MKTG SR - pasek na kartach artykułów

KUL uruchamia zbiórkę na rzecz Rio Grande do Sul i żyjącej tam Polonii

Julia Zdunek
Julia Zdunek
KUL uruchomił specjalną zbiórkę na rzecz społeczności brazylijskiego stanu Rio Grande do Sul, którą dotknęła jedna z największych w historii kraju powodzi.

Senat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, na wniosek rektora ks. prof. Mirosława Kalinowskiego zdecydował o uruchomieniu specjalnej zbiórki na rzecz społeczności brazylijskiego stanu Rio Grande do Sul, którą dotknęła jedna z największych w historii kraju powodzi. W regionie jest bardzo duża i niezwykle aktywna społeczność polonijna. Od niedawna działa tam też Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II.

-Jestem w stałym kontakcie z naszą bratnią uczelnią, Papieskim Uniwersytetem Katolickim w Rio Grande do Sul (PUCRS-red.), ale również z Polonią z tamtejszego regionu. Na bieżąco otrzymuję informacje o sytuacji ludności z zalanych terenów. Niestety te wiadomości nie są dobre. Sytuacja jest dramatyczna. Szereg ludzi jest odciętych od świata. W takich chwilach ważna staje się namacalna realizacja przykazania miłości: miłuj bliźniego swego jak siebie samego. Dlatego chcemy nieść pomoc – mówi rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Pomoc jest tym bardziej istotna, że niecałe dwa miesiące temu Rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski wspólnie z władzami Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego, otworzył w Porto Alegre Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II. Centrum, za cel stawia sobie promocję i nauczanie języka polskiego, upowszechnianie historii i kultury polskiej w Brazylii oraz zabezpieczanie polskiego dziedzictwa kulturowego, obecnego w wielu miejscach tego kraju.

Dziś podczas obrad Senatu KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski postawił wniosek o pilne zorganizowanie zbiórki funduszy na rzecz powodzian z regionu Rio Grande do SUL, w tym tamtejszej Polonii oraz polskiej parafii, która również została dotknięta wezbraną falą powodziową. Senat jednogłośnie zaakceptował propozycję. Zbiórką pieniędzy zajmuje się Towarzystwo Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Pieniądze zbierane są na specjalnie utworzony do tego celu rachunek bankowy „Pomoc dla Brazylii”: 23 1240 5497 1111 0011 0311 8537.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski