MKTG SR - pasek na kartach artykułów

KUL doceniony w prestiżowym rankingu. "Zostaliśmy bardzo wysoko ocenieni jako uniwersytet użyteczny społecznie z perspektywy ONZ"

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Małgorzata Genca/archiwum
KUL jest jedyną uczelnią w Lublinie, która znalazła się w prestiżowym rankingu oceniającym wielkoobszarową działalność pod kątem wytycznych z ONZ.

KUL wypełnia główne założenia ONZ

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jako jedyna uczelnia z Lublina znalazł się na liście najlepszych uczelni na świecie według prestiżowego rankingu Times Higher Education (THE) Impact Rankings. Zestawienie ocenia uczelnie pod kątem realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (ang. SDGs – Sustainable Development Goals) Organizacji Narodów Zjednoczonych.

– To dla KUL prestiż i wyróżnienie z kilku powodów. Przede wszystkim do tego rankingu nie można się zgłosić samodzielnie. Instytucja organizująca dostrzegła KUL i wybrała nas, jako uczelnię, które spełnia kryteria rankingu. Zostaliśmy bardzo wysoko ocenieni jako uniwersytet użyteczny społecznie z perspektywy ONZ – podkreśla prof. Beata Piskorska, prorektor KUL ds. studentów, doktorantów i rozwoju.

To szósta edycja rankingu

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II znalazł się na pozycji 1201-1500. Autorzy zestawienia ocenili 2 152 uniwersytety ze 125 krajów/regionów. Są to uczelnie wyróżniające się swoim zaangażowaniem w rozwiązywaniu najbardziej “palących” wyzwań na świecie, między innymi związanych ze zrównoważonym rozwojem środowiska czy wzrostem gospodarczym. Autorzy rankingu wzięli po uwagę m. in. poziom nauczania, jakość badań naukowych czy perspektywy międzynarodowe uczelni.

Ranking ma charakter prospołeczny i ukazuje w jaki sposób uczelnie nie tylko poprzez swoją działalność naukową i dydaktyczną wpisują się w ważne cele społeczne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

– Określa się także organizację uczelni, przepisy wewnętrzne, przepisy równościowe, socjalne, medyczne, opiekę dla studentów, współpracę z samorządem, ze szkołami – wylicza ks. prof. Marcin Składanowski, kierownik Działu Strategii i Rozwoju Uniwersytetu KUL. – Została dostrzeżona nasza działalność naukowa, i dydaktyczna, ale także organizacja uczelni, przepisy wewnętrzne, troska o studentów i pracowników. To elementy wpisujące się w cele ONZ – dodaje ks. prof. Składanowski.

Przez KUL na studia międzynarodowe

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, założony w 1918 roku jako Katolicki Uniwersytet Lubelski, jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce – napisali autorzy Times Higher Education (THE) Impact Rankings.

– Początkowo oferował studia z zakresu teologii, prawa kanonicznego i nauk moralnych, prawa i nauk społeczno-ekonomicznych oraz nauk humanistycznych. Obecnie uniwersytet posiada siedem wydziałów oferujących studia licencjackie i podyplomowe, w tym: teologię, filozofię, nauki humanistyczne, nauki społeczne, nauki przyrodnicze i zdrowie oraz prawo, prawo kanoniczne i administrację.

Katolicki Uniwersytet dołączył również do Akademii Artes Liberales, która umożliwia studentom jednoczesne studiowanie na wielu uniwersytetach, otrzymując unikalny dyplom.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski