MKTG SR - pasek na kartach artykułów

KUL kusi dwoma kierunkami w jednym

Piotr Nowak
W LDI wzięło udział około 1000 studentów, pracowników branży IT i pracodawców. Impreza była okazją do wymiany wiedzy i kontaktów
W LDI wzięło udział około 1000 studentów, pracowników branży IT i pracodawców. Impreza była okazją do wymiany wiedzy i kontaktów Małgorzata Genca
Ponad 360 osób na dwóch stopniach nauczania, do tego studenci zaoczni, na studiach podyplomowych i kursach dokształcających. - Bo informatyka to szansa na dobrą pracę - uważają żacy.

Wliceum interesowała mnie fizyka, ale później odkryłam, że informatyka bardziej do mnie przemawia - tłumaczy swój wybór Barbara Rzońca, studentka drugiego roku informatyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Skąd ta zmiana? - Z powodu krypto-logii. Jestem jej wielką fanką. Właśnie z szyfrowania chcę napisać swoją pracę licencjacką - zapowiada.

Na praktyczne strony informatyki na KUL zwraca też uwagę Marcin Ziółkowski. Indywidualna organizacja studiów, o którą starać się mogą żacy, dała mu możliwość znalezienia pracy na stały etat. - Dzięki temu jestem na bieżąco z materiałami, zaliczam kolokwia i sesje. To bardzo duża zaleta studiowania na KUL - nie ma wątpliwości student trzeciego roku.

Marcin łączy naukę z pracą testera oprogramowania w lubelskiej firmie informatycznej. Zdarza się, że musi wyjść z biura na kilka godzin, na przykład na zajęcia lub na zaliczenie przedmiotu. Do tej pory wywiązywanie się z obowiązków nie sprawiało mu problemów. - Duża w tym zasługa także pracodawcy, który często idzie mi na rękę - dodaje student.

Barbara i Marcin nie tylko realizują swoje pasje, ale też zarażają nimi innych. W ramach Koła Naukowego Informatyków KUL organizują od 2007 roku Lubelskie Dni Informatyki. Konferencja powstaje we współpracy z Urzędem Miasta, Lubelskim Parkiem Naukowo-Technologicznym i grupą KUL.Net i jest największą tego typu imprezą po tej stronie Wisły. Kolejnym wydarzeniem, tym razem dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych zafascynowanych informatyką, są Junior IT Day. Startują też w zawodach dla programistów i początkujących twórców gier, jak Imagine Cup i Noc Żywych Deweloperów.

W konkursach, pracy i realizowaniu swoich pasji młodym programistom pomaga program studiów. Na pierwszym stopniu mają do wyboru specjalności: programowanie i przetwarzanie informacji, grafika komputerowa i multimedia oraz administrowanie sieciami komputerowymi. Wśród wykładanych języków programowania są m.in.: C++, Cisco, SQL, Oracle i .Net. Wiedza, którą można zdobyć na studiach, przydaje się w pracy.

- Studia na KUL dają solidną podstawę. Z dnia na dzień czuję jak teoria, którą poznałem na studiach, procentuje w praktyce - przekonuje Marcin Ziółkowski.

- Program kształcenia oferuje szeroką gamę języków programowania wykorzystywanych w branży IT, zaś w procesie nauczania wykorzystywane są nowoczesne technologie hardwarowe i softwarowe. Dzięki temu znaczny odsetek studentów znajduje zatrudnienie w firmach informatycznych już w trakcie studiów, nie tylko magisterskich, ale także licencjac-kich - przyznaje prof. Ryszard Smarzewski, dziekan Wydziału Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu KUL.
Wydział współpracuje z zagranicznymi ośrodkami naukowymi kształcącymi programistów, w tym University of Alberta i Florida Gulf Coast University w USA. - Obecnie celem wydziału jest uatrakcyjnienie kształcenia informatycznego, dzięki zacieśnianiu współpracy z wybitnymi informatykami z Kanady, Ukrainy, USA i Białorusi, polegającej m.in. na wspólnie realizowanych grantach - podkreśla prof. Smarzewski.

Drugi kierunek za darmo

W roku akademickim 2015/2016 będzie możliwe bezpłatne studiowanie matematyki i informatyki jednocześnie. - Rozkłady zajęć na obu kierunkach zostaną ułożone w taki sposób, aby możliwe było równoczesne ich studiowanie, a zajęcia nie kolidowały ze sobą. Dzięki temu absolwenci uzyskają dwa dyplomy, co zwiększy ich konkurencyjność na ciągle zmieniającym się rynku pracy - tłumaczy prof. Smarzewski.

Nad skorzystaniem z tej możliwości zastanawia się Barbara Rzońca. Chce rozszerzać swoją wiedzę o matematykę, ale na razie uczy się języka programowania JavaScript. Twierdzi, że z taką wiedzą nie będzie miała problemów ze znalezieniem pracy. - Jestem w trakcie szukania posady. Trzeci rok to do tego najlepszy moment, bo mamy mniej zajęć. Dzięki działalności w kole mam już wyrobione kontakty wśród firm i mam nadzieję, że to mi pomoże - przyznaje Barbara. Doświadczenie starszego kolegi pokazuje, że bezrobocie jej nie grozi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski