nie trwa długo - po powrocie do Luksoru Taita zostaje uwięziony. Tamose nie żyje, a rządy objął nowy faraon, którego władcze zapędy trzeba jak najszybciej powstrzymać.

Jorn Lier Horst „Felicja zaginęła” (Smak Słowa)1327 osób uznano w Norwegii za zaginione. Część z nich nigdy nie zostanie odnaleziona. Za każdym zniknięciem kryje się tajemnica. „Felicia zaginęła” opowiada jedną z takich historii. I choć jest to literacka fikcja, „nieprawdziwe byłoby stwierdzenie, że wszelkie podobieństwo do prawdziwych osób i zdarzeń jest przypadkowe” - przyznaje sam Horst. W „Felicii...” komisarz William Wisting otwiera dawną sprawę niewyjaśnionego zaginięcia. W tym samym czasie zostaje znalezione ciało anonimowej kobiety. Dwie sprawy tylko pozornie nic ze sobą nie łączy. Wisting przeczuwa jednak, że to powiązanie istnieje. Najdrobniejsze, błahe szczegóły mogą mieć kluczowe znaczenie dla śledztwa, w którego wir autor wciąga czytelnika.

Emmy Abrahamson „Jak się zakochać w facecie, który mieszka w krzakach” (Rebis)Julia mieszka w Wiedniu wraz ze swoim kotem Optimusem. Marzy, aby któregoś dnia zaprzyjaźnić się ze swoją sąsiadką Elfriede Jelinek. Na razie dla zabicia czasu daje lekcje angielskiego bezrobotnym dyrektorom z przerostem ambicji i niedouczonej młodzieży. Pewnego dnia poznaje Bena. Między nimi wybucha gorące uczucie. Jest wspaniale, może poza pewnym szczegółem - Ben jest bezdomny. „Jak się zakochać w mężczyźnie, który mieszka w krzakach” to historia miłosna o wyborach podyktowanych głosem serca, a nie pozorami, o decyzjach podejmowanych na przekór oczekiwaniom innych i utartym schematom. Mamy tu i humor sytuacyjny, i zabawne dialogi.

James Patterson „Kochanka” (Albatros)Ben oddaje się pasjom i obsesjom, które całkowicie go pochłaniają. Kino, motocykle, ciekawostki z życia prezydenta Stanów Zjednoczonych i Diana Hotchkiss, kobieta, której Ben nigdy nie będzie miał. To właśnie wokół tych rzeczy skupia się jego uwaga. Kiedy Diana zostaje znaleziona martwa na progu swojego apartamentu, nieszczęśliwie zakochany w niej Ben postanawia zapolować na tego, który odebrał mu ukochaną. Odkrywa, że kobieta, którą darzył tak wielkim uczuciem, prowadziła podwójne życie, a teraz ktoś robi wszystko, by Ben nie poznał jej nielegalnych interesów. Czytelnik wkracza w świat widziany oczami człowieka ogarniętego obsesją i paranoją.

Bartłomiej Świderski „Szklane żądło” (Muza) Na jachcie „Szklane Żądło”, zacumowanym w cichym zakątku Zalewu Zegrzyńskiego, ginie młoda kobieta. Właściciel jachtu, przedsiębiorca, Olaf Dziki, znał ofiarę bardzo dobrze. Agnieszka wiązała się z Olafem wyłącznie dla zapewnienia sobie ekstremalnych doznań. Ich relacja skończyła się dla Agnieszki tragicznie w momencie, gdy oboje stracili kontrolę nad rzeczywistością. Dziki nie pamięta okoliczności śmierci kobiety, bo w chwili zabójstwa był nieprzytomny. Śledztwo prowadzone przez komisarza Wyszyńskiego wykazuje, że krytycznej nocy na jachcie przebywała także Grażyna, poprzednia partnerka Olafa. To ona staje się główną podejrzaną. Który trop doprowadzi Wyszyńskiego do ujęcia sprawcy?

Hanna Bakuła „Singielka i Otello” (Edipresse)Hanna Bakuła pisze o sztuce bycia samą i niebezpieczeństwie emocjonalnego uzależnienia się od osoby z innego świata. Ekscentryczna malarka, singielka po czterdziestce, zakochuje się w starszym, niezbyt interesującym naukowcu despocie. Nagle, na własne życzenie, musi zrezygnować ze swojego zabawnego życia i przyjaciół. Zupełnie pogubiona, usiłuje pogodzić dwa sprzeczne światy i przekonać zazdrosnego kochanka, że ma prawo robić, co chce, ale jest to niemożliwe. Wielka miłość nie wystarcza, żeby zmienić charakter samodzielnej artystki i poglądy góralskiego Otella. Sytuacja się zagęszcza, przyjaciele usiłują wyrwać singielkę z toksycznego związku. W tle Warszawa, Kraków, Nowy Jork, Paryż i Prowansja z początku XXI wieku.

Guillaume Musso „Dziewczyna z Brooklynu” (Albatros)Raphaël jest wziętym pisarzem. Od kilku miesięcy spotyka się z Anną, która pracuje jako stażystka na pogotowiu w paryskim szpitalu, gdzie oboje się poznali. Podczas romantycznej podróży na Lazurowe Wybrzeże Raphaël, którego męczy tajemniczość Anny, przypiera ją do muru pytaniami o jej przeszłość. Po kłótni dziewczyna opuszcza ukochanego i wraca do Paryża. Raphaël jedzie za nią. Na miejscu okazuje się, że dziewczyna znikła. Raphaël wraz z najbliższym przyjacielem, emerytowanym inspektorem policji, zaczyna jej szukać. Poszukiwania okazują się dużo bardziej skomplikowane, niż obaj początkowo myśleli. W wyniku prywatnego dochodzenia wychodzi na jaw, że Anna nie jest wcale tą osobą, za którą się podawała.

Mary E. Pearson „Fałszywy pocałunek” (Initium)Księżniczka Lia jest pierwszą córką domu Morrighanów, królestwa przesiąkniętego tradycją i poczuciem obowiązku. W dniu swojego ślubu ucieka, uchylając się od swej roli - pragnie wyjść za mąż z miłości, a nie w celu zapewnienia sojuszu politycznego. Ścigana przez licznych łowców, znajduje schronienie w odległej wsi, gdzie rozpoczyna nowe życie. Gdy do wioski przybywa dwóch przystojnych nieznajomych, w Lii rozbudza się nadzieja. Nie wie, że jeden z nich jest odtrąconym księciem, a drugi to zabójca, który ma ją zamordować. Wszędzie czai się podstęp. Lia jest bliska odkrycia niebezpiecznych tajemnic - i jednocześnie odkrywa, że się zakochała.

Ian Rankin „Nawet zdziczałe psy” (Albatros)John Rebus nie jest stworzony do bycia emerytem. Kiedy więc Siobhan Clarke prosi go o pomoc w rozwiązaniu sprawy zagadkowego morderstwa starszego prawnika, nie waha się ani chwili. Zdaniem policji, David Minton padł ofiarą włamywaczy. Inspektor Clarke ma jednak co do tej hipotezy duże wątpliwości. Fakt, że z domu prawnika nie zniknął żaden wartościowy przedmiot, a także znaleziony przy ciele Mintona list z pogróżkami, zdają się jednoznacznie wskazywać, że mężczyzna nie zginął przez przypadek. Tymczasem w innej części Edynburga znaleziona zostaje kolejna ofiara, a okoliczności śmierci wskazują na tego samego sprawcę. Clarke i Rebus muszą połączyć rozrzucone tropy, by rozwiązać zagadkę. W śledztwie pomaga im Malcolm Fox.

Thordis Elva, Tom Stranger „Chcę spojrzeć ci w oczy” (Czarna Owca).„Chcę spojrzeć ci w oczy” to zapis niezwykłego rozrachunku między skrzywdzoną kobietą a jej gwałcicielem, gnanych dojmującą potrzebą, żeby uwolnić się od traumy sprzed lat. To opowieść o tym, że życie może człowieka sponiewierać, ale nie złamać, że warto zmierzyć się choćby z najgłębszym lękiem i mimo wszystko nawet najboleśniejsze przeżycia mogą być źródłem nadziei. W młodości Thordis Elva i Tom Stranger byli parą zakochanych. Potem Tom zgwałcił Elvę. Po dziewięciu latach znów nawiązali znajomość i zaczęli pisać do siebie. Wreszcie postanowili się spotkać w Afryce Południowej, żeby skonfrontować się z przeszłością. Thordis i Tom zdecydowali się opowiedzieć swoją historię światu, żeby odsłonić istotę przemocy seksualnej i jej konsekwencje.

Katarzyna Misiołek „Nie podchodź bliżej” (Muza) Kiedyś były niemal jak siostry. Dorota wychowywana przez rozchwianą emocjonalnie samotną matkę i Natasza - córka alkoholika, pochodząca z pełnego przemocy domu. Dziś Dorota ułożyła sobie życie. Związana z przystojnym prawnikiem, mieszka w eleganckiej willi nad brzegiem morza i jest szczęśliwa. Jej nastoletnia córka znalazła w jej partnerze ojca, a ona sama w końcu uwiła bezpieczne rodzinne gniazdo. Natasza na wiele lat zniknęła z jej życia i nagle, zupełnie niespodziewanie, zjawia się w rodzinnym miasteczku. Dawna bliskość szybko odżywa; kobiety cieszą się spędzanym w swoim towarzystwie czasem, jednak nad ich znajomością zaczynają się zbierać czarne chmury.

Victoria Hislop „Pocztówki z Grecji” (Albatros)Ellie wiedzie w Londynie smutne, puste życie. Zazwyczaj nie bierze urlopu, bo nie bardzo wie, co mogłaby zrobić z wolnym czasem. Nie przeżyła żadnego zawodu miłosnego, bo nigdy nikogo nie kochała. Ma tylko swoją pracę i szare mieszkanie w suterenie. Aż któregoś dnia do jej skrzynki pocztowej trafia widokówka. Najpierw jedna, potem kolejne, pełne słońca, lśniącej błękitnej wody i bajkowych krajobrazów Grecji. W ciągu pół roku na tablicy korkowej, obok list zakupów i rzeczy do zrobienia, powstaje biało-niebieski kolaż. Któregoś razu kolejna pocztówka nie nadchodzi. A Ellie czuje, że nie może dłużej zgadzać się na swoje szare życie. Kupuje więc bilet do Aten, by podążyć śladem tajemniczego mężczyzny.

Dmitry Glukhovsky „Czas zmierzchu” (Insignis)Zawodowy tłumacz otrzymuje zlecenie przekładu hiszpańskiego dziennika wyprawy, która w XVI wieku z polecenia franciszkanina Diega de Landy wyruszyła po święte księgi Majów. Im bardziej tłumacz ulega fascynacji dziennikiem, tym śmielej tajemnicze bóstwa Majów przenikają do współczesnej Moskwy. Duszna atmosfera tropikalnej selwy zadomawia się w arbackich zaułkach. Tymczasem z gazet oraz wiadomości radiowych i telewizyjnych napływają doniesienia o kolejnych kataklizmach. Zniszczenia są ogromne, a ofiar - tysiące. Co łączy wierzenia Majów z naszym postrzeganiem rzeczywistości? Czy istnieje jakiś związek między współczesnymi wydarzeniami a wyprawą opisaną na kartach tajemniczego dziennika?

Matthew J. Kirby „Assassin’s Creed: Ostatni potomkowie. Grobowiec chana” (Insignis)Owen i jego przyjaciele przegrali. Dokonali rzeczy niezwykłej, ale ostatecznie ponieśli porażkę. Kiedy odkryli, gdzie znajduje się pierwszy fragment starożytnego artefaktu - legendarnego Trójzębu Edenu - wydawało się, że mają go w garści. Poszukiwali go również członkowie Bractwa Asasynów i Zakonu Templariuszy, okazało się jednak, że ich wszystkich ubiegł jeszcze ktoś inny. Nić porozumienia między nastolatkami zaczęła się rwać - Owen wraz z przyjacielem Javierem wzięli stronę asasynów, pozostali zaś sprzymierzyli się z templariuszami. Do odszukania wciąż pozostały dwa fragmenty artefaktu i obie grupy zrobią teraz wszystko, by nie powtórzyć swoich błędów.

Gregg Hurwitz „Orphan X. Człowiek, którego nie ma” (Albatros)To legendarna postać. Budzi respekt. Istnieją pogłoski, że na prośbę osób potrzebujących pomocy zrobi wszystko. Jest tylko jeden warunek: ludzie ci muszą na tę pomoc zasługiwać. Teraz się okazuje, że jest on kimś więcej niż tylko legendą. Evan Smoak to człowiek posiadający niezwykłe umiejętności, ale nic dziwnego, był przecież szkolony w ramach tajnego programu rządowego. Po latach szkoleń i treningów Evan postanowił zerwać z programem, a nabytą wiedzę i umiejętności wykorzystać, by raz na zawsze zniknąć. Teraz jednak ktoś tak samo dobrze wyszkolony jak on siedzi mu na ogonie, śledząc każdy jego ruch.

Kurban Said „Ali i Nino” (WAB) Kultowa gruzińska powieść historyczna o wielkiej miłości w czasach burzliwych przemian. W przedwojennym Baku Orient spotyka się z Zachodem, tworząc niezwykłą kulturową mozaikę. To tu dorastają razem potomkowie znakomitych rodów, Ali Szirwanszir i Nino Kipiani. Łączy ich ognisty temperament i wielka miłość, dzielą - tradycja i wiara przodków. On jest muzułmaninem i „człowiekiem pustyni”, ona piękną gruzińską księżniczką i chrześcijanką. Pobierają się w chwili, kiedy dawny świat chyli się ku upadkowi. Rewolucja jest tuż-tuż. Młodym przyjdzie uciekać, by chronić rodzinę, a z czasem Ali chwyci karabin w obronie swojego kraju. Czytając Ali i Nino poznajemy egzotyczny świat, którego już nie ma i czujemy nostalgię za tym, co minione.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski