Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze. Polecamy lekturę na jesienne wieczory

lub
Polecamy nowości książkowe. Znacie przyjemniejsze sposoby spędzania jesiennych wieczorów? Wielu mocnych wrażeń!

Jerzy Bralczyk „1000 słów” (Prószyński i S-ka) Autora nie trzeba reklamować. W błyskotliwych, a jednocześnie odkrywczych felietonach prof. Bralczyk przedstawia najbardziej niezwykłe, najwięcej znaczące i najważniejsze słowa, których używamy na co dzień i od święta. Tropi zmieniające się znaczenia wyrazów i zaskakujące powroty słów - wydawałoby się - skazanych na zapomnienie. Obok słów wielkich, które każą stawać na baczność, będą też słowa-perełki, które swoim brzmieniem, historią, znaczeniem budzą zdumienie i radość z ich ponownego odkrycia. Redaktorem książki jest Michał Ogórek. „Bralczykowe” opowieści o słowach w wersji Ogórka układają się w opowieść nie tylko o metamorfozach polszczyzny, ale również przemianach naszej obyczajowości, kultury, polityki.

Laura Ruby „Zapadła dziura Bone Gap” (Rebis)Wszyscy wiedzą, że Bone Gap to dziura. Dziura, w którą można wpaść. Dziura, w której można przepaść. I dlatego, kiedy nagle znika piękna Róża, nikogo to właściwie nie dziwi. Ale Finn wie, co się tak naprawdę stało. Wie, że dziewczyna została porwana przez niebezpiecznego mężczyznę, którego twarzy chłopak za nic nie może sobie przypomnieć. W tajemniczych opowieściach Finna, Róży i mieszkańców Bone Gap tylko jedno jest jasne - twarz, którą pokazujemy światu, nie ma się nijak do tego, kim tak naprawdę jesteśmy. Autorka stworzyła interesującą historię. To nie tylko wątek kryminalny, to także opowieść o czymś więcej, o życiu i ludziach. Potrafi wywołać łzy wzruszenia, głęboki strach albo radość.

Bea Johnson „Pokochaj swój dom...” (Agora)Książka opowiada jak żyć zgodnie z ideą Zero Waste Home, czyli mądrzej, taniej i wygodniej. Autorka książki, Bea Johnson pewnego dnia totalnie zmieniła swoje podejście. Dziś wraz z mężem i dwoma synami produkują zaledwie jeden słoik śmieci rocznie, a do tego mają więcej czasu, oszczędzają 40 procent dawnych wydatków i są zdrowsi niż kiedykolwiek. Dzięki praktycznym poradom Bei nawet najbardziej zapracowani przestaną koncentrować się na rzeczach kosztem przeżyć. A przy okazji dowiedzą się, jak planować odpowiedzialne zakupy, pakować obiady dla dzieci bez użycia zbędnych plastikowych pojemników i czerpać przyjemności z wakacji bez poczucie winy związanego z nadmierną konsumpcją.

Tony Crabbe „Nareszcie mam czas” (Muza)Nie potrafisz pozbyć się uczucia, że zawodzisz jako partner, rodzic i przyjaciel; że nie nadążasz i nie działasz, tak jak byś chciał; że nie udaje ci się prowadzić takiego życia, na jakie liczyłeś. W dzisiejszym świecie, gdzie wszystkiego jest za wiele, zdarza się to bardzo często. Mamy nadmiar pracy do wykonania, obowiązków domowych, nadmiar kanałów komunikacji, nadmiar konkurencji, nadmiar niepewności i nadmiar informacji, i usiłujemy za tym wszystkim nadążyć, ale oczywiście zostajemy w tyle i w rezultacie dręczy nas poczucie niepowodzenia, z którego trudno się otrząsnąć. Tony Crabbe pokazuje jak panować nad własnym życiem, a dobry kontakt z osobami nam najbliższymi powoduje nasz rozwój i rozkwit.

Benjamin Black „Czarnooka blondynka” (Albatros)Autor wskrzesza chandlerowskiego Philipa Marlowe’a. Początek lat pięćdziesiątych. Marlowe jest jak zwykle uroczy i niespokojny, interesy trochę kuleją. Wtedy właśnie pojawia się nowa klientka. Kosztownie odziana jasnowłosa piękność chce, by Marlowe odnalazł jej byłego kochanka. Detektyw niemal natychmiast odkrywa, że zaginięcie tego człowieka jest tylko pierwszym z szeregu zdumiewających wydarzeń. Wkrótce Marlowe wplątuje się w życie najzamożniejszych i najbardziej bezwzględnych rodzin Bay City. Ta książka mogłaby uchodzić za rękopis Chandlera teraz odnaleziony w zakurzonej szafie - zachęca wydawca.

Rebecca Stead „Gdy tu dotrzesz” (IUVI)
Życie Mirandy trochę się skomplikowało. Jej najlepszy przyjaciel Sal bez powodu obrywa od nieznajomego chłopaka na ulicy i zupełnie się od niej odsuwa. Zapasowy klucz do mieszkania, który jej mama chowa na wszelki wypadek, zostaje skradziony. A potem Miranda zaczyna otrzymywać dziwne liściki i nie wie, co robić. Łatwo byłoby zignorować pokręcone wiadomości, gdyby nie to, że ich autor wie rzeczy, o których nikt nie powinien wiedzieć, i z niesamowitą dokładnością przewiduje przyszłość. Jeśli tak, to Miranda ma jeszcze większy problem, ponieważ listy mówią, że ktoś ma umrzeć. Kiedy dostaje ostatni z nich, wydaje się już być za późno. Zgrabna układanka emocji i tajemnicy, no i bardzo inteligentna.

Robert Gerwarth „Pokonani. Dlaczego pierwsza wojna światowa się nie zakończyła” (Rebis) Autor zmusza czytelnika do przemyślenia spuścizny pierwszej wojny światowej. Prawdziwą katastrofę Europie przyniosły nie tylko walki na frontach, ale i wydarzenia późniejsze, gdy kolejne kraje z obu stron konfliktu popadały w ruinę rewolucji, pogromów, masowych wypędzeń. Miliony ludzi straciły życie, zanim w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej powstało wiele niestabilnych politycznie i ekonomicznie krajów. Ich mieszkańcy, wyczerpani wojną, pełni poczucia krzywdy wyglądali okazji do zemsty na rzeczywistych i wyobrażonych wrogach. Trzecia Rzesza i inne państwa totalitarne miały im dać taką okazję, a echa konfliktów z lat 1917-1923 odczuwane są do dziś.

Michał Kamiński „15 sierpnia” (Wydawnictwo Józef Częścik)Książka znanego polityka Michała Kamińskiego. Polska turystka ginie bez śladu podczas wakacji w Egipcie. W Polsce temperatura rośnie w związku z bezwzględną kampanią wyborczą, w trakcie której wybucha afera podsłuchowa. Zwycięzcą politycznych rozgrywek chce zostać nieprzebierający w środkach minister obrony narodowej. Wszystko to ma miejsce, gdy Europa przeżywa niespotykany wcześniej kryzys spowodowany napływem uchodźców. Do gry włączają się również rosyjskie służby specjalne. Autor, który politykę zna od podszewki, kreśli nie tylko szpiegowską intrygę, lecz także przedstawia z bliska świat mediów i polityki oraz mechanizmy manipulacji opinią publiczną.

Grzegorz Skawiński, Waldemar Tkaczyk „Królowie życia” (Edipresse)W skrócie można powiedzieć, że to opowiedziana historia kilku zespołów rockowych: od Kombi do Kombii - mówiąc w skrócie. Mamy opowieść o muzycznej przyjaźni Grzegorza Skawińskiego i Waldemara Tkaczyka. Muzycy znani są od dziesięcioleci. Udzielili wywiadu, w którym wspominają swoje muzyczne początki, wielkie sukcesy i porażki, po których udawało im się podnieść i grać dalej. Opowiadają wiele o sobie, ale sporo też o innych gwiazdach polskiej sceny rockowej. “Królowie życia” to zapis dziejów polskiej muzyki rozrywkowej przypadających na kilka dekad PRL-u oraz nowej Polski. To nie tylko opowieść o tzw. szołbiznesie, ale w ogóle o tamtych przaśnych czasach.

Jeffrey Archer „To był człowiek” (Rebis)Ostatni tom „Kronik Cliftonów” autorstwa bardzo u nas popularnego pisarza, słynącego z politycznych thrillerów i powieści, w których czytelnika zasypują niespodziewane zwroty akcji i przewrotne pointy. Giles Barrington dowiaduje się prawdy o swojej żonie. Harry Clifton zaczyna pisać dzieło życia, a Emma dostaje niespodziewaną propozycję od Margaret Thatcher. Sebastian Clifton obejmuje stanowisko prezesa banku Farthings Kaufman, a jego utalentowana córka wpada w poważne kłopoty. Lady Virginia wciela w życie kolejny szalony pomysł na zdobycie dużych pieniędzy. Na Cliftonów spada tragedia, gdy jedno z nich dowiaduje się o szokującej diagnozie, która zaburzy życie wszystkich członków rodziny.

Pierre Lemaitre „Trzy dni i jedno życie” (Muzy)Powieść kryminalna zbudowana na nieczęsto spotykanym pomyśle. Autor opowiada o zbrodni od strony sprawcy. Pierre Lemaitre potrafi wzruszać czytelnika i jednocześnie zadawać mu katusze. Tajemnicza śmierć sześciolatka wstrząsa społecznością małego francuskiego miasteczka. Jednak ofiarą tej tragedii jest także sam morderca, kilkunastoletni chłopak, który już nigdy nie zazna spokoju. Odtąd każdy jego dzień naznaczony będzie piętnem tej niezamierzonej zbrodni. Zrobi wszystko, by jego czyn się nie wydał. Czy władze i mieszkańcy będą na tyle dociekliwi, że uda im się odkryć, jak naprawdę zginął mały Rémi Desmedt?

Nora Roberts "Przed zmierzchem" (Edipresse)Bodine Longbow jest szefową ośrodka wypoczynkowego na ranczu w Montanie. Choć jest bardzo mocno skupiona na pracy, to najważniejsza jest dla niej rodzina i ludzie, którzy ją otaczają, wśród których dorastała. Dlatego gdy jedna z jej pracownic zostaje znaleziona martwa, Bodine bardzo to przeżywa i chce pomóc w wyjaśnieniu jej śmierci. Ale sprawy przybierają coraz gorszy obrót – w pobliżu ośrodka ktoś napada i zabija kolejną młodą kobietę, a miejscowy szeryf nie jest w stanie wytropić zabójcy. Czy te sprawy łączą się z historią Alice, ciotki Bodine, która zaginęła 25 lat wcześniej?

W tym samym czasie w życie Bodine ponownie wkracza Callen Skinner, przyjaciel z dzieciństwa, a zarazem jej pierwsze dziewczęce zauroczenie. Mężczyzna wraca w rodzinne strony po długoletnim pobycie w Kalifornii. Przywozi ze sobą konia o imieniu Zmierzch, który słynie z wyjątkowych umiejętności. Jak Bodine upora się z romantycznymi wspomnieniami z dawnych lat? Czy znów spojrzy na Callena przychylnym okiem i pozwoli mu się do siebie zbliżyć? Czy pomoże im w tym Zmierzch?

Ray Kroc "Prawdziwa historia McDonald's" (Rebis)Niewielu przedsiębiorców może poszczycić się tym, że radykalnie zmieniło styl życia ludzi, a Ray Kroc właśnie do nich należy. Jego rewolucja w funkcjonowaniu restauracji szybkiej obsługi, systemie franczyz, pomysły na ujednolicone szkolenia dla personelu i reklamę stawiają go w czołówce nawet wśród twórców biznesowych imperiów. Kroc nie był jednak typowym rekinem biznesu, swoją pierwszą franczyzę McDonald’s otworzył dopiero w wieku 52 lat. W Prawdziwej historii zaś spotykamy nie tylko Raya Kroca sprawnego biznesmena, lecz przede wszystkim Kroca człowieka kryjącego się za światowym gigantem w branży fast foodów.

Nieodparcie entuzjastyczny, wizjonerski, urodzony gawędziarz – Kroc fascynuje i inspiruje na każdej stronie swej Prawdziwej historii. Na podstawie tej jego autobiograficznej opowieści powstał film McImperium w reżyserii Johna Lee Hancocka z Michaelem Keatonem w głównej roli.

Jeff Giles „Na krawędzi wszystkiego” (IUVI)Zoe ma 17 lat, zwariowaną matkę wegankę, młodszego brata z ADHD i prawdziwą przyjaciółkę. Ma też za sobą trudny rok, kiedy tragicznie zmarł jej ojciec, a zaprzyjaźniona para staruszków z sąsiedztwa zaginęła bez śladu. Jakby tego było mało, szukając brata podczas burzy śnieżnej, Zoe zostaje brutalnie zaatakowana i widzi coś, czego nie powinna widzieć. I kogoś. Nazwała go Iks. Zoe nie wie, że to łowca głów. Tajemniczy, przystojny i nękany losem, którego nie rozumie, pracuje na zlecenie lordów z Niziny - mrocznego i brutalnego miejsca, w które trafiają najgorsi szubrawcy. Iks i Zoe nigdy nie mieli się spotkać. Łowcy z Niziny nie mogą ujawniać się nikomu poza swymi ofiarami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski