Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze. Polecamy do czytania

lub
Prezentujemy dwadzieścia tytułów, które w ostatnim czasie pojawiły się w księgarniach. Niektóre z tych książek były długo oczekiwane przez czytelników. Wielu mocnych wrażeń podczas lektury!

David Lagercrantz „Mężczyzna, który gonił sój cień” (Czarna Owca) Lisbeth Salander nigdy w pełni nie odkryła, kto stał za koszmarem jej dzieciństwa. Gdy Holger Palmgren opowiada jej o starych dokumentach, Lisbeth czuje, że nareszcie ma szansę poznać całą prawdę o machinie, która zniszczyła jej rodzinę. Wraz z Mikaelem Blomkvistem dotrze tam, gdzie szaleństwo naukowca i brutalne nadużycia władzy splotły się w jedno. Nie ma etyki, jest tylko dążenie do celu, dosłownie po trupach, bez oglądania się na uczucia innych ludzi, plus tajemnice badań genetycznych i zaawansowanych ataków hakerskich. I tak oto mamy współczesne pole walki: o wpływy, o władzę, o pieniądze. “Mężczyzna, który gonił swój cień” - piąta książka w serii Millennium, a druga napisana przez Lagercranza. Nie zawiedziecie się.

Gervasio Posadas „Mentalista Hitlera” (Rebis)Dekadencki Berlin w okresie narodzin nazizmu . Hiszpański dziennikarz José Ortega zostaje wysłany do Berlina, żeby relacjonować burzliwe wydarzenia polityczne toczące się w tym czasie w Niemczech. Poznaje tam jasnowidza Erika Jana Hanussena, który dzięki swoim przepowiedniom staje się jedną z największych gwiazd ówczesnego świata rozrywki i multimilionerem, a także, w wyniku zaskakującego splotu okoliczności, jednym z najważniejszych popleczników NSDAP oraz bliskim znajomym Goebbelsa, Göringa, a nawet samego Führera. Hanussen skrywa jednak tajemnicę, która może zaszkodzić jego pozycji w nowym towarzystwie, narazić na szwank reputację, a nawet zagrozić życiu.

Tullio Avoledo „Krucjata dzieci” (Insignis)Mediolanowi grozi nowa zagłada atomowa, a dzieci znowu przygotowują wyprawę krzyżową. Czy mają szansę, czy też - jak poprzednio - religijni fanatycy prowadzą ich na bezsensowną śmierć? Czy prawdziwymi potworami są mutanty, które zajęły ruiny Mediolanu, czy ludzie ukrywający się pod miastem? Czy jest miejsce dla Boga tam, gdzie wiara spłonęła w atomowym ogniu, i po czyjej jest On stronie? “Jeśli istnieje w Uniwersum Metro 2033 autor, którego nie zawahałbym się nazwać prawdziwym mistrzem, to jest nim Tullio Avoledo - napisał Dmitry Glukhovsky. - Potrafi być twardy, a nawet okrutny, ale umie też wzruszyć do łez - wie, jak poruszyć czułe struny duszy. I robi to od samego początku.”

Ken Follett „Słup ognia” (Albatros)Jest to chyba jedna z najpopularniejszych sag historycznych. A nazwisko Kena Folletta jest gwarancją świetnej fabuły i mocnych wrażeń podczas lektury. Jego fani wreszcie sie doczekali kontynuacji wcześniejszych powieści: “Filary Ziemi” i “Świat bez końca”. Najnowsza powieść porusza temat, w którym pisarz czuje się najlepiej - szpiegostwa i działalności tajnych agentów. Tym razem w szesnastowiecznej Anglii za panowania królowej Elżbiety I. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Młody Ned Willard wraca do rodzinnego domu stojącego w cieniu katedry Kingsbridge. Ani on, ani mieszkańcy miasta jeszcze nie wiedzą, że rok 1558 wywróci do góry nogami nie tylko ich życie, lecz także losy wszystkich Europejczyków, przynosząc zupełnie nową epokę w dziejach świata.

Natalie C. Anderson „Miasto świętych i złodziei” (Initium)Gdy Tina wraz matką uciekły z Kongo do Kenii, liczyły na rozpoczęcie nowego życia i znalezienie nowego domu. Matka Tiny szybko znalazła pracę jako pokojówka w domu wpływowej rodziny, której głową jest Roland Greyhill. Tina szybko dowiaduje się, że swoją fortunę Greyhillowie zbudowali na korupcji i przestępstwie. Kiedy więc jej matka zostaje znaleziona martwa w gabinecie pana Greyhilla, od razu ma pewność, kto jest sprawcą morderstwa. Targana żądzą zemsty, Tina żyje na ulicach Sangui i pracuje jako złodziejka dla lokalnego gangu. To właśnie ta praca ostatecznie pozwala jej wrócić do posiadłości Greyhillów, gdzie będzie mogła zrealizować plan zemsty.

Krzysztof Sadecki „Poznaj siebie” (Edipresse)Książka o rozwoju osobistym : odważna, szczera i odkrywcza. Przydatna lektura dla każdego przedsiębiorcy, dla pracownikaów korporacji, szefów różnych szczebli. Autor, Krzysztof Sadecki, to finansista i analityk biznesowy, trener mentalny, publicysta. Obecnie Ambasador Dobrej Woli w Międzynarodowej Komisji Praw Człowieka oraz World Institute of Peace, redaktor naczelny magazynu „Businessman Today”. Dzięki bardzo dobrej znajomości polskiego rynku wykłada na wyższych uczelniach w kraju i zagranicą, regularnie występuje jako prelegent na eventach motywacyjno-inspiracyjnych, prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego i biznesowego. Jest również uznanym autorytetem w dziedzinie treningów mentalnych.

Truman Capote „Ostatni autobus i inne opowiadania” (Rebis) Swego czasu bardzo popularny pisarz. Śmiało możemy użyć słowa: wybitny. Jeżeli chcielibyście coś poznać z jego twórczości, to na początek ten zbiór opowiadań będzie w sam raz. Dają one wgląd w pisarstwo Trumana Capote’a z okresu, gdy miał około dwudziestu lat, zanim jeszcze stworzył swoje największe dzieła - już tutaj są jednak widoczne zalążki jego geniuszu w konstruowaniu utkanych z tęsknot i pragnień postaci. Znajdziemy tu historie o zbrodni i przemocy, o uprzedzeniach rasowych i niesprawiedliwości, o biedzie i rozpaczy, ale też o szlachetności, zrozumieniu, o mądrości i fantazji. Przede wszystkim zaś usłyszymy głos przyszłego wielkiego pisarza, który był literacką osobowością zgoła niepodobną do innych.

Samir „Zapiski z Rakki. Ucieczka z Państwa Islamskiego” (Insignis)Książka przesyłana szyfrowanymi SMS-ami z okupowanego przez Państwo Islamskie miasta. Zakazano tam sprzedaży odbiorników telewizyjnych, karalne stało się noszenie spodni o nieprawidłowej długości, a korzystanie z telefonów komórkowych uznano za niewybaczalne przestępstwo. Odcięto dostęp do miasta dziennikarzom, a za kontakt z przedstawicielami zachodnich mediów groziło ścięcie. Mimo wszystkich tych ograniczeń po kilku miesiącach stresujących i przerywanych rozmów telewizja BBC zdołała skontaktować się z niewielką grupą aktywistów, Asz-Szarkijja 24. Jeden z jej członków, narażając się na wielkie ryzyko, zgodził się opisać swoje osobiste doświadczenia z tego okresu.

Herbert Rosendorfer „Budowniczy ruin” (PIW)Powieść szkatułkowa. Składa się na nią co najmniej siedemnaście splatających się ze sobą, wypływających z siebie nawzajem i rozplatających się z sadystycznym wręcz wyrafinowaniem opowieści, rozpiętych między rzeczywistością końca lat 60. XX stulecia a Wenecją dożów. Onegdaj była to kultowa powieść. Pyszna zabawa dla wszystkich miłośników barokowego stylu pisania, zawiłości muzyki i tropienia rozlicznych, nieoczywistych często odniesień literackich. Wspaniała lektura, wymagająca skupienia i uwagi, ponieważ autor co chwila wyprowadza czytelnika na manowce, rozpoczynając niespodziewanie kolejną nieprawdopodobną opowieść.

Chris Weitz „Młody świat” (Insignis)Tajemnicza epidemia zmiotła z powierzchni Ziemi dorosłych i dzieci, oszczędzając jedynie nastolatków. By przetrwać w chylącym się ku upadkowi świecie, młodzi łączą się w plemiona. Jefferson, mimowolny przywódca grupy zamieszkującej okolice placu Waszyngtona, oraz Donna - obiekt jego skrywanej miłości - każdego dnia stawiają czoła niebezpieczeństwom postapokaliptycznego chaosu, świadomi, że ich dni są policzone. Gdy jeden ze współplemieńców wpada na trop lekarstwa, które pozwoli im się wymknąć nieuchronnej śmierci, pięcioro nastolatków wyrusza na ryzykowną ekspedycję. Ich wędrówkę będą znaczyły wymiany ognia, ucieczki, cierpienie i śmierć. Czy młodym bohaterom uda się ocalić wymierającą populację?

Anthony Horowitz „Morderstwa w Somerset” (Rebis)Historia morderstwa popełnionego w wiejskiej rezydencji Pye Hall. Mamy przestępstwo i całą kolekcję podejrzanych, ale to tylko pozory. Na stronach powieści ukryta jest bowiem intryga: realna historia zazdrości, chciwości, bezlitosnej ambicji i morderstwa. Autor, Anthony Horowitz, jest gwarantem, że mamy do czynienia z ciekawą historią, nie tylko w aspekcie kryminalnym, ale także obyczajowym. Jest uznanym pisarzem i scenarzystą popularnych seriali telewizyjnych, mistrzem budowania napięcia. Ma bardzo pokaźny dorobek. Ba, napisał „Dom Jedwabny” - powieść z Sherlockiem Holmesem i Johnem Watsonem w rolach głównych.

Robert Fabbri „Wespazjan. Zaginiony syn Rzymu” (Rebis)Wyzwoleńcy cesarza Klaudiusza, Narcyz i Pallas, toczą między sobą walkę o kontrolę nad tronem. Każdy z osobna wysyła Wespazjana do Armenii, by tam bronił interesów Rzymu. Jednakże stawką jest coś więcej niż ochrona podległego królestwa. Krążą pogłoski, że cesarzowa Agrypina spiskuje. Wespazjan musi znaleźć sposób, jak służyć jednocześnie dwom panom. Narcyz ze wszystkich sił stara się zniszczyć Agrypinę, Pallas chce ją uratować. W Armenii Wespazjan zostaje schwytany. Jest przetrzymywany w najstarszym mieście na Ziemi. Jak ma się stamtąd wydostać? I czy Rzym rządzony przez kobietę, która nim gardzi, jest bezpieczniejszy dla Wespazjana od więziennej celi?

Ildefonso Falcones „Dziedzice Ziemi” (Albatros) Dobra wiadomość dla milionów czytelników, których zafascynowała średniowieczna Barcelona. Jest nowa powieść Ildefonsa Falconesa! Mamy rok 1387. Dwunastoletni Hugo Llor jest świadkiem bezprawnej egzekucji swojego mentora Arnaua Estanyola. Człowieka, który nauczył go tego, by przed nikim nie zginać karku. Co nie jest proste w świecie, w którym biedacy są skazani na łaskę i niełaskę możnych. Hugo szybko się przekonuje, że za każdą próbę walki o godność drogo się płaci i zyskuje równie potężnych, co okrutnych wrogów. Mimo to nie chce się przed nimi ukorzyć. Krótkie wzloty i bolesne upadki, po których, wydawać by się mogło, nie sposób się podnieść. A jednak Hugo Llor za każdym razem wstaje i nie rezygnuje z walki o swoich najbliższych.

Mons Kallentof „Zapach diabła” (Rebis)W Bangkoku znaleziono zwłoki brutalnie zamordowanej Szwedki. Na miejsce zbrodni we-zwana zostaje detektyw Malin Fors. Opuściła Linköping, uciekając przed samą sobą i swoimi demonami. Otrzymała ostatnią szansę i obecnie pracuje jako oficer łącznikowy w ambasadzie szwedzkiej. Jej zadaniem jest dostarczanie informacji. Jednak sprawa zamordowanej kobiety dotyka ją osobiście i wciąga ją całkowicie. Wkrótce Malin współpracuje już z tajską policją przy skomplikowanym i niebezpiecznym dochodzeniu. Tętniący życiem wielomilionowy Bangkok wypełniają nie tylko zapachy, barwy, dźwięki i smaki - ale też korupcja, przemoc i śmierć. Zapach diabła to dziesiąta powieść z cyklu o detektyw Malin Fors.

Mario Giordano „Ciotka Poldi i sycylijskie lwy” (Initium)W dniu swoich sześćdziesiątych urodzin moja ciotka Poldi wyprowadziła się na Sycylię, żeby w wytworny sposób zapić się na śmierć, spoglądając na morze. Tego w każdym razie wszyscy się obawialiśmy. Sycylia jest skomplikowana, tutaj nawet umrzeć nie da się ot tak, po prostu, zawsze coś wchodzi człowiekowi w paradę. A potem wydarzenia zaczęły następować po sobie lawinowo: ktoś zostaje zamordowany, nikt nic nie wie, nikt nic nie widział. Więc jasna sprawa, ciotka Poldi, bardzo uparta, musiała wziąć sprawy w swoje ręce. I od tego zaczęły się problemy. Mamy w książce sympatyczne, lekko skonsternowane spojrzenie na Sycylię, jej piękno, stereotypy oraz absurdy. I detektyw w spódnicy.

Hakan Eriksson „Lunatycy” (Edipresse) Historia jest opowiedziana z perspektywy różnych postaci. Anette Jansson, komisarz w wydziale kryminalnym szwedzkiej Policji Bezpieczeństwa Säpo, bada potencjalne powiązania zradykali-zowanej młodzieży z przedmieść Sztokholmu z grupami islamistów w Niemczech. Doświadczony bojownik Mohammed przyjeżdża do Szwecji, żeby stworzyć komórkę, która znienacka uderzy w zastany ład. Młody Jamal ma dość tego, że ciągle jest wypychany poza nawias społeczeństwa i zwraca się w stronę religii, ale czy modlitwa i dobre uczynki wystarczą, by ukoić jego emocje? W zmieniającym się świecie terroryzm i fundamentalizm stały się częścią naszej codzienności.

Michael Palmer „Odporny” (Albatros)Podczas biegania po górach dochodzi do wypadku: Cap doznaje otwartego złamania kości udowej. Lou udziela mu pierwszej pomocy, a w szpitalu chirurdzy ratują nogę, ale rana pooperacyjna zostaje zainfekowana przez mięsożerne bakterie nazwane przez media Mikrobem Sądnego Dnia. Drobnoustroje są oporne na wszystkie znane antybiotyki. Zaczyna przybywać chorych, a lekarz, który miał za zadanie znaleźć sposób na zwalczenie bakterii, zostaje uprowadzony przez Stowarzyszenie Stu Bliźnich, które z premedytacją doprowadza do zakażania pacjentów szpitali, żeby w ten sposób szantażować rząd i zmusić go do zamknięcia wszystkich programów pomocowych.

Tadeusz A. Kisielewski „Przesmyk suwalski. Rosja kontra NATO” (Rebis)Czy przesmyk suwalski jest najbardziej zapalnym punktem w nowej zimnej wojnie Rosji z Zachodem? Wielkie manewry „Zapad-2017” to jedno z największych wojskowych przedsięwzięć prezydenta Putina. Czy Rosjanie wykorzystają część byłych Prus Wschodnich do przerwania lądowego połączenia między Polską a Litwą, Łotwą i Estonią? Według planów NATO, rutynowo przygotowywanych na wypadek zagrożenia, Rosjanie mogą uderzyć na przesmyk suwalski, by połączyć Kaliningrad z Białorusią, a przez nią z rdzenną Rosją. Książka Tadeusza A. Kisielewskiego, analityka stosunków międzynarodowych, jest ostrzeżeniem: jakie może być pole bitwy i jak prezentują się potencjały militarne stron ewentualnego konfliktu.

James Wallman „Rzeczozmęczenie” (Insignis)Mamy więcej rzeczy niż potrzebujemy: stosy ubrań, których nie nosimy, mnóstwo sprzętu, którego nie używamy, i dziesiątki innych przedmiotów, które nigdy się nam do niczego nie przydadzą. Nadmiar przedmiotów zagraca nasze domy. Męczy i stresuje. Naraża na niewygodę i zbędne koszty. Szkodzi zdrowiu, a w skrajnych przypadkach może nawet zabić. Jeśli kiedykolwiek poczuliście się przytłoczeni liczbą rzeczy, które posiadacie, to znaczy, że znacie jedną z najbardziej uciążliwych przypadłości naszych czasów: rzeczozmęczenie. By wyzwolić się od rzeczozmęczenia, wystarczy dokonać przeglądu wyznawanych wartości i skupić się na tym, czego doświadczamy, a nie co posiadamy. To naprawdę działa - przeczytajcie Rzeczozmęczenie i spróbujcie!

Krzysztof Wójcik "Psy wojen" (Rebis)Byli członkowie GROM-u, antyterrorysta z jednostki specjalnej, żołnierz FORMOZY, gangster, a potem świadek koronny oraz młokos z prowincji szukający przygód i zarobku – co ich wszystkich łączy? Wszyscy na pewnym etapie życia zostali najemnikami: czy to w Legii Cudzoziemskiej, w firmach ochroniarskich w Iraku i Pakistanie, czy w ochronie statków przed piratami. Dziennikarz Krzysztof Wójcik przeprowadził wywiady z kilkoma najemnikami, którzy przewinęli się przez światowe fronty, od Indochin lat 50. ubiegłego wieku, po współczesny Irak, Afganistan czy Pakistan. Książka ta zawiera ich osobiste historie, barwne wspomnienia spisane soczystym językiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski