MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto ma wolne w Wielki Piątek?

Sławomir Cichy
Wbrew zeszłorocznym zapowiedziom wielu polityków Wielki Piątek nie będzie w Polsce ustawowym dniem wolnym od pracy. Ostatecznie zarzucono w Platformie Obywatelskiej prace nad projektem ustawy złożonym do klubu przez posła Włodzimierza Kulę z Bełchatowa.

- Byłem przekonany, że to dobry pomysł, aby w Dzień Męki Pańskiej wierzący, którzy potrzebują wyciszenia, mieli na to szansę. Przegrałem jednak z inicjatywą byłego prezydenta Łodzi lansującego Trzech Króli na święto wolne od pracy - mówi.

Projekt był zdaniem posła tym bardziej uzasadniony, że tego dnia Polacy i tak pracują na pół gwizdka, będąc myślami już przy wielkanocnym stole i spotkaniach w gronie rodzinnym. Wczoraj jednak Kula już ostatecznie przyznał, że mimo wcześniejszych zapowiedzi nie będzie ponawiał swojej inicjatywy, choć mógłby liczyć na poparcie zarówno części hierarchów kościelnych, części koalicjantów z PSL, a nawet posłów PiS.

- Przekonano mnie w klubie, że kolejny dzień wolny od pracy nie przejdzie, bo kraju na to nie stać. Za to po nowelizacji kodeksu pracy, nad którym pracujemy, każdy będzie mógł wziąć wolne w Wielki Piątek za inne święto, które przypada w sobotę - mówi poseł Kula. To oznacza, że gdyby taka zmiana w prawie funkcjonowała już dziś, można by mieć dziś święto za 1 maja, który wypada w tym roku w sobotę.

- Nowelizacja przepisów w kodeksie pracy według tej propozycji to, mówiąc najdelikatniej, niedorzeczność. Chyba że to posłowie zastąpią pracowników na taśmie, w urzędach czy usługach - mówi prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich Andrzej Malinowski i dodaje, że jeśli w planach parlamentarzystów jest spowodowanie chaosu w firmach, to takimi zapisami na pewno im się to uda.

Na podstawie ustaw między państwem a niektórymi Kościołami protestanckimi, dla których Wielki Piątek to najważniejsze święto w roku liturgicznym, ich wierni mają ustawowo dzień wolny od pracy. Dotyczy to wyznawców Kościołów: ewangelicko-reformowanego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-metodystycznego, chrześcijan baptystów i zielonoświątkowców. Wielki Piątek jest też tradycyjnie dniem wolnym od pracy w kilkunastu państwach Europy. Bezwzględnie tam, gdzie przeważają protestanci, czyli w Szwecji, Danii i Finlandii, ale także w tradycyjnych krajach katolickich, do których niewątpliwie należą Hiszpania, Irlandia czy Portugalia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski