Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczenie chorób oczu za pomocą koloru. Z pomysłem przychodzą studenci Politechniki Lubelskiej

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 oraz Politechniki Lubelskiej wspólnie organizują trzeci konkurs na aranżację kolorystyczną szpitalnych wnętrz. Tym razem będzie to zabytkowy budynek Klinik Okulistyki przy ul. Chmielnej w Lublinie.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 oraz Politechniki Lubelskiej wspólnie organizują trzeci konkurs na aranżację kolorystyczną szpitalnych wnętrz. Tym razem będzie to zabytkowy budynek Klinik Okulistyki przy ul. Chmielnej w Lublinie. Małgorzata Genca
Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 oraz Politechnika Lubelska wspólnie organizują trzeci konkurs na aranżację kolorystyczną szpitalnych wnętrz. Tym razem będzie to zabytkowy budynek Klinik Okulistyki przy ul. Chmielnej w Lublinie.

Studenci kierunku architektury z Politechniki Lubelskiej po raz kolejny będą mogli sprawdzić się w zawodzie. Celem współpracy nie jest tylko estetyczna zmiana wnętrz, ale przede wszystkim stworzenie przestrzeni przyjaznych pacjentom i poprawa ich samopoczucia w trakcie pobytu w szpitalu. To też okazja do tworzenia przestrzeni, które odpowiadają na specyficzne potrzeby spełniają funkcje użytkowe, ale również odgrywają istotną rolę w procesie zdrowienia pacjentów. To już kolejny wspólny projekt szpitala z uczelnią. Wcześniej studenci architektury wzięli udział w konkursie, który dotyczył zaprojektowania przestrzeni dla Kliniki Chirurgii Onkologicznej z Zakładem Radioterapii oraz najnowszego obiektu UKS Nr 1 (G 16). Teraz wezmą udział w kolejnym wyzwaniu.

- To już trzeci taki konkurs. Obie strony były bardzo zadowolone z efektów. Nasi studenci mają obiekty, na których mogą ćwiczyć nowe rozwiązania. Okazuje się, że szpital zyskuje ciekawe aranżacje, które później wdraża w życie - mówił prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.

Beata Gawelska dyrektor naczelna Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 wyjaśniła jak kolory na ścianach wpływają na pacjentów.

- Wiemy, że to co nas otacza wpływa na nasz poziom emocjonalny i pośrednio na samopoczucie. Staramy się zapewnić naszym pacjentom taką przestrzeń, która będzie sprzyjać zdrowieniu - wyjaśniła.

Projekt aranżacji obiektu będzie musiał zostać dostosowany do szczególnych potrzeb pacjentów, którzy mają problem z widzeniem i poruszaniem się.

- W tym budynku większość pacjentów będzie operowanych w trybie jednodniowym. Będą to pacjenci w starszym wieku, z zaćmą, zwyrodnieniem plamki, ale również pacjenci młodsi z chorobami rzadkimi. Chcemy wprowadzać innowacyjne metody leczenia, dlatego budynek musi odpowiadać różnym potrzebom chorych - zaznaczyła prof. Katarzyna Nowomiejska, która będzie użytkownikiem zaprojektowanego miejsca.

Student architektury z Politechniki Lubelskiej ma już pomysł, którego jeszcze nie zdradzi.

- Konkurs jest dobrym doświadczeniem w uzyskaniu wiedzy praktycznej, ponieważ realizujemy nasz projekt w obiekcie zabytkowym, jakim jest Centrum Okulistyki. Projekt ten posiada dużo wymaga, które na pewno ukształtują nas na przyszłej drodze architekta i pomogą w realizacji zadań u pracodawców - powiedział Krzysztof Łęczycki, student II roku architektury.

Przebudowa pałacyku rozpoczyna się w tym roku, jest już projekt. Natomiast na jej rezultat trzeba będzie poczekać - według programu – 3 lata. Koszt inwestycji to ponad 32 mln zł, część z tych środków będzie przeznaczona na zakup aparatury medycznej okulistycznej. W obiekcie powstanie pierwsze Europejskie Centrum Innowacyjnych Terapii Chorób Plamki Żółtej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski