Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze. Prezentujemy nowości, które pojawiły się w księgarniach

lub
Dziś kolejna porcja książek. Nowe tytuły, znani autorzy, różnorodność tematów. Czytajcie omówienia, z pewnością wybierzecie coś interesującego dla siebie.

Henry David Thoreau „Walden, czyli życie w lesie” (Rebis)Biblia wszystkich ekologów i ekoentuzjastów. Książka, która zmieniła sposób patrzenia na otaczający nas świat. Zapis eksperymentu Thoreau, który przez dwa lata, dwa miesiące i dwa dni żył samotnie nad stawem Walden w stanie Massachusetts, w lesie porastającym brzegi, na ziemi należącej do Ralpha Waldo Emersona w pobliżu Concord w stanie Massachusetts. W tym okresie autor przeprowadził eksperyment “prostego życia”, z dala od cywilizacji i postępu, które wydawały mu się być źródłem zła. Poprzez izolację chciał lepiej zrozumieć otaczający go świat. Książka ta nie jest ani powieścią ani faktycznie autobiografią, ale społeczną krytyką współczesnego świata zachodniego, wraz z jego obojętnością na niszczenie natury.

Wojciech Roszkowski „Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego” (Biały Kruk)Pierwszych parę miesięcy od odzyskania niepodległości było kluczowych dla kształtu, ustroju i dalszych losów Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski, określany przez wrogów mianem dyktatora, parł w gruncie rzeczy ze wszystkich sił do stworzenia jak najszybciej instytucji demokratycznych, w tym parlamentu i konstytucji. Przekazano mu, jako Naczelnikowi Państwa, olbrzymią władzę. Wykorzystał ją w pełni, by błyskawicznie budować fundamenty kraju silnego i bezpiecznego. W ogóle Polska miała wówczas szczęście do wybitnych polityków: Dmowski, Paderewski, Witos, Korfanty, Daszyński… Wszystkich ich spotykamy na kartach tej książki. Mieli różne koncepcje kształtu państwa i sposobu nim kierowania, ale zawsze w ramach pełnej niepodległości, w poczuciu głębokiego patriotyzmu.

Nuria Pradas „Barcelońskie sny” (WAB) Barcelona, rok 1917. Piękna Laia rozpoczyna staż w domu mody Santa Eulalia. Wkrótce wdaje się w romans z żonatym Ferranem, głównym projektantem i znanym uwodzicielem. Ferran i jego szwagier Andreu, właściciel firmy, budują potęgę na drodze wzlotów i upadków. Pragną stworzyć niepowtarzalną kolekcję, która rozsławi ich markę na pierwszym w mieście pokazie mody. Dla jednych wielka życiowa szansa, dla innych rodzinny obowiązek. Santa Eulalia krzyżuje losy przedstawicieli wyższych sfer, burżuazji i robotników. Biedni walczą o przetrwanie, bogaci o zachowanie pozorów. Łączy ich życiowa pasja, z jaką kochają i cierpią. Wkrótce w Hiszpanii wybuchnie wojna domowa, która dotyka na równi wszystkich. Piękna opowieść , w której wątki miłosne przeplatają się z tragicznymi wydarzeniami historycznymi.

„Cyrk w świecie widowisk” (Warsztaty Kultury)W Lublinie organizowany jest Carnaval Sztukmistrzów, największy w Polsce festiwal sztuki Nowego Cyrku. A to jest pierwsze od kilku dekad wydawnictwo naukowe ukazujące fenomen cyrku w jego historycznym i współczesnym kształcie. - Myśl o stworzeniu tej książki towarzyszyła nam od wielu lat. Cyrk - zarówno w jego dawniejszej, jak i współczesnej formule - nie doczekał się w języku polskim zbyt wielu opracowań literackich i naukowych. Mamy nadzieję, że niniejsza publikacja chociaż w części wypełni ten brak - mówi Rafał Sadownik, dyrektor artystyczny Carnavalu Sztukmistrzów. „Cyrk w świecie widowisk” pod red. dr Grzegorza Kondrasiuka to efekt pracy interdyscyplinarnego zespołu. Książka opowiada o widowiskach, artystach, instytucjach cyrkowych w Polsce i w Europie, począwszy od XVII wieku.

B.A.Paris „Na skarju załamania” (Albatros)Cass Anderson nie zatrzymała się, by sprawdzić, czy siedząca w zaparkowanym na leśnej drodze samochodzie kobieta nie potrzebuje pomocy. Teraz nieznajoma nie żyje. Od tamtej feralnej nocy Cass nie może się pozbierać - regularnie powtarzające się głuche telefony mącą jej spokój, a ona sama czuje, że nieustannie jest obserwowana. Nawet najmniejszy dźwięk przyprawia ją o przyspieszone bicie serca i ciarki. Nękana wyrzutami sumienia zaczyna miewać kłopoty z pamięcią. Coraz częściej nie może sobie przypomnieć, czy zażyła lekarstwa, jaki kod odblokowuje alarm, gdzie zaparkowała samochód, dlaczego zamówiła dziecięcy wózek, skoro nie jest w ciąży, i czy leżący na blacie w kuchni nóż na pewno nie był pokryty krwią. Jedyne, czego nie może wyrzucić z pamięci, to twarz zamordowanej kobiety.

Piotr Zychowicz „Skazy na pancerzach” (Rebis)Znany autor i gorący w ostatnim czasie temat Żołnierzy Wyklętych. Książka z pewnością poruszy czytelników, bez względu na to jak oceniają działalność polskiego podziemia niepodległościowego po zakończeniu II wojny światowej i w ostatnich miesiącach jej trwania. Zychowicz przedstawia fakty i na tej podstawie stawia wnioski, komentuje, ocenia. W skrócie można to ująć, że niektórzy Żołnierze Wyklęci dopuszczali się zbrodni. Dla jednych czytelników „Łupaszka”, „Bury”, „Ogień” czy „Wołyniak” to wielcy narodowi bohaterowie, ale dla innych - mordercy. “Skazy na pancerzach” to książka, która przedstawia czarne karty z epopei Żołnierzy Wyklętych. Napisana bez przemilczeń i lukrowania rzeczywistości. Napisana bez znieczulenia. Na jej kartach znalazły się szokujące zeznania świadków i drastyczne opisy mordów.

Jason Rekulak „Niemożliwa forteca” (Zysk i S-ka)Czternastoletni Billy Marvin z Wetbridge, w stanie New Jersey, jest maniakiem komputerowym, ale mimo to szczęśliwym. Popołudnia spędza z kolegami, nieustannie przesiadując przed telewizorem, sycąc się ciastkami, debatując, kto z kim by wygrał oraz programując gry wideo na swoim Commodore 64 do późna w nocy. Ale “Playboy” publikuje zdjęcia hostessy z teleturnieju „Koło Fortuny” - Vanny White. Billy poznaje Mary Zelinsky, znakomitą programistkę i wszystko w jego zyciu nieodwracalnie się zmienia. “Niemożliwa forteca” to laurka dla lat osiemdziesiątych, dla nowej ery komputerowej oraz dla wieku dojrzewania - czasu, kiedy wszystko wydaje się możliwe. To urocza i zabawna opowieść, poruszający hołd dla wszystkich poszukujących miłości maniaków komputerowych i odmieńców na całym świecie.

Karolina Macios „Górnicy PL” (Insignis)
Tytani pracy. Skryci pod warstwą czarnego pyłu, potu i brudu. Pracują w zagrożeniu tąpnięć, wybuchów pyłu i gazów, zawału skał. Przez połowę życia wychodząc do kopalni, nie mają żadnej gwarancji, że wrócą do swoich rodzin. Niewolnicy czasu, uzależnieni od szychty. Dzisiaj, kiedy lojalności, odwagi i zapału jest jak na lekarstwo, górnicy są najlepszym dowodem na to, ile jest w stanie wytrzymać człowiek, pracując w jednych z najbardziej wrogich warunków. Więcej: strzegąc bezpieczeństwa kolegów, bez wahania oddadzą za nich życie; są niczym kopalniana gwardia. Przez lata funkcjonują w ramach sprawnego systemu, wykonując dzień w dzień te same rytuały. Dalibyście radę? Wierzę, że czytając tę książkę, zakochacie się w jej bohaterach podobnie jak ja - pisze Agnieszka Bujas, producent i reżyser serialu Górnicy PL.

Emily Esfahani Smith "Znajdź w życiu sens" (Muza)Poszukiwanie sensu życia daje większe poczucie spełnienia niż dążenie do szczęścia. Jak wieść życie dobre, bogate i satysfakcjonujące. Gdzie szukać źródeł sensu życia i jak je wykorzystać, aby dodać głębi własnej egzystencji. Ta książka wyjaśnia również, jakie są korzyści z życia z sensem - dla nas samych, naszych rodzin, miejsc pracy i społeczeństwa.

Edward W. Said „Orientalizm” (Zysk i S-ska)Autor bada historię i naturę zachodnich postaw wobec Wschodu, uważając orentalizm za europejski twór ideologiczny, który narzucił pokutujące aż do dziś stereotypy Orientu, a w szczególności islamu. Said pokazuje, jak pisarze, filozofowie i politycy radzili sobie niegdyś z innością dalekowschodniej kultury, z jej zwyczajami i religiami, tworząc uproszczony i z gruntu fałszywy obraz. Śledzi ten punkt widzenia poprzez pisarstwo Homera, Nervala i Flauberta, Chatraubrianda i Kiplinga, których wspaniałe teksty w sposób decydujący przyczyniły się do romantycznego i egzotycznego obrazu Orientu. Wykorzystując własne doświadczenie palestyńskiego Araba mieszkającego na Zachodzie, Said zastanawia się, czy te idee stanowią i w jakim stopniu odbicie europejskiego imperializmu i rasizmu.

Graham Masterton „Martwi za życia” (Albatros)Po nieudanej operacji Trójząb detektyw nadkomisarz Katie Maguire ma pełne ręce roboty. Mimo policyjnych działań Cork zalewa fala narkotyków i dopalaczy, grupa złodziei psów włamuje się do hotelu dla psów Sceolan i kradnie dwadzieścia sześć rodowodowych zwierząt, jeden ze złodziei zostaje zastrzelony, a właściciel hotelu i jego żona składają fałszywe zeznania. Tymczasem w Halloween sprzed klubu Eclipse w niewyjaśnionych okolicznościach znika dziewiętnastoletnia Siobhán O’Donohue. Jej relacje z zastępcą komendanta Jimmym O’Reillym nadal są napięte po tym, jak odkryła, że aby spłacić długi swojego młodego kochanka, O’Reilly pożyczał pieniądze od lokalnego gangstera Bobby’ego Quilty’ego. Chaos panuje również w życiu osobistym Katie. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej.

Kirsten Ashley „Tajemniczy mężczyzna” (Akurat)Gwendolyn Kidd spotkała mężczyznę swoich marzeń. Jest przystojny, seksowny, a to, co zaczęło się od nocy wypełnionej anonimową rozkoszą, przeistoczyło się w trwający już półtora roku namiętny romans. Rzeczywiście - to dość niezwykłe, że On zjawia się wyłącznie nocą, ale Gwen ma pewność, że jest tym jednym, i nawet nie próbuje mu się oprzeć. Niestety w życiu dziewczyny zaczynają się dziać także niepokojące rzeczy: Gwyn wpada w oko przystojnemu przywódcy bandy motocyklistów, zwraca też na siebie uwagę bezwzględnych gangsterów. Jakby tego było mało, zaczyna się nią interesować pewien czarujący policjant z Denver. Wtedy do akcji wkracza Tajemniczy Mężczyzna. Czy jednak odsiecz nie przybędzie za późno?

Robert J. Szmidt Zwycięstwo albo śmierć (Rebis)
Wojna z Obcymi wkracza w decydującą fazę. Perspektywa rychłego zwycięstwa podsyca tlące się od dawna wewnętrzne konflikty. Politycy walczą o przyszłe splendory i wpływy, nie dbając o to, jak wysoką cenę przyjdzie zapłacić za militarny sukces. Wielki admirał Farland stawia na szali wszystko, by nie dopuścić do blamażu i klęski floty. Henryan Święcki musi zmierzyć się nie tylko z bolesną prawdą o motywach, którymi kierują się obecni przywódcy Federacji, ale również z nie mniej mrocznymi demonami własnej przeszłości. Kto wyjdzie zwycięsko z kolejnych prób? Kto przetrwa, a komu nie będzie to dane? Kto naprawdę za tym wszystkim stoi? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie na kartach ostatniego tomu cyklu „Pola dawno zapomnianych bitew”.

Rafael Santandreu „Być szczęśliwym na Alasce” (Muza)Jak kształtować siłę emocjonalną? Gdzie jest klucz do pokonania każdego strachu, kompleksu, złego samopoczucia psychicznego? Autor rozprawia się z błędnym przekonaniem, że szczęście leży na zewnątrz. Pokazuje, jak skutecznie można zaprogramować swój umysł, aby stał sprzymierzeńcem na drodze do osiągnięcia szczęścia. A osoby szczęśliwe dysponują o wiele większymi możliwościami, bo po prostu mają odwagę do działania, podczas gdy większość zniechęca się nawet błahostkami. Rafael Santandreu pokazuje, jak zamieniać emocje negatywne w postawę wewnętrzną sprzyjającą czerpaniu satysfakcji z życia praktycznie niezależnie od niesprzyjających okoliczności, bo szczęście jest w głowie każdego z nas, a nie w wygodzie ani statusie. Potrzebujemy bardzo niewiele, by czuć się dobrze.

Agnieszka Hałas "W mocy wichru" (Rebis)W świecie, gdzie czarny dar czyni cię wyklętym, każda maska i nowa tożsamość mogą zagwarantować bezpieczeństwo tylko przez krótki czas. Marshia Lavalle przez lata służyła Otchłani, a teraz musi zapłacić za to wysoką cenę. Krzyczący w Ciemności jeszcze nie wie, że przypomnieli sobie o nim wrogowie z poprzedniego życia. Anavri musi nauczyć się posługiwać darem, którego nienawidzi. A w jednym z miast nad Zatoką Snów grasuje morderca. Co łączy tragedię, jaka rozegrała się przed laty w mieście ogarniętym zarazą, z człowiekiem w stroju błazna, który zabija kobiety lekkich obyczajów? I czy można wygrać z nieubłaganą logiką mówiącą, że w życiu czarnego maga każda więź prędzej czy później musi zostać zerwana?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski