Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze. Polecamy nowości z lubelskich księgarni

lub
Oto kilkanaście nowych tytułów, które pojawiły się w ostatnim czasie. Zachęcamy do czytania.

Dmitry Glukhovsky „Tekst” (Insignis) Smartfon stał się kopią zapasową twojej duszy. Backupem życia. Pamięcią masową dla najżywszych wspomnień. To w nim zapisujesz swoje uśmiechnięte selfie i nim nagrywasz chwile szczęścia. W skrzynce odbiorczej trzymasz e-maile od matki i całą biznesową korespondencję, kulisy twojej pracy. Historia przeglądarek to wyczerpująca lista twoich aktualnych zainteresowań. A SMS-y i wiadomości w komunikatorach to twoje miłosne wyznania, pożegnania, kłótnie przy rozstaniach, zdjęcia pokus i świadectwa grzechów, łzy, pretensje i żale. Takie czasy. Smartfon to ty. Ktoś, kto zdobędzie twój telefon, może łatwo stać się tobą. To pierwsza powieść realistyczna Dmitrija Glukhovsky’ego, autora bestsellerów Metro 2033, Futu.re i Czas zmierzchu.

Katarzyna Misiołek „Julia zaczyna od nowa” (Muza)Dwie wchodzące w dorosłe życie córki, odrobinę narcystyczna i bardzo absorbująca matka, nękana poczuciem winy siostra i były facet, który zdaje się nie rozumieć słowa „koniec”. Julia, czterdziestosześcioletnia rozwódka, balansuje pomiędzy potrzebą zadbania o samą siebie, a nieustającymi problemami własnej rodziny. Praca, dom, dogadzanie córkom, opieka nad matką sprawiają, że dni Julii są niemal bliźniaczo do siebie podobne. Jednak przyjaźń z mieszkającym po sąsiedzku ekscentrycznym muzykiem, sprawia, że Julia zaczyna marzyć o czymś więcej. O czymś tylko dla siebie, o czymś tajemniczym, o smaku zakazanego owocu. O życiu, w którym można odciąć się od całego świata i powiedzieć „teraz ja!”.

Paulina Świst „Komisarz” (Akurat)Zuzanna Kadziewicz żyje jak pod kloszem. Kochający ojciec-biznesmen trzyma nad ukochaną jedynaczką parasol finansowy. Zuzanna pracuje jako pedagog z pasji, nie dla chleba. Uwielbia pomagać dzieciom. W jej odrealnionym świecie pewnego dnia pojawia się mężczyzna. Radosław jest wykształcony, męski, przystojny, dobrze wychowany, zamożny. Potrafi się znaleźć w teatrze, cierpliwie doradzać w butikach. Podobnie jest w łóżku. Po prostu gentelmen. Prawdziwy ideał. Ale niestety ma jedną wadę. Wyśniony mężczyzna okazuje się policjantem. Komisarz Radosław Wyrwa - fachowiec od działań „pod przykrywką”. Zuzanna to dla niego tylko figurantka, zaledwie narzędzie służące do rozpracowania ciemnych interesów jej ojca.

Marek Boszko-Rudnicki „Remedium 111” (Muza)Gdy ginie amerykański generał a siatki szpiegowskie na całym świecie podejmują szereg niezrozumiałych działań, w sztabach agentów wywiadu zaczyna wrzeć. Polscy oficerowie przyjmują zadanie, które może się okazać ostatnim krokiem w walce z międzynarodowym terroryzmem. Nowoczesne techniki walki, broń i porozumienie szpiegów z wrogich sobie państw prowadzi do odkrycia jednej z tajemnic, która od lat jest pilnie strzeżona w zapomnianym zamku na Pomorzu. Jeśli zlokalizowana tam broń zostanie odkryta, światem może wstrząsnąć kolejna wojna. Polski dziennikarz i przebojowa hiszpańska agentka podejmują wyścig z czasem i usiłują odnaleźć tajemniczą broń o kryptonimie 111.

Andrzej Przewrocki „Przewrotny przybysz” (Muza)Aleksander to typ rozrywkowy ze skłonnością do rozumowań bezproduktywnych. Przeżywa gorszy okres, a jesień działa nań depresyjnie, nic mu nie wychodzi, a na dodatek obawia się zemsty gangstera. Nie jest wesoło. Tymczasem Mateusz prowadzi idylliczne życie u boku pięknej kobiety. Właśnie wybrano go do ekskluzywnej grupy testowej najnowszej wersji „Myearth” - gry z gatunku RPG z zaawansowanymi biotechnologicznie postaciami. Wyczekiwany przez Mateusza eksperyment kończy się jednak dla niego fatalnie. Aleksander i Mateusz pozostają w egzystencjalnym klinczu. Ich wielowymiarowa relacja tworzy rodzaj nierozwiązywalnej zagadki.

David Lynch „W pogoni za wielką rybą” (Samsara)Międzynarodowej sławy reżyser, David Lynch, opowiada o inspiracjach, procesie twórczym, medytacji, a także o swoich największych produkcjach. “W pogoni za wielką rybą” to nie tylko wspaniała gratka dla fanów Davida Lyncha, ale również doskonała książka dla każdego, kto poszukuje kreatywnych rozwiązań i pomysłów. W krótkich rozdziałach autor omawia etapy rozwoju idei porównując je do „zanurzania się” i „wyławiania” tych najlepszych, które wykorzystuje w projektach kinowych, telewizyjnych, malarstwie i muzyce. W tej książce po raz pierwszy wspomina o swoim ponad trzydziestoletnim zaangażowaniu w Transcendentalną Medytację oraz o tym, jaki miała wpływ na jego dotychczasową twórczość .

Marcin Konrad Schirmer "Wybitne rody, które tworzyły polską kulturę i naukę" (Muza)Książka przybliża sylwetki i dokonania wybranych przedstawicieli kilku rodzin inteligenckich, które wniosły cenny wkład zarówno w rodzimą, jak i światową naukę, kulturę, sztukę i technikę. Poznamy historie wybitnych członków rodzin: Curie – genialnych uczonych i noblistów, których badania nad promieniotwórczością były kamieniem milowym w dziejach nauki; Estreicherów – niedoścignionych badaczy polskiego piśmiennictwa i tropicieli zaginionych polskich dzieł sztuki; Kossaków – mistrzów pędzla i pióra; Lilpopów – słynnych zegarmistrzów, przemysłowców, prekursorów fotografii i reprezentantów elit kulturalnych na emigracji; Lutosławskich – działaczy politycznych, społecznych, ekonomicznych, artystów; Młynarskich i Rubinsteinów – genialnych muzyków; oraz Żuławskich, o których utalentowanych przedstawicielach: literatach, malarzach, charyzmatycznych mówcach i przede wszystkim miłośnikach gór, niejednokrotnie mówiono „wybrańcy bogów”.

Katarzyna Pakosińska „Malina miód-dziewczyna” (Muza) Trzecia część literackiej przygody dla najmłodszych autorstwa Katarzyny Pakosińskiej. Nie jest to „zwykła” książka o przygodach dorastającej dziewczynki, zmagającej się z takimi problemami jak totalne bałaganiarstwo czy nieśmiałość. Te „kłopociki” uda się głównej bohaterce rozwiązać z pomocą rodziny i przyjaciół. Prócz stworzenia ciekawej fabuły, częstego umiejscowienia akcji podczas autentycznych wydarzeń (m.in. w części trzeciej rzecz o tym, jak ponad sto lat temu jedwab trafił z dalekiego Tyflisu do Milanówka), autorka stawia przed czytelnikiem rozmaite zadania: rysunkowe zagadki, językowe łamigłówki, także zabawy ze słowniczkiem. Walorem książki są też ilustracje Katarzyny Kołodziej.

Karina Sęp „Twoja mapa marzeń” (Edipresse)Niniejsza książka jest propozycją, aby spojrzeć na swoje marzenia i życiowe cele w sposób realny. Może to być przydatna lektura dla tych, którzy pobłądzili na ścieżkach swojego życia, potrzebują przewartościowania. Dla niektórych będzie ona drogą do uporządkowania tego, co mają do usystematyzowania i ustalenia kolejności realizacji celów. Innym podpowie, jak odnajdywać swoje marzenia oraz cele ukryte w zakamarkach i jak je wydobywać na światło dzienne. “Mapa marzeń” jest procesem. Procesem dochodzenia do siebie samego. Do swojego wnętrza. I oddzielania tego, co moje, od tego, co narzucił mi świat, bliscy, znajomi, normy społeczne. Stwierdzenia, z czym się zgadzam, a z czym nie.

Tomasz Hildebrandt „Góry umarłych” (Akurat)Strach, zmowa zmilczenia, ponure echa wydarzeń z przeszłości. W okolicach Cisnej w tajemniczych okolicznościach znika 10-letni chłopiec. Zadanie rozwiązania zagadki spoczywa na barkach nadkomisarza Andrzeja Bondara. Grono podejrzanych szybko się rozszerza: należą do niego także miejscowi notable i ukraińscy przedsiębiorcy, powszechnie kojarzeni z mafią. Okazuje się też, że to już kolejny przypadek zaginięcia dziecka w tej okolicy. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi, a Bondar, chcąc nie chcąc, daje się wciągnąć w bagno podejrzeń, pomówień i niechęci, w której miejscowa społeczność żyła od lat. Intruz z zewnątrz burzy układy i rozbija skorupę milczenia, skupiając na sobie nienawiść „tutejszych”.

Jonas Winner „Murder park. Parko morderców” (Initium)Zodiac Island - samotna wyspa u wybrzeży USA, a na niej park rozrywki: dwanaście tematycznych sektorów poświęconych znakom zodiaku. Cukrowa wata, rozbawione rodziny, diabelski młyn, kolejka górska, strzelnice. I maniakalny morderca, który szczególnie upodobał sobie młode kobiety. Mija dwadzieścia lat. Park, zamknięty po serii brutalnych morderstw, ma zostać ponownie otwarty. Wesołe miasteczko ze znakami zodiaku zmienia się w upiorny skansen słynnych zabójców i zbrodni, które wstrząsnęły światem. Manager parku zaprasza na długi weekend starannie wyselekcjonowaną grupę ludzi. Zaczynają się dziać dziwne rzeczy. A do tego te upiorne pogłoski, że prawdziwy morderca nie został skazany, że wciąż jest na wolności.

Cameron W. Bruce „Psiego najlepszego” (Wydawnictwo Kobiece)Nowa książka autora bestsellerowej powieści Był sobie pies! Wspaniała i zabawna historia o miłości i przywiązaniu, o relacjach człowieka ze zwierzęciem, o tym ile radości można czerpać z tego typu kontaktów. Josh Michaels zajmuje się ciężarną suczką Lucy, a później jej rozkosznymi szczeniaczkami. Wraz ze śliczną Kerri ze schroniska planują przygotować psiaki do adopcyjnego programu świątecznego. W trakcie wspólnej przygody przy wychowywaniu pupili nawiązuje się między nimi ciepła relacja. Kiedy trzeba oddać zwierzaki, Josh orientuje się, że chce, aby zostały w jego życiu. I nie tylko one.

Tadeusz Biedzki „Ostatnie srebrniki” (Bernardinum)W tureckiej części Nikozji żona autora kupuje starą, drewnianą szkatułkę. Trzy miesiące później w kościele w Barcelonie zamordowany zostaje kapłan. Co łączy te dwa fakty? Jaki jest ich związek z wydarzeniami w Jerozolimie sprzed dwóch tysięcy lat? I dlaczego skutkują aktami terrorystycznymi w Europie? Jaką rolę odgrywa w nich założony w Hiszpanii Zakon Piłata i Judasza? Próba rozwiązania tych zagadek okaże się śmiertelnie niebezpieczna. Autor - wzorem Dana Browna i Umberto Eco - prowadzi nas przez zaułki historii, pokazując, jak wydarzenia z przeszłości wpływają na jej bieg, wywołują tragiczne skutki w ciągu dwóch tysięcy lat i powodują śmiertelne zagrożenie dla współczesnych Europejczyków. Historia, sensacja i kryminał w jednym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski