Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze. Prezentujemy nowości z lubelskich księgarni

lub
Beletrystyka, historia, wspomnienia, dokument i poradniki. Prezentujemy duży wybór nowości, które pojawiły się na księgarskich półkach. Każdy znajdzie coś dla siebie interesującego.

Alfonso Cruz „Dokąd odchodzą parasolki” (Rebis)Moja mama, panie Elahi, zadawała sobie pytanie, dokąd odchodzą parasolki. Zawsze, gdy wychodziła z domu, gubiła parasolkę. A przez całe życie nie znalazła ani jednej. Dokąd to mogą odchodzić parasolki? - pyta postać z książki. A Ty, Drogi Czytelniku, czy zastanawiałeś się nad tym kiedyś? Oto mamy do czynienia z intrygującą i bardzo urokliwą powieścią portugalskiego pisarza, która rozwija się na tle pełnego uroku Orientu. Równie ciekawi są zaludniający ją bohaterowie, a wśród nich człowiek, który pragnie być niewidzialny, dziecko, które chciałoby latać jak samolot, kobieta pragnąca wyjść za mężczyznę o niebieskich oczach, niemy poeta dłońmi wyczarowujący wiersze, zakochany hindus i chłopiec, który w ustach ma cały wszechświat. Duży plus za szatę graficzną książki.

Mirosław Piepka, Marek Klata, Michał Pruski, Paweł Kraśnicki „Kamerdyner” (Agora)Książka opowiada o losach trzech narodów na przestrzeni pięciu dekad plus drastyczna zbrodnia, wielka miłość i namiętność. Bohaterami są: Marita - niemiecka panienka z dobrego domu i Mateusz - kaszubski chłopak, który po śmierci matki został przygarnięty przez matkę Marity. Wybucha zmieniająca kształt Europy I wojna światowa. Kim jestem? - to pytanie będzie dręczyć Mateusza Krolla przez całe życie. Polakiem, czy Niemcem? Synem koniuszego, czy jaśnie pana? Bratem pięknej Marity von Krauss, czy zakochanym w niej Kaszubem? Miłosna relacja Mateusza i Marity to opowieść złożona, pełna trudnych wyborów, ulotnych nadziei i cierpienia. Na jej podstawie powstał film „Kamerdyner” w reż. Filipa Bajona, który właśnie wyświetlany jest w kinach.

Stanisław Grzesiuk „Na marginesie życia” (Prószyński i S-ka)Ostatnia część bardzo popularnej swego czasu trylogii Stanisława Grzesiuka. Pisana przez niego pod koniec życia, gdy miał świadość jak niewiele czasu mu zostało. Los chciał zepchnąć go na margines życia, ale on do końca pozostał jego królem. Jest to pierwsze wydanie tej opowieści o jego życiu bez skreśleń i cenzury, opowieści, bez której nie sposób zrozumieć barda warszawskiej ulicy. Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono fragmenty usunięte przez autora i wydawcę przy pierwszej publikacji. I teraz możemy w pełni poznać najbardziej osobistą książkę Stanisława Grzesiuka, pisarza, pieśniarza, który miał za sobą tragiczne przejścia okupacyjne. Był warszawiakiem z krwi i kości. Jeszcze za życia zaliczany był do grona najbardziej zasłużonych twórców kultury warszawskiej ulicy.

Joanna Jakubiuk „Ziemniak” (Edipresse)Joanna Jakubiuk, pedagog z wykształcenia, gotować zaczęła z miłości, zmieniła to w pasję i sposób na życie. Uważa, że lokalne produkty z rodzinnego Podlasia nie ustępują najlepszym smakom świata. W swojej książce “zaopiekowała” się najbardziej niedocenianym warzywem - ziemniakiem. Jeżeli ktoś może udowodnić , że nie bez powodu ziemniak zaczął swoją wielką karierę na królewskim stole i tam powinien znowu trafić - to tylko ona i jej książka. Ziemniak. Smaczny, zdrowy, przygotowywany na wszelkie możliwe sposoby. Wiele z nich znajdziecie w tej książce, ale nie tylko. Będzie też historia ziemniaka, jego odmiany, wyjątkowe połączenia i ponad 60 słonych i słodkich przepisów Joanny Jakubiuk, która mówi o sobie, że jest aktywistką kulinarną, a o ziemniakach wie wszystko. Polecam szczególnie babkę ziemniaczaną.

Justyna Kobus „Wygrać Hollywood, przegrać życie” (Zysk i S-ka)Znacie je doskonale. Podziwialiście ich urodę zatrzymaną na taśmie filmowej, zazdrościliście im sławy, w przekonaniu, że ich życie było wspaniałą bajką. Brigitte Bardot, Rita Hayworth, Audrey Hepburn, Ingrid Bergman, Marylin Monroe, Grace Kelly. Ich prawdziwe życie niewiele jednak miało wspólnego z sielankowymi opowieściami. Wielka uroda, sława, talent nie uchroniły ich przed nieudanymi związkami, przed cierpieniem. Ta książka to zbiorowy portret kobiecej odwagi, talentu, poświęcenia i wyrzeczeń, ale również próby ocalenia w gigantycznej machinie przemysłu filmowego własnej tożsamości. Cena tej ostatniej okazuje się być znacznie wyższa, niż zdobycie sławy czy wielkich pieniędzy. Miejscami ta opowieść jest wzruszająca, miejscami po prostu smutna.

Remigiusz Piotrowski „Zamach na II RP. Elity na celowniku” (PWN)Kto zamierzał zamordować Piłsudskiego w 1921 roku? Czy atak na prezydenta Wojciechowskiego we Lwowie był zamachem, czy może tylko swoistą demonstracją? Dlaczego ukraińscy nacjonaliści atakowali orędowników porozumienia z mniejszościami narodowymi? Kto odpowiadał za zamachy bombowe w Krakowie i Warszawie? Autor z pasją prowadzi nas ścieżkami międzywojennej Polski i pokazuje nam, jak krucha w gruncie rzeczy była wywalczona w 1918 roku niepodległość, jak wielką wartość stanowiła dla ówczesnych i w końcu - jak rozmaicie bywała rozumiana. Polityczne, społeczne i wojskowe symbole odrodzonego państwa przez niemal całe dwudziestolecie międzywojenne znajdowały się na celowniku tych, którzy spiskowali, zamachowcy wtapiali się w tłum.

Tadeusz A. Kisielewski „Uwaga szpieg! Dzieje wywiadu od Noego do Bonda” (Rebis)Z czym zazwyczaj kojarzymy wywiad? Z szantażem, kradzieżą, zabójstwami, walką i innymi niezbyt miłymi działaniami. Tymczasem autor w opowieści o dziejach szpiegostwa przypomina jednak, że zrodziło się ono z naturalnej, bynajmniej nie nagannej potrzeby bezpieczeństwa. Tak było u zarania wywiadu, gdy Noe wypuszczał na zwiady ptaki, tak jest i dziś, gdy satelity rozpoznawcze śledzą ruchy wojsk. Według Tadeusza Kisielewskiego stałe od tysiącleci są też podstawowe procedury i techniki szpiegowskie, ukazuje nam zatem te działania, w których najlepiej przejawia się natura wywiadu. Autor m.in. szczegółowo przedstawia powstanie pierwszych struktur wywiadowczych: papieskiej i angielskiej oraz pierwszego wywiadu Stanów Zjednoczonych.

Alma Katsu „Głód” (Albatros)Zostali przeklęci. Tylko tak można wytłumaczyć serię nieszczęść, które spadły na Wyprawę Donnera - grupę pionierów podążających w 1846 roku niepewnym szlakiem na zachód. Szczupłe racje żywnościowe, zagorzałe kłótnie i tajemnicza śmierć małego chłopca doprowadzają odizolowanych od cywilizacji podróżnych na skraj szaleństwa. Choć do przodu wciąż gnają ich marzenia o dostatnim życiu w Kalifornii, wewnątrz grupy zaczynają narastać konflikty, wychodzą na jaw skrywane dotąd tajemnice, dochodzi do brutalnego morderstwa, znikają kolejne osoby. Nad zdrowym rozsądkiem zaczyna górować obłęd i może to za jego sprawą ludzie w karawanie mają wrażenie, że coś ich prześladuje. Niezależnie od tego, czy przyczyną niepowodzeń jest klątwa czy najzwyklejszy pech, dziewięćdziesiąt osób zmierza ku nieuchronnej tragedii.

Kristina Sabaliauskaite „Silva Rerum II” (Wydawnictwo Literackie)Początek XVII wieku. Splądrowane przez szwedzkich żołdaków ziemie litewskie nawiedza czarna śmierć, a w ślad za nią klęska nieurodzaju oraz głód. Wojenna zawierucha na długie miesiące odcina od siebie małżonków. Rotmistrz Jan Izydor Narwojsz zarządza zrujnowaną twierdzą Radziwiłłów, rozpijając i szantażując kompanów Moskali, a Anna Katarzyna chroni się w starym dworze w Milkontach. Jeszcze nie wie, jakie piekło zgotują jej tutaj własne namiętności. Czy Narwojszowie przetrwają wojnę i dżumę? Kto kieruje tym światem, który nagle stał się nie do zniesienia? Niepojęta wola Boża czy zwykły przypadek? Ta barokowa opowieść o burzliwych dziejach szlacheckiej rodziny jest jak obraz epoki, urzeka narracją, opisami, językiem, dawnym słownictwem, setkami szczególików przeniesionymi z tamtych czasów. Czyta się pysznie!

Graham Masterton „Tańczące martwe dziewczynki” (Albatros)W szkole tańca w centrum Cork wybucha pożar. Trzynaście utalentowanych dziewcząt ginie w płomieniach. Prowadząca śledztwo nadinspektor Katie Maguire dopatruje się w tym celowego działania i łączy pożar z innymi nawiedzającymi wcześniej miasto. Zwłaszcza z jednym, którego ofiary już nie żyły, kiedy pojawiły się pierwsze płomienie. Żeby znaleźć sprawcę, musi wejść w nowy dla niej świat irlandzkiego tańca ludowego - pełen nieposkromionych ambicji i zawiści - i stawić czoło najbardziej bezwzględnemu zabójcy, z jakim miała dotąd do czynienia. Być może czytelnicy pamiętają inspektor Katie Maguire z wcześniejszych powieści Mastertona. Osobowość głównej bohaterki budzi sympatię, jest bystra, zdecydowana. Gdy trzeba, potrafi przykopać, a gdy jest w nastroju, to do rany ją przyłóż.

Wojsław Brydak „Poste restante” (Rebis)Debiut powieściowy artysty, który do tej pory spełniał się w innych obszarach twórczości . Akcja jego pierwszej powieści toczy się w trzech miastach. Rzeszów, naznaczony austro-węgierską Galicją; wyidealizowany Kraków sprzed wojny; wreszcie Sopot w roli przyczółka przyszłości. Nadzieje i rozczarowania pojawiające się przy akompaniamencie raz modlitw, a kiedy indziej fraz Johna Coltrane’a. Ta historia to zagadka „małych ojczyzn”, do których jedni tęsknią, a inni uciekają z nich w popłochu. Zagadka odchodzenia. I miłość - ta najciekawsza, która spełnia się w niespełnieniach. Wojsław Brydak, autor kilku sztuk, tłumacz ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań, m.in. Woody’ego Allena, F. Scotta Fitzgeralda, Kena Keseya, Salmana Rushdiego, Johna Updike’a. Teraz debiutuje jako powieściopisarz.

Henry Fraser „Małe wielkie rzeczy” (Insignis)Henry Fraser miał siedemnaście lat, kiedy w wyniku tragicznego wypadku w jednej chwili zmieniło się niemal wszystko. Sparaliżowany od szyi w dół, Henry pokonał niewyobrażalne trudności, by znów móc korzystać z życia i nauczyć się nowego sposobu funkcjonowania. W swojej książce Henry pisze o tym, jak w wyzwaniach, które stawiało przed nim życie, zawsze odnajdywał jakiś dar; jak uczył się przyjmować i akceptować zły obrót spraw oraz doszukiwać się pozytywnych aspektów każdej sytuacji. Jego filozofia życiowa opiera się na założeniu, że każdy dzień może być dobry. “Małe wielkie rzeczy” przemówią do każdego, kto zmaga się z jakimikolwiek przeciwnościami losu. To przepiękna opowieść o wdzięczności oraz sile tkwiącej w każdym z nas - sile, która pokona największe trudności.

Krystyna Mirek „Szczęście za horyzontem” (Edipresse)Czasem spalone mosty to najlepszy początek. Justyna popełnia wielki błąd, po którym nie może już wrócić do dawnego życia: pracy w eleganckim biurowcu, wygodnego apartamentu i związku, który opiera się na przyjemności. Janek wszystko zrobił, jak należy, jednak na każdym polu ponosi klęskę. Ma kłopoty finansowe, beznadziejną pracę, której nie znosi, a jego dzieci są zaniedbane. Tych dwoje spotka się przypadkiem. Zderzenie dwóch światów sprawi, że życie Justyny i Janka na zawsze się odmieni. Czy starczy im odwagi, by poszukać szczęścia trochę dalej niż na wyciągnięcie dłoni? Ruszyć za horyzont, do miejsca, które wydaje się najmniej odpowiednie, a jednak kusi z wielką mocą? To historia niezwykła, pokazuje, jak bardzo można się pomylić, sądząc po pozorach.

Wiesław Łukaszewski "Mądrość i różne niemądrości" (Smak Słowa)Napisano o mądrości ludzkiej tysiące tekstów przeróżnych. Wymyślono na jej temat tysiące aforyzmów. Od zarania dziejów wielkie umysły podejmowały próby uchwycenia istoty tego zjawiska, tego stanu ludzkiego umysłu, tej specjalnej właściwości niektórych ludzi. Robili to przede wszystkim filozofowie, ale już wcześniej w Torze, w Biblii znajdziemy księgi mądrościowe: Przypowieści Solomona, Księgę Koheleta i inne rozproszone biblijne teksty. Można by pomyśleć, że to nie jest książka na dzisiejszy czas - ale może właśnie, paradoksalnie, jest. Bo kiedy kruszą się podwaliny obowiązujących do tej pory systemów (nie tylko ustrojowych czy politycznych), warto pamiętać o mądrości, o własnej drodze zbliżania się do niej, o niemądrościach, które wciąż trzeba w sobie pokonywać. Nade wszystko ta lektura skłania do refleksji, do stawiania pytań i do nieustannej czujności.

Philip Wilkinson „Architektura - wizje niezrealizowane” (Rebis)Drapacz chmur wysoki na milę, kopuła okrywająca Manhattan, łuk triumfalny w kształcie słonia to nie jedyne porywające projekty w dziejach architektury, których nigdy nie zrealizowano. Ich autorzy próbowali sięgnąć granic wytrzymałości materiałów, eksplorować nowe idee, łamać konwencje, spełniać twórcze kaprysy albo wyznaczać zupełnie nowe kierunki. Wśród ich pomysłów znajdziemy i arcydzieła architektury, i urokliwe kaprysy twórczego geniuszu. Niektóre z niezrealizowanych pomysłów wielkich wizjonerów architektury to budowle wyjątkowej wręcz urody i niebywałych kształtów. Inne miały nauczyć nas, jak żyć w szybko rozrastających się miastach. Jeszcze inne stawiały na głowie architektoniczne konwencje. Nie brakowało wśród nich i pomysłów dziwacznych, a przy tym inspirujących.

Agnieszka Przybysz „Przyciągnij miłość” (Nowa Proza)„Przyciągnij miłość” to pierwszy całkowicie polski przewodnik budowania relacji. Jest owocem długoletniego doświadczenia autorki w prowadzenia coachingu budowania relacji. Teraz wiedza i doświadczenie, które Agnieszka Przybysz osiągnęła w swojej pracy jako mentor coach i ekspert budowania relacji, są przedstawione w książce. W odróżnieniu od innych tego typu książek spotkanie z „Przyciągnij miłość” nie kończy się wraz z jej przeczytaniem. Można skorzystać z pomocy dopasowanej do polskich realiów. Coaching budowania relacji „Przyciągnij miłość” pomógł wielu polskim kobietom i mężczyznom. Wykorzystaj sekret prawa przyciągania w związkach i relacjach. Chcesz znaleźć partnera? Poprawić relacje w obecnym związku? Zbudować harmonijne relacje z osobami w życiu prywatnym lub zawodowym?

Philip K. Dick „Cudowna broń” (Rebis)Trwa wyścig zbrojeń między blokiem zachodnim i chino-radzieckim. Tak naprawdę jednak Lars Powderdry, główny projektant broni Za-Bloku, tworzy wyłącznie efekciarskie gadżety, urządzenia, które tylko z pozoru są śmiercionośne. Niespodziewanie na niebie pojawiają się obce, wrogie satelity i świat potrzebuje prawdziwej militarnej siły. Za-Blok i Oko-Wschód dochodzą do porozumienia, a Lars musi podjąć współpracę ze swoim radzieckim odpowiednikiem, atrakcyjną Lilo Topczewą. Na dodatek zaczyna się w niej zakochiwać, choć dobrze wie, że Lilo może go w każdej chwili zabić... Philip K. Dick to klasyk gatunku. Musiałeś o nim słyszeć. Wydał kilkadziesiąt powieści, z których wiele weszło na stałe do kanonu literatury SF. Był też autorem kilku powieści realistycznych, osadzonych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku.

Will McCallum "Jak zerwać z plastikiem" (Insignis)Każdego roku do oceanów trafia niemal 13 milionów ton plastiku. Z tego powodu umiera milion ptaków morskich i 100 tysięcy żyjących w wodzie ssaków. Do 2050 roku w oceanach może znaleźć się więcej plastiku niż ryb. Ten przystępny poradnik napisany przez czołowego działacza ruchu na rzecz walki z plastikiem pomoże ci wprowadzić do codziennego życia drobne zmiany, które przyniosą dalekosiężne skutki. Jak zerwać z plastikiem to najważniejsze (i szokujące) fakty na temat zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi, wywiady z inspirującymi ludźmi oraz wskazówki, jak pozbyć się plastiku z własnego domu i miejsca pracy. To także książka dla tych, którzy chcą działać, ale nie zawsze wiedzą, od czego zacząć.

Mary Beard "Kobiety i władza. Manifest" (Rebis)
Przekornie dowcipna, najbardziej znana brytyjska filolożka klasyczna Mary Beard analizuje motywy genderowe i pokazuje, jak historia traktuje silne kobiety. Począwszy od starożytności i uderzających wersów Odysei po memy internetowe z Trumpem i Hillary Clinton – autorka bada kulturowe podwaliny mizoginii, kwestię głosu kobiet w sferze publicznej, nasze kulturowe postawy wobec relacji łączących kobiety z władzą. Na podstawie własnych doświadczeń z seksizmem i agresją wiążącą się z płcią, z którymi spotkała się w Internecie, pyta: jeśli akceptuje się niedopuszczanie kobiet do struktur władzy, to czy tej władzy nie trzeba zdefiniować na nowo?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski