MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli Lublin zostanie Europejską Stolicą Kultury podzieli się swoim tytułem. Z kim?

Anna Chlebus
Anna Chlebus
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Lublin nie ustaje w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Nowy pomysł zakłada, że nasze miasto - jeśli wygra - podzieli się swoim tytułem z innymi gminami z naszego województwa. Każda będzie miała swoje pięć minut.
Lublin nie ustaje w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Nowy pomysł zakłada, że nasze miasto - jeśli wygra - podzieli się swoim tytułem z innymi gminami z naszego województwa. Każda będzie miała swoje pięć minut. Małgorzata Genca
Lublin nie ustaje w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Nowy pomysł zakłada, że nasze miasto - jeśli wygra - podzieli się swoim tytułem z innymi gminami z naszego województwa. Każda będzie miała swoje pięć minut.

- To nie przypadek, że spotykamy się w Dzień Europy - mówił Rafał Koziński, dyrektor Centrum Kultury i pełnomocnik do spraw programu ESK. - Mam wrażenie, że mimo tego, że do UE należymy już tak długo, to nadal nie czujemy się Europejczykami, Bruksela wydaje się być bardzo daleko. Tymczasem jesteśmy nimi bez wątpienia i możemy pokazać reszcie, co u siebie mamy innego, ciekawego, zaprosić ich do nas.

Do finału walki o tytuł ESK 2029 zakwalifikowały się cztery miasta z Polski - Lublin, Katowice, Kołobrzeg i Bielsko-Biała.

- To nasza druga próba - przypomina Koziński. - Choć w 2016 r. tytułu nie zdobyliśmy, to zostaliśmy z wieloma wspaniałymi projektami, które zostały z nami po dziś dzień, m. in. Carnavalem Sztukmistrzów czy Innymi Brzmieniami. Chcemy stworzyć program nieoczywisty, rzucić sobie wyzwanie, które jeszcze nigdy przed nami nie stało, a nie pokazywać to, co już mamy - bo to jest stan oczywisty, wyjściowy. Jesteśmy stolicą regionu, która niestety wysysa go z ludzi - przyjeżdżają do Lublina realizować swoje ciekawe projekty. Teraz chcemy ten trend odwrócić - na weekendy, tydzień po tygodniu oddawać tytuł ESK w poszczególne regionalne miasteczka tak, by każde z nich miało szansę zaprezentować się z tym, co ma najciekawszego - dodaje i zaznacza, że pomysł został zaprezentowany już 12 niezależnym unijnym ekspertom i spotkał się z ciepłym przyjęciem.

Na czym będzie polegała ta współpraca? Przede wszystkim na realizacji wspólnych przedsięwzięć artystycznych i przez to wzajemnej promocji. Planowane jest wspólne zorganizowanie weekendów tytularnych, co sprowadzi do mniejszych miasteczek turystów i funduszem co pomoże się im rozwinąć.

- W tej chwili swoją obecność zaznaczył mocno Szczebrzeszyn z Festiwalem Stolica Polskiego ściągającym do niego światowej sławy literatów z całej Polski, a przecież nasz region ma znacznie więcej małych ośrodków, które mają dużo do zaoferowania - komentuje prezydent Krzysztof Żuk.

W ramach starań Lublina o tytuł w czwartek (9 maja) w wirydarzu CK została zawarta Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego – deklaracja współpracy kulturalnej, którą podpisał prezydent miasta Krzysztof Żuk oraz liczne przedstawicielki i przedstawiciele miast, gmin i powiatów regionu: Bełżyc, Bychawy, Garbowa, Kamionki, Konopnicy, Lubartowa, Łęcznej, Niedrzwicy Dużej, Spiczyna, Wojciechowa, Wólki, Głuska, Jastkowa, Mełgwi, Nałęczowa, Niemców, Piask, Strzyżewic, Świdnika, pow. lubelskiego, świdnickiego, puławskiego i lubartowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski