Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze. Polecamy nowości z księgarni

lub
Lubicie czytać książki? Polecamy Wam nowości z księgarskich półek.

Julia Navarro „W przyszłym roku w Jerozolimie” (Albatros) Czy lubicie powieści szkatułkowe? Ludzkie historie snute z wielu wątków pojawiających się i znikających. Książki z licznymi postaciami, z interesującym tłem historycznym albo z kulturowym kolorytem? Ta książka to wielka epopeja, historia dwóch rodzin, które starają się prze-zwyciężyć swoje przeznaczenie, rodzin dwóch przyjaciół, Żyda Samuela Zukera i Palestyńczyka Ahmeda Ziada. Opowieść o zdradzie i zemście, możliwej i niemożliwej miłości. Samuel Zuker musiał uciekać - przed pogromami, prześladowaniami carskiej ochrany. Na kupionym kawałku ziemi w pobliżu Jerozolimy miał wreszcie znaleźć swoje miejsce na świecie. Ale czy mu się udało? Kulminacyjne wydarzenia przypadają na rok 1948.

Borys Pasternak "Doktor Żywago" (Rebis)
Jedna z najpiękniejszych historii o miłości i wojnie. Jeśli nie czytaliście tej powieści, to warto nadrobić ten brak. Nie pożałujecie, tym bardziej, że film zrobiony na jej podstawie nie oddaje wszystkich uroków powieści. Miałkość ludzkiego losu na tle dziejowych burz i zawirowań. Nauka, by cieszyć się tym, co w danej chwili mamy. Być z tymi, których naprawdę kochamy. I żyć, bo nie wiemy co wydarzy się jutro. Tytułowego bohatera – lekarza, poetę, człowieka o wielkim sercu – porywa fala przetaczająca się przez Rosję: pierwsza wojna światowa, rewolucja lutowa i październikowa, potem wojna domowa. Jurij Żywago, w pełni świadomy upadku ładu społecznego, zachowuje jednak wewnętrzną wolność. W jaki sposób? Przeczytajcie.

Antoni Kroh „Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie” (Iskry)
Opowieść o Łemkach, od wieków żyjących w Beskidzie Sądeckim i Niskim, w latach 1945 -1946 przesiedlonych w trybie „dobrowolno-przymusowym” na Ukrainę, zaś w 1947 roku, podczas akcji „Wisła”, deportowanych i rozproszonych na Ziemiach Zachodnich. Czytamy o tych, którym z niemałym trudem udało się wrócić, choć już nie na swoje, o odnajdywaniu się w nieprzyjaznych realiach PRL, pierwszych koncertach zespołu „Łemkowyna”, łemkowskich zlotach - Watrach, przywiązaniu do tradycji, kultury, języka. Autor pisze o sprawach skomplikowanych, związanych z trudną polską historią, bo Łemkowie, tak jak i inne mniejszości, wiele przeszli i wycierpieli.

Helen Fielding "Dziennik Bridget Jones. Dziecko" (Zysk i S-ka)
Bridget Jones, uwielbiana singielka i światowy fenomen powraca z brzuszkiem. Seria nieoczekiwanych, lecz typowych dla bohaterki zdarzeń doprowadza Bridget do upragnionej ciąży. Jak zwykle, nie wszystko idzie po jej myśli. Oczekiwanie na potomka stanie się dla Bridget pasmem niecodziennych wyborów żywieniowych, dziwacznych rad Pijanych Singielek i Zadufanych Mamusiek, wygłupów i amorów, radości i smutków. A całe to szaleństwo zdominuje jedno, wyjątkowo niezręczne pytanie: Kto jest ojcem?

Adrianna Trzepiota „Sekretna zima Jaśminy” (Wydawnictwo Kobiece)Tytułowa Jaśmina to kobieta o podwójnej naturze. Obdarzona niezwykłą intuicją bohaterka od zawsze czuje, że mieszka w niej duch tajemniczej Wilczycy. Dzięki swoim umiejętnościom Jaśmina widzi i słyszy więcej niż zwykli ludzie, co pozwala jej podążać drogą dyktowaną przez serce. Jaśmina znajduje się na zakręcie życia, w którym nic nie układa się po jej myśli. Nie radzi sobie z mężem, własnymi emocjami i trudnymi konsekwencjami wyborów podjętych w przeszłości. Wyrusza na spotkanie z charyzmatyczną szeptuchą do podlaskiej wsi, gdzie liczy na pomoc w rozwiązaniu swoich problemów. Na miejscu zanurza się w magiczny świat ludowych rytuałów.

Zosia Cudny „Razem w kuchni” (Rebis)To kolejna autorska książka Zosi Cudny, założycielki popularnego bloga kulinarnego Makecookingeasier.pl. Tysiące osób zagląda codziennie na jej stronę, by znaleźć tam inspirację i poznać nowe, ciekawe dania. Tym razem mama małej Hani, kieruje swoją książkę do wszystkich rodziców, którzy nie tylko chcą, by ich dzieci jadły zdrowe posiłki, ale także pragną czerpać radość ze wspólnego ich przygotowywania. Czytelnicy znajdą mnóstwo prostych, a mimo to niebanalnych przepisów, które wzbogacą rodzinny jadłospis, a jednocześnie pozwolą na co dzień doświadczać bliskości i ciepła, jakie daje wspólne gotowanie i chwile spędzone przy stole w gronie najbliższych. Zosia Cudny mieszka z dwuletnią córeczką i mężem w Gdyni-Orłowie i na co dzień z ogromną przyjemnością publikuje autorskie przepisy na swoim blogu.

Kevin Hearne „Tarcza Gai” (Rebis)
W cyklu Kroniki Żelaznego Driuda ukazało się już osiem książek, więc autor jest dobrze znany polskiemu czytelnikowi. Tym razem mamy do czynienia z opowiadaniami . Większość z dziewięciu opowiadań o druidzie i jego psie zgromadzonych w tym zbiorze, trafia do druku po raz pierwszy - w Stanach i innych krajach anglojęzycznych funkcjonowały dotąd tylko jako ebooki. Autor Kronik Żelaznego Druida wykorzystuje tę krótszą formę jako sposób, by wypełnić luki między powieściami, zdradzić więcej szczegółów o ich bohaterach, ale przede wszystkim pozwolić Atticusowi posnuć opowieści godne starego druida, w których nie zabraknie egipskich kotów i sarkofagów, Szekspira i jego wiedźm, wiewiórek, poszukiwań Grala, wróżb z sera oraz ziemniaków z niebiańskim sosikiem.

Jane Harper "Susza" (Czarna Owca)
Agent federalny Aron Falk otrzymuje wiadomość wzywającą go do przyjazdu do Kiewarry. Powodem pierwszej od lat wizyty w rodzinnym miasteczku jest pogrzeb jego najlepszego przyjaciela, Luke’a i jego najbliższych. Kiedy dwadzieścia lat wcześniej Falk został oskarżony o morderstwo, Luke zapewnił mu alibi. W atmosferze pełnej podejrzeń Falk i jego ojciec uciekają z Kiewarry. Przed formalnym oskarżeniem Arona ratuje niezachwiane zapewnienie Luke’a, że w feralnym momencie on i Aron byli razem. Lecz jest ktoś, kto ma pewność, że to było kłamstwo.
Pośród najdotkliwszej suszy w całym stuleciu, Falk i miejscowy policjant próbują dociec, co naprawdę przytrafiło się Luke’owi. Kiedy pełen obaw Falk rozpoczyna śledztwo dotyczące śmierci przyjaciela, głęboko skrywane tajemnice i kłamstwa wracają ze zdwojoną siłą. Wkrótce Falk przekona się, że małe miasteczka zawsze skrywają wielkie tajemnice…

John Kenney „Agencja złudzeń” (Bukowy Las) Jak szybko i skutecznie pozbyć się złudzeń na temat swojej kariery i życia osobistego? Finbar Dolan jest zagubiony i samotny. Zbliżająca się czterdziestka sprawia, że popada w coraz większy życiowy chaos i panikę. Fin musi odwołać dawno planowany urlop, żeby w rekordowym tempie napisać, wyprodukować i zmontować spot reklamowy dla producenta pieluch. Tymczasem jego ojciec, który wiele lat temu porzucił rodzinę, poważnie zachorował, a żadne z pozostałych dzieci nie zamierza go nawet odwiedzić w szpitalu. To bodziec, który zmusza Fina do przewartościowania swoich priorytetów, zmierzenia się z uczuciami do koleżanki z pracy, zakwestionowania wagi pieluch w życiu oraz w końcu do wyznania prawdy o sobie i swojej przeszłości.

Cathy Glass „Córeczka tatusia” (Muza)Siedmioletnią Beth wychowywał samotnie jej ojciec Derek. Matka odeszła, gdy dziewczynka miała dwa lata. Oboje bardzo się kochali, a Derek rozpieszczał córkę i traktował ją jak księżniczkę. Wkrótce doszło do dramatycznych wydarzeń, które zniszczyły spokój, życie zmieniło się na zawsze. „Pisząc tę książkę - historię o Beth - cofnęłam się do okresu, gdy Adrian miał sześć lat, a Paula dwa. Gdy teraz o tym myślę, ciarki mnie przechodzą na wspomnienie różnych niebezpiecznych sytuacji, na które ja i moja rodzina byliśmy narażeni. Jestem jednak pewna, że dziś postąpiłabym tak samo, gdyż pewne zachowania są niedopuszczalne i ze względu na dobro dziecka trzeba położyć im kres” - pisze autorka.

Barbara Wachowicz „Matki wielkich Polaków” (Muza)Autorka prezentuje sylwetki matek wybitnych Polaków od XVII do XX wieku. Są to: Teofila z Daniłłowiczów Sobieska, Tekla z Ratomskich Kościuszkowa, Barbara z Majewskich Mickiewiczowa, Salomea z Januszewskich Słowacka, matka Fryderyka Chopina, Stefania z Cieciszowskich Sienkiewiczowa, Józefa Żeromska, Stefania z Zieleńczyków Baczyńska. Portrety bohaterek autorka kreśli w oparciu o autentyczne dokumenty, korespondencję, literaturę, wspomnienia, wskazuje rangę dziedzictwa matek w charakterze, psychice czy twórczości genialnych synów. Wizerunek wielu matek ukazany jest właśnie oczyma dzieci. W tle pojawiają się także ojcowie (np. Jakub Sobieski, Euzebiusz Słowacki czy Stanisław Baczyński).

David Weber „Fundamenty piekła drżą” (Rebis)Nasza cywilizacja stoczyła swoją pierwszą wielką wojnę z obcą rasą i przegrała. Mała grupa ludzi zbiegła na dalekie Schronienie. Potem ich życie przypominało średniowieczną egzystencję w uścisku Kościoła Boga Oczekiwanego. Zakaz stworzenia nowej cywilizacji przemysłowej ma utrzymać resztki ludzkości w ukryciu przed wrogami. Ale nie wszyscy założyciele Schronienia byli jednomyślni. Dysydenci pozostawili własne dziedzictwo. Jednym z jego przejawów jest Merlin Athrawes, cybernetyczny awatar dawno zmarłego obrońcy Ziemi, obecnie wybudzony po tysiącu lat. Jednakże właśnie pojawił się nowy gracz, ktoś, kto zna większość tajemnic, nie wyłączając tej związanej z Merlinem. Czy stanie się sprzymierzeńcem - czy wrogiem?

James Rollins „Labirynt kości” (Albatros)W chorwackich górach archeolog dokonuje dziwnego odkrycia: podziemna katolicka kaplica, ukryta przez wieki, skrywa szczątki neandertalki. Z kolei na ścianach okolicznych pieczar znajdują prymitywne obrazy opowiadające o ogromnej bitwie pomiędzy plemionami neandertalczyków a monstrualnymi, tajemniczymi postaciami. Kim jest ten tajemniczy wróg przedstawiony na dawnych rysunkach i co te obrazy oznaczają? W tym samym czasie w Atlancie ma miejsce brutalny napad na ośrodek naukowy zajmujący się badaniami nad ssakami naczelnymi. Co łączy te dwa, na pozór niezwiązane ze sobą, zdarzenia? Kto za nimi stoi?

JDabrowsky „Takie tam” (Insignis) Nazywam się Jan Dąbrowski. Mam 20 lat. Jeszcze 10 lat temu pewnie siedziałbym właśnie w swoim pokoju i bawił się ulubionymi żołnierzykami albo leżałbym na brzuchu przed telewizorem, wpatrzony w ulubione bajki disneyowskie. A może podziwiałbym plakat Metalliki, dumnie prezentujący się w pokoju mojego brata. 10 lat temu, a nawet i później, nawet przez myśl mi nie przeszło, że kiedyś będę współpracował z twórcami zabawek, ze studiem Disneya, a młodzi ludzie będą wieszać plakaty właśnie ze mną. Co to się porobiło!… Dlatego wiem jedno - nigdy nie mów nigdy. Pisząc „Takie tam”, miałem podobny cel jak przy tworzeniu filmów na YouTubie - chciałem chociaż na chwilkę wywołać bezcenny uśmiech na twojej twarzy.

Lech Majewski „Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot cudownej” (Rebis)Fantasmagoryczna opowieść o Hotelu, który istnieje w miejscu, gdzie krzyżują się różne rzeczywistości - historii, snu, marzenia i mitu. Brigitte Bardot i tow. Jóźwiak z UB; Pablo Picasso i Cyrankiewicz; Rudolf Hess i Caravaggio i wiele innych postaci. Wszystkie te osoby są mieszkańcami tego Hotelu. Ten Hotel ma nieskończoną ilość pokoi, korytarzy i drzwi, za niektórymi z nich rozpościerają się… Syberia, Anglia, Bukowno, Katowice, Plac Zwycięstwa albo Riva dei Sette Martiri. W tym Hotelu jest tajemniczy Ogród, podziemne rzeki, kanały i Biblioteka, w której można przeczytać własne myśli.

Thomas Pavitte „1000 x połącz kropki. Cuda świata” (Insignis) Książka nie do czytania, a do rysowania, a potem do oglądania architektonicznych pereł i stworzonych przez naturę cudów świata. Rysuj i odkryj w sobie podróżnika! Artysta grafik Thomas Pavitte prezentuje 20 cudów świata, zarówno naturalnych, jak i stworzonych przez człowieka, starożytnych i współczesnych. Każdy rysunek to 1000 kropek, których łączenie pozwala mile spędzić czas. Wyjątkowy styl artysty w powiązaniu z największymi skarbami naszej planety sprawia, że rysunki po wypełnieniu funkcji rozrywkowej mogą też służyć jako dekoracja. W książce znajdziesz m.in takie cuda świata: Stonehenge, Wielki Mur Chiński, Koloseum, Sydney Opera House, Wielki Kanion

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski