MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Montaż klimatyzacji w bloku – jak ją przeprowadzić, aby uniknąć problemów? Kiedy i jak uzyskać zgodę wspólnoty lub spółdzielni?

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 7 lat
Wiosna to dobry moment, aby pomyśleć o klimatyzacji, zwłaszcza że wysokie temperatury latem są nieuniknione. Jako mieszkaniec bloku możesz zamontować klimatyzator, ale musisz spełnić kilka formalnych wymagań. Dowiedz się, jak bez problemu zamontować klimatyzację w bloku.

Czy na klimatyzację w bloku trzeba mieć pozwolenie?

Montaż klimatyzacji na elewacji budynku wymaga uprzedniego uzyskania pozwolenia od wspólnoty mieszkaniowej bądź spółdzielni, ponieważ elewacja to część wspólna nieruchomości. Aby zarządca lub administrator mógł wydać zgodę, najpierw wspólnota musi podjąć uchwałę dopuszczającą zmianę części nieruchomości wspólnej. Uchwała określa, w jakich miejscach dozwolony jest montaż urządzeń – na przykład na poziomie balkonów pod barierkami lub na dachu. Wszelkie te kwestie są konsultowane z architektem budynku.

Nie wszystkie wspólnoty lub spółdzielnie chętnie wyrażają zgodę na umieszczenie na elewacji jednostek zewnętrznych klimatyzatora. Wiele nieruchomości jest odnowionych, została w nich wyremontowane elewacja – montaż tego rodzaju urządzeń może ją uszkodzić czy zniszczyć. Jeżeli szkody nie spowoduje samo zamontowanie, działanie urządzenia może niszczyć budynek. Skraplająca się woda spływając po ścianie niszczy elewacje i sprawia, że staje się ona nieestetyczna – wyjaśnia Mariusz Łubiński, Prezes Zarządu Admus Sp. z o.o

Pewnym rozwiązaniem, na które decydują się niektóre wspólnoty, jest pobieranie opłat za dzierżawę fragmentu elewacji pod montaż zewnętrznej części klimatyzacji. Dokonuje się to na takich samych warunkach jak w przypadku wynajmu elewacji pod banery reklamowe.


Klimatyzatory typu split są najczęściej wybierane do mieszkań. Koszt zakupu i montażu klimatyzatora typu split waha się od 2000 do 7000 zł, w zależności od mocy i marki. Jeśli konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych prac, takich jak modernizacja instalacji elektrycznej lub odprowadzenie skroplin do kanalizacji, koszty mogą wzrosnąć o kilkaset złotych.
Klimatyzatory typu split są najczęściej wybierane do mieszkań. Koszt zakupu i montażu klimatyzatora typu split waha się od 2000 do 7000 zł, w zależności od mocy i marki. Jeśli konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych prac, takich jak modernizacja instalacji elektrycznej lub odprowadzenie skroplin do kanalizacji, koszty mogą wzrosnąć o kilkaset złotych. 123RF

Jak uzyskać zgodę na klimatyzację w bloku?

Jeśli chcesz zamontować klimatyzację w bloku mieszkalnym, musisz dopilnować wielu formalności. Najpierw czeka cię uzyskanie pisemnej zgody spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty. Wynika to z faktu, że montaż klimatyzatora ingeruje w wspólne części budynku, takie jak elewacja i systemy wentylacyjne. Spółdzielnia może wymagać, aby mieszkańcy wyrazili zgodę na montaż. W przypadku braku zgody na montaż klimatyzacji możesz odwołać się od decyzji zgodnie z zasadami określonymi w Prawie spółdzielczym (art. 32) oraz w statucie spółdzielni. Jeżeli i to nie pomoże, pozostaje droga sądowa.

Otrzymanie pozwolenia na montaż klimatyzacji na elewacji bloku mieszkalnego może zająć od kilku dni do kilku miesięcy. Jeśli klimatyzator ma być zamontowany na elewacji budynku, należy sprawdzić, czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie zabrania takiej instalacji od strony ulicy. W budynkach zabytkowych konieczne jest uzyskanie zgody od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zatem proces może trwać od kilku dni do kilku miesięcy, w zależności od konieczności uzyskania zgód i pozwoleń.

Jakie są procedury dotyczące montażu klimatyzacji w budynkach mieszkalnych?

Montaż klimatyzatora musi być zgodny z przepisami budowlanymi, w tym Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., dotyczącym warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jeśli klimatyzator wymaga większego poboru energii, niż przewiduje to obecna instalacja elektryczna, konieczna może być jej modernizacja, co należy uzgodnić ze spółdzielnią. Skropliny z klimatyzatora muszą być prawidłowo odprowadzane. Można to zrobić grawitacyjnie do instalacji kanalizacyjnej, za pomocą pompki skroplin lub do zewnętrznego zbiornika.

Klimatyzatory mogą generować wibracje i hałas, które mogą być uciążliwe dla sąsiadów, zwłaszcza jeśli jednostki zewnętrzne są źle zamontowane. Normy hałasu są ściśle regulowane i ich przekroczenie może prowadzić do skarg sąsiadów. Maksymalny poziom hałasu w nocy to 45 decybeli, a w ciągu dnia 55 decybeli. Montaż klimatyzacji powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowanych fachowców z odpowiednimi uprawnieniami.

Klimatyzator nie powinien być instalowany w miejscach silnie nasłonecznionych, ponieważ zmniejsza to jego efektywność. Ponieważ urządzenie generuje wibracje, warto zamontować pod nim specjalną matę tłumiącą drgania, zwłaszcza jeśli jest umieszczony na balkonie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Montaż klimatyzacji w bloku – jak ją przeprowadzić, aby uniknąć problemów? Kiedy i jak uzyskać zgodę wspólnoty lub spółdzielni? - RegioDom.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski