Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KUL zbada losy polskiej emigracji

Magdalena Mizeracka
KUL zbada losy polskiej emigracji
KUL zbada losy polskiej emigracji Archiwum
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II na początku przyszłego roku planuje utworzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Polonii.

Studentowo - czytaj nasz specjalny serwis

- Będziemy gromadzić i upowszechniać dokumenty związane z polską emigracją XX i XXI wieku. Po II wojnie św. była ona najsilniejsza intelektualnie i liczebnie - wyjaśnia dr Lidia Jaskuła, rzecznik KUL. - Nikt dotychczas nie robił tego na taką skalę. Chcemy udostępnić zebrane materiały również w formie elektronicznej na stronie internetowej. Tak, by mogli je wykorzystywać badacze.

Zbiory centrum obejmą archiwa rodzinne, archiwa dotyczące działalności polskich placówek duszpasterskich w świecie, prasę polskiego wychodźstwa, akta osobowe polskich działaczy emigracyjnych oraz dokumenty związane z działalnością polskich partii politycznych, stowarzyszeń, instytucji, organizacji kombatanckich. - W pierwszej kolejności skoncentrujemy się na nagrywaniu relacji przedstawicieli polskiej diaspory w świecie, szczególnie z najstarszego pokolenia. Będziemy także pomagać w pisaniu przez nich wspomnień - mówi Lidia Jaskuła.

Inicjatorami utworzenia centrum są prof. Jacek Gołębiowski z Instytutu Historii, ks. dr Marek Grygiel, pełnomocnik rektora ds. kontaktów z Polonią oraz dr Paweł Sieradzki z Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym. W wakacje jest planowany pierwszy wyjazd do Londynu, by nagrać relacje najstarszych przedstawicieli emigracji.

- Szczegółowy plan działań jest konsultowany ze środowiskami polonijnymi w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Zainteresowanie jest ogromne. Są gotowi nas wspierać - zapewnia rzecznik uczelni. - KUL od kilkudziesięciu lat utrzymuje kontakty ze środowiskami polonijnymi, a szczególnie z polskimi parafiami, które stanowią centra życia na emigracji. Dzięki temu mamy możliwość dotarcia do wspaniałych ludzi i bezcennych zbiorów.

Centrum będzie redagowało także anglojęzyczne czasopismo, którego celem będzie przedstawienie wyników badań naukowych i upowszechnianie wiedzy na temat obecności Polaków w świecie w kontekście historycznym i współczesnym. - Strona internetowa powinna ruszyć w lutym, obecnie jest przygotowywana - informuje dr Jaskuła. - Docelową siedzibą centrum będzie Pałac Potockich. Tymczasowa działalność będzie prowadzona przy ul. Norwida 4.

Główne źródła finansowania działań prowadzonych przez placówkę będą opierać się o środki z grantów, dotacje z MSZ i innych instytucji państwowych oraz darowizny sponsorów i osób prywatnych.

Warto wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski