Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze: Polecamy czytelnikom na letnie dni i wieczory

LUB
Leżak albo kawałek koca, do tego cień parasolki albo drzewa... Nie ma lepszych okoliczności przyrody, aby móc utonąć w lekturze dobrej książki. Oto kilkanaście nowości, które polecamy Wam na letnie weekendy albo urlopowe wyjazdy. Wielu mocnych wrażeń!

Stephen King „Koniec warty” (Albatros)Należę do grupy czytelników, którzy kochają prozę Kinga. Ma lepsze i słabsze książki na swym koncie, ale jego pisarska pomysłowość za każdym razem mnie mile zaskakuje. No i jego zwięzłość języka, precyzja i konkret.

Brady Hartsfield, zabójca odpowiedzialny za masakrę w „Panu Mercedesie”, znajduje się w stanie wegetatywnym w Klinice Traumatycznych Uszkodzeń Mózgu. W pokoju 217 przebudziło się coś złego - zabójca nie tylko odzyskał świadomość, lecz także zyskał nowe, śmiertelne moce, które pozwolą mu siać niewyobrażalne spustoszenie bez opuszczania szpitalnego pokoju. Emerytowany detektyw Bill Hodges i wspierająca go Holly Gibney zostają wciągnięci w najbardziej niebezpieczne ze swoich dotychczasowych dochodzeń.

Thomas Pavitte „1000x Połącz kropki. Zwierzęta. Pejzarze miast” (Insignis)Aż 1000 kropek do połączenia na każdym z wyjątkowo dużych rysunków (25×35 cm) o niespotykanym poziomie szczegółowości! Łącząc kropki w książce Thomasa Pavitte’a otrzymasz pejzaże miast albo wizerunki zwierząt. Poczujesz się artystą - twoja kreska odda światłocienie i architektoniczne detale charakterystycznych pejzaży najbardziej znanych miast na świecie! Zgadywanie, co wyłoni się z łączonych kropek, jest świetną rozrywką w każdym wieku. To zajęcie doskonale nadaje się na deszczowe lub wakacyjne dni. Jest to też doskonały sposób uczenia dzieci zasad rysunku. W procesie łączenia kropek widzimy, w jaki sposób kreski tworzą obszary o różnym zaciemnieniu, nadając rysunkom głębi.

Erika Swyler „Księga wieszczb” (Czarna Owca)Simon Watson, młody bibliotekarz, mieszka samotnie w domu, który powoli osuwa się do zatoki Long Island. Jego matka utonęła w jej wodach, a młodsza siostra Simona, Enola, uciekła do cyrku.

Pewnego czerwcowego dnia Simon dostaje tajemniczą starą księgę - uszkodzony przez wodę i nadwątlony przez czas dziennik właściciela wędrownego cyrku z końca osiemnastego wieku. Odnotowano w nim dziwne, magiczne zdarzenia - w tym utonięcie cyrkowej syreny. Od tego czasu w każdym pokoleniu w rodzinie Simona tonie „syrena”. Zawsze dwudziestego czwartego lipca. Ten dzień zbliża się wielkimi krokami. Czy nad rodziną Simona ciąży klątwa i co to ma wspólnego z księgą?

Diego Galdino „Żeby miłość miała twoje oczy” (Rebis)Wspierający się o stary zamkowy mur dom państwa Ferrettich jest przedmiotem zazdrości wszystkich mieszkańców Cetony. Rodzina Sofii mieszka tu od zawsze. Pewnego wiosennego dnia zjawia się ich wyczekiwany sławny gość - australijski malarz Tyrone Lane. Jedni uważają stroniącego od ludzi artystę za fascynującego człowieka, który skrywa jakąś mroczną tajemnicę. Inni mają go za dziwaka. Sofia i Tyrone wydają się należeć do dwóch różnych światów. Jednak wymuszone przez los spotkanie obdarzy każde z nich tym, czego od dawna gorąco pragnęli i czego zarazem najbardziej się obawiali: spojrzeniem prosto w oczy miłości, jeszcze jeden raz. Wciągająca, romantyczna opowieść z nutką tajemnicy.

Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt „Oblany test” (Czarna Owca)Piąta książka z kapitalnej serii o Sebastianie Bergmanie. Jeśli kochacie skandynawskie kryminały, a nie znacie książek tego autorskiego duetu, to nie poznaliście smaku skandynawskiej literatury sensacyjnej.

Tym razem Sebastian i jego koledzy z Krajowej Policji Kryminalnej tropią seryjnego mordercę. Zwłoki celebryty z telewizyjnego reality show zostają odnalezione w opuszczonej szkole. Mężczyzna siedzi przywiązany do szkolnej ławki ze wzrokiem skierowanym w róg sali. Do głowy przyczepione ma ośle uszy, a do pleców przytwierdzone zszywaczem znaki zapytania. Zginął od kuli. Szybko pojawiają się kolejne ofiary.

Victoria Scott „Tytany” (Wydawnictwo IUVI) Odkąd tytany pojawiły się w Detroit, świat Astrid obraca się wokół tych pół koni, pół maszyn startujących w morderczych i emocjonujących wyścigach. Fascynują ją nie tylko zawody, ale też to, jak bardzo te zaprogramowane, półmechaniczne stworzenia wydają się prawdziwe. Astrid marzy, by kiedyś dotknąć któregoś z nich… ale też trochę ich nienawidzi. Dlaczego? Jaka zagadka się za tym kryje? Jednak kiedy Astrid ma szansę wystartować na jednym z tytanów w derbach, postanawia zaryzykować wszystko. Ponieważ dla dziewczyny stojącej po złej stronie toru wyścigi to coś więcej niż szansa na sławę i pieniądze. To także heroiczna walka o lepszą przyszłość.

Elżbieta Cherezińska „Harda” (Zysk i S-ka) Świętosława od dziecka była harda. Od najmłodszych lat, wraz z bratem Bolesławem Chrobrym, uczyła się niuansów politycznej gry. Miała stać się pionkiem w układzie sojuszy swego ojca, księcia Mieszka. Jej ambicje sięgały znacznie dalej. Chciała zostać królową. Los okazał się nieprzewidywalny. W drodze na dwór męża spotkała kogoś, kto zawładnął jej sercem. Czy jest w stanie spełnić swe ambicje i kochać?

To opowieść o kobiecie niezwykłej, której losy nierozerwalnie wplatają się w dzieje Polski, Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. Namiętności, walka o tron, krwawe bitwy oraz zniewalające historie. Ta powieść to wielka gratka dla miłośników powieści historycznych (o fanach twórczości Cherezińskiej nie wspominając).

Aleksander Makowski „Następne pokolenie” (Czarna Owca)W dzień Święta Dziękczynienia 1968 roku Victor Van Vert ujawnia swój genialny plan, który zamierza zrealizować, wykorzystując prezydenta Nixona. Jeśli wszystko się powiedzie, Van Vertowie zarobią krocie, tyle że kosztem podważenia podstaw światowej gospodarki. Chyba że ktoś ich wyprzedzi.

Piątka konspiratorów-mścicieli ostro bierze się do dzieła, znajdując popleczników w osobach wybitnej finansistki Edyty Amschel, przewodniczącego KGB Jurija Andropowa oraz byłego esesmana Gerarda, który właśnie uruchomił wytwórnię fałszywych dolarów. Wydaje się, że całe to nietypowe towarzystwo jest na prostej drodze do sukcesu...

William King „World of Warcraft: Illidan” (Insignis)Illidan Stormrage jest jedną z najpotężniejszych istot, jakie kiedykolwiek przemierzały ziemie Azeroth. Pozostaje też z pewnością najmniej rozumianym z wielkich tego świata. Za jego legendą i tajemniczymi poczynaniami kryje się bowiem błyskotliwy umysł, którego plany i machinacje niewielu potrafi pojąć, a jeszcze mniej - im zaufać. Bohater sprawiedliwy i uczciwy. Rozpoczyna się panowanie Illidana, dawno przezeń zasłużone, rozpoczyna się walka o sprawiedliwość. Jego rządy przeniosą na zupełnie nowy poziom intrygującą fabułę, oszałamiającą przygodę i heroizm bohaterów World of Warcraft, najlepiej sprzedającej się gry wideo wszech czasów. Kto go jeszcze nie zna, niech nadrobi zaległości.

Andrzej Sawicki „Smocze koncerze” (Rebis)Kolejna powieść Andrzeja Sawickiego. Klimat tajnych wypraw, zmagania nadprzyrodzonych sił. Po utracie Podola i Kamieńca Podolskiego stosunki Rzeczypospolitej z imperium osmańskim są napięte. Tym trudniejsza jest misja kanclerza Jana Gnińskiego, który w 1667 roku usiłuje w Stambule negocjować obniżenie haraczu i uwolnienie polskich jeńców.

Niespodziewanie jednak negocjacje schodzą na dalszy plan. Sami Turcy wpadają w ogromne tarapaty - w ich stolicy rozbija się dziwny obiekt, a już wkrótce atakowani są przez niesamowicie krwiożercze bestie, jakich świat jeszcze nie widział. Niegdysiejsi wrogowie mają teraz wspólny cel: przetrwanie. Nadzieją dla Turków może być ich najgroźniejszy jeszcze niedawno wróg.

Suzanne Collins „Gregor i tajemne znaki”. (IUVI)Od wieków myszy - chrupacze - były zmuszone stale uciekać, przeganiane z zajmowanych przez nie terenów przez szczury. Teraz jednak chrupacze znikają, a młoda królowa Luksa, która zawdzięcza im życie, zrobi wszystko, by dowiedzieć się, dlaczego. Zaledwie kilka miesięcy wcześniej Gregor i Botka wrócili z Podziemia, gdzie musieli pozostawić chorą mamę. Teraz przyłączają się do wyprawy, której celem ma być jedynie zdobycie informacji - Gregor jest szczęśliwy, że tym razem nie ciąży na nim żadna przepowiednia. Kiedy jednak wychodzi na jaw, jaki los czeka myszy i być może ludzi, wyprawa okazuje się dużo bardziej dramatyczna niż podejrzewali.

Czingiz Abdułłajew „Podróż do Transylwanii” (Rebis) Drongo, światowej sławy ekspert do spraw przestępczości, przyjeżdża na międzynarodową konferencję do Rumunii. Już na drugi dzień dowiaduje się, że kilku uczestników kongresu otrzymało listy z pogróżkami. Anonimowy nadawca ostrzegł ich przed niebezpieczeństwem związanym z duchem hrabiego Drakuli. Prawie wszyscy, w tym również Drongo, uznają to za głupi żart. Gdy jednak niespodziewanie giną dwie osoby, ekspert zmienia zdanie i rozpoczyna dochodzenie.

Abdułłajew to azerbejdżański pisarz i publicysta. Po ukończeniu studiów podjął pracę w Ministerstwie Obrony ZSRR, potem jako oficer sił specjalnych działał m.in. w Polsce, Niemczech, Angoli i Afganistanie. W latach 80. rozpoczął karierę pisarską.

Jakub Milszewski, Kamil Sadkowski „Gastrobanda. Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim wyjdziesz coś zjeść”, Wydawnictwo Smak Słowa.Jak wygląda prawdziwe życie za kuchennymi drzwiami? Co ukrywają przed nami restauratorzy? Do tej pory wiedziała o tym jedynie garstka wtajemniczonych, ale już czas, by odkryła to cała Polska. Gastrobanda to pierwsza polska książka, której autorzy rozprawiają się z kuchennymi mitami. Odpowiadając na każde, nawet niewygodne, pytanie w bezkompromisowy sposób, odsłaniają nieznany laikom barwny świat gastronomii od trudnych początków, przez opowieści o wojnie z dostawcami, przedstawienie psychologicznych umiejętności barmanów i kelnerów, aż po klasyfikację gości. Każdą historię tworzy inna osoba z kuchennej hierarchii: czy jest to pomocnik kucharza, barman i kelner, czy kucharz, szef kuchni, a nawet właściciel restauracji - wszyscy mówią szczerze i bez ogródek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski