MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lek przeciwnowotworowy może pomóc po udarze. Obiecujące wyniki badań. Łagodzi i odbudowuje uszkodzenia mózgu

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Niedokrwienny udar mózgu to poważny problem zdrowotny, w samym 2022 roku zarejestrowano w Polsce 73 900 przypadków wylewów.
Niedokrwienny udar mózgu to poważny problem zdrowotny, w samym 2022 roku zarejestrowano w Polsce 73 900 przypadków wylewów. Morsa Images / GettyImages
Hiszpańscy naukowcy z Institut de Neurociències Universitat Autonoma de Barcelona sprawdzili, czy worinostat, lek stosowany w leczeniu chłoniaka, może również pomóc w leczeniu następstw udaru mózgu. Wyniki ich badań są obiecujące.

Spis treści

Ten lek pomaga zwalczać chłoniaka, HPV i skutki udaru

Udar niedokrwienny jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie i występuje, gdy krew nie może dotrzeć do mózgu z powodu niedrożności naczyń. Gdy mózg przez dłuższy czas nie otrzymuje tlenu, dochodzi do uszkodzenia jego komórek i upośledzenia funkcji. Najczęstszym modyfikowalnym czynnikiem ryzyka udaru mózgu jest nadciśnienie tętnicze.

W poszukiwaniu substancji, która pomoże łagodzić i pomaga odbudowywać uszkodzenia mózgu, naukowcy sprawdzili, czy worinostat, stosowany jako lek przeciwnowotworowy, może również pomóc w leczeniu następstw udaru mózgu.

Jak informuje pismo „Biomedicine & Pharmacotherapy”, worinostat (kwas suberanilohydroksamowy) – wprowadzony do użytku kilkanaście lat temu lek stosowany u ludzi w leczeniu chłoniaka skórnego z komórek T – wykazał na modelach zwierzęcych https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0753332224001689. W tej roli łagodzi on uszkodzenia mózgu i pomaga w odbudowie tkanki mózgowej. Wcześniejsze badania wskazywały, że może również zwalczać powodującego raka wirusa HPV.

To pierwszy krok do nowego sposobu leczenia pacjentów po udarze

Worinostat hamuje działanie deacetylazy histonowej – enzymu, który reguluje ekspresję genów poprzez modyfikację poziomu acetylacji grupy białek zwanych histonami. Naukowcy z Barcelony przeprowadzili eksperymenty na modelu udaru u szczurów z nadciśnieniem bardzo zbliżonym do sytuacji klinicznej.

Jak się okazało, zastosowanie leku pomaga zwierzętom poprawić deficyty neurologiczne, zmniejszyć uszkodzenie mózgu i złagodzić między innymi reakcję zapalną.

– Zaobserwowaliśmy, że pojedyncza dawka leku zastosowana w okresie reperfuzji zapobiegła wielu czynnikom związanym z patologią udaru. Otwiera to drogę do badań nad tego typu leczeniem poza fazą przedkliniczną – wskazała Andrea Díaz, pierwsza autorka artykułu.

Ponadto badaczom udało się wykazać, że leczenie chroni nie tylko mózg, ale także otaczające go naczynia i to nawet kilka godzin po wystąpieniu udaru.

– Biorąc pod uwagę pilne zapotrzebowanie kliniczne na leki stosowane w leczeniu ostrego udaru niedokrwiennego mózgu oraz fakt, że worinostat jest dopuszczony do stosowania u ludzi, odkrycia te powinny zachęcić do dalszych badań przedklinicznych w celu oceny na przykład jego wpływu na samice i starsze zwierzęta, na modelach zwierzęcych z innymi powszechnymi choroby współistniejącymi z udarem, jak cukrzyca, itp. Utorowałoby to drogę do prawidłowego zaprojektowania przyszłych badań klinicznych w celu sprawdzenia skuteczności i bezpieczeństwa leku u pacjentów, którzy przeszli udar – podsumował koordynator badania, prof. Francesc Jiménez-Altayó z Universitat Autonoma de Barcelona.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Lek przeciwnowotworowy może pomóc po udarze. Obiecujące wyniki badań. Łagodzi i odbudowuje uszkodzenia mózgu - Strona Zdrowia

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski