MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Które branże najczęściej zmieniamy? Zobacz, na kogo warto się przebranżowić

OPRAC.: AB
Czy łatwo jest zmienić branżę? Na których stanowiskach pracownicy najczęściej decydują się na przebranżowienie? Dokąd przechodzą? Zobacz, w których branżach przybyło ofert w 2020 r. i dokąd najczęściej przechodzili pracownicy.
Czy łatwo jest zmienić branżę? Na których stanowiskach pracownicy najczęściej decydują się na przebranżowienie? Dokąd przechodzą? Zobacz, w których branżach przybyło ofert w 2020 r. i dokąd najczęściej przechodzili pracownicy. Mentadtgt/ Pexels.com
Na jakich stanowiskach zwiększyła się liczba ofert pracy? Które branże przyciągają nowe osoby? Zobacz, kto najczęściej zmienia pracę i jakie oferty są atrakcyjne dla pracowników.

- Potwierdziły się wcześniejsze prognozy, że branża IT nie tylko pozostanie stabilna, ale wręcz będzie nadal mocno się rozwijać. W 2020 roku takim impulsem stało się wzmożone zapotrzebowanie na oprogramowanie, związane z masowym przechodzeniem biznesu do strefy online – mówi Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT ze szkoły programowania Kodilla.com.

Na których stanowiskach przybyło ofert pracy?
Na zlecenie szkoły firma Devire przeanalizowała historię zawodową 193 896 osób zarejestrowanych na LinkedIn i deklarujących zmianę pracy w ciągu ostatniego roku. W branży IT miała miejsce duża rotacja. W 2020 r. do pracowników trafiło blisko 10 tys. więcej ofert pracy niż przed rokiem, co daje wzrost rzędu 2,4 proc. Liczba wakatów przeznaczonych dla osób specjalizujących się w oprogramowaniu komputerowym wzrosła o 2,1 tys. (+2,6 proc. rok do roku).

- Z danych, które udostępniło nam Devire, widać, że zatrudniono 6960 programistów front-end (wzrost o 8 proc. w ciągu ostatniego roku), a jako starszych inżynierów ds. oprogramowania 9480 osób. Pracę znaleźli też tacy specjaliści, jak kolejno: Full Stack Engineer – 4285 osób (+4 proc.), inżynier ds. oprogramowania – 26 024 osób (+4 proc.) i analityk – 5883 osób (+ 4 proc.) – wymienia Magdalena Rogóż.

Oprócz specjalistów ds. IT pracodawcy poszukiwali: kierowników ds. rozwoju i biznesu, analityków biznesowych, psychologów czy radców prawnych. Analiza uwzględniła blisko 200 tys. stanowisk pracy. Na rynku miała miejsce duża rotacja, a badani nie tylko zmieniali pracę, ale także decydowali się na zmianę specjalizacji, a nawet branży.

W ciągu roku przybyło: 5092 nowych oferty pracy skierowanych do kierowników ds. rozwoju i biznesu (o 7 proc. więcej niż przed rokiem), 4322 ofert dla analityków biznesowych (wzrost o 6 proc.), 5639 stanowisk dla psychologów (wzrost o 4 proc.), 8513 wakatów dla radców prawnych (wzrost o 3 proc.) oraz 4457 posad dla specjalistów ds. HR (wzrost o 3 proc.). Te dane rozbudzają nadzieje na znalezienie pracy w 2021 roku.

Największe bolączki Polaków na home office i pomysły na uśmierzenie bólu
Co ciekawe, wielu pracowników zdecydowało się na opuszczenie Warszawy na rzecz innych dużych miast. Warszawiacy wybierali: Kraków (+1255 specjalistów), Wrocław (+865), Gdańsk (+747), Poznań (+715), Łódź (+679) czy Lublin (+670). Zmiany można tłumaczyć niższymi kosztami utrzymania oraz bardziej przystępnymi cenami mieszkań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski