MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Nie chce się wierzyć, że pogoda coś takiego może uczynić". Sadownicy szacują straty, wojewoda obiecuje pomoc

OPRAC.:
Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Sadownicy z pow. opolskiego apelują do rządu o pomoc w związku ze szkodami spowodowanymi niedzielnym gradobiciem. Według nich straty wynoszą nawet do 100 proc., na co wpływ miały również kwietniowe przymrozki. Dzisiaj (20 maja) do Chodla pojechał wojewoda lubelski, a plantatorzy zapowiedzieli swój udział w czwartkowej komisji rolnictwa.

Sadownicy z pow. opolskiego spotkali się w poniedziałek w gminie Chodel z wojewodą lubelskim Krzysztofem Komorskim. Zaapelowali do rządu o pomoc w związku ze stratami, które poniosły ich gospodarstwa wskutek niedzielnego gradobicia.

– Widziałem na własne oczy jeden ze zniszczonych sadów. Nie chce się wierzyć, że pogoda coś takiego może uczynić. Wygląda to tak, jakby ktoś wprost przyszedł z maczetą i wykarczował sad malin, porzeczek, truskawek. Nie zostało nic – opisał wojewoda.

Zapowiedział, że po rozmowach z plantatorami i samorządowcami sporządzony zostanie szczegółowy raport na temat poniesionych strat, który pojedzie złożyć jeszcze w tym tygodniu do MSWiA i resortu rolnictwa.

– Żeby mieli podstawową wiedzę, aby podejmować kolejne decyzje dotyczące uruchomienia narzędzi wsparcia – dodał Komorski.

Najpierw przymrozki, teraz grad

Wójt Chodla Karolina Rzedzicka poinformowała, że gmina jest na etapie szacowania strat jeszcze po kwietniowych przymrozkach.

– Teraz doszła kolejna klęska – gradobicia. Głównie są to mechaniczne, nieodwracalne uszkodzenia na drzewach i krzewach. W wielu gospodarstwach sytuacja jest bardzo trudna, bo plon będzie na poziomie zerowym. Nasi mieszkańcy utrzymują się głównie z sadownictwa i rolnictwa, dlatego ze swojej strony proszę, żeby to nie była jakaś pomoc rzędu 500 zł – zaapelowała wójt.

Wiceprezes Związku Sadowników RP Krzysztof Cybulak przekazał, że sadownicy domagają się m.in. zmian w systemie ubezpieczeń od klęsk żywiołowych ze względu na to, że firmy ubezpieczeniowe unikają ubezpieczeń sadów i plantacji wieloletnich.

Plantatorzy oczekują również dopłat z funduszy unijnych na przeciwdziałanie skutkom klęsk, np. do siatek przeciwgradowych, instalacji nadkoronowych. Cybulak odniósł się również do pomocy doraźnej.

– Jeżeli zrobicie 1500 zł do hektara, to będzie żałosne – ocenił.

Zapowiedział, że związkowcy i przedstawiciele sadowników pojadą w czwartek do Sejmu na komisję rolnictwa, aby poruszyć ten temat.

Rolnicy ze stu procentowymi stratami. "Nazwałbym to armagedonem"

Gradobicie przeszło w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego. Trwające kilkanaście minut intensywne opady gradu spowodowały znaczne straty w rolnictwie i sadownictwie.

Ryszard Nowomiejski, który prowadzi plantację porzeczek stwierdził, że opady gradu były wielkości orzecha włoskiego.

– Straty są niemal doszczętne. Mrozy zniszczyły u mnie 80 proc., teraz straty sięgnęły prawie 100 proc. – poinformował.

Sadownik Paweł Suchowolak powiedział, że nie widział takiej burzy gradowej od 20 lat.

– Nazwałbym to armagedonem. Po mrozach zostało mi ok. 20-30 proc. plantacji jabłek. Teraz wszystko zostało doszczętnie zniszczone. Jeszcze w poniedziałek rano miejscami było gradu po kostki – opisał.

W wyniku niedzielnego gradobicia najbardziej ucierpieli właściciele upraw polowych, plantacji malin, porzeczek i truskawek, a także sadów m.in. z gmin:

  • Chodel (m.in. z miejscowości Siewalka, Lipiny, Świdno, Godów, Antonówka, Przytyki, Budzyń, Książ i częściowo Granice),
  • Opole Lubelskie (m.in. Wandalin, Białowoda, Ludwików, Truszków, Puszno Godowskie, Komaszyce, Puszno Skokowskie),
  • Poniatowa (m.in. Dąbrowa, Poniatowa Wieś),
  • Bełżyce (m.in. Wronów, Kierz, Płowizny, Malinowszczyzna).

Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział w maju w Skotnikach (świętokrzyskie) wprowadzenie form wsparcia dla sadowników, których uprawy zostały zniszczone przez kwietniowe przymrozki. Wśród proponowanych rozwiązań wymienił dopłaty hektarowe, ograniczenia podatkowe i tanie kredyty.

– Musimy mieć pełne szacunki, ocenić sytuację w skali kraju i przeprowadzić całą procedurę przez rząd. Poinformowałem o problemie premiera Donalda Tuska i ministra finansów (Andrzej Domański). Pod uwagę bierzemy różne formy pomocy, które będą wypracowane razem z producentami i samorządowcami – mówił Siekierski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski